Muzeum československého opevnění

Poté, co se v roce 1933 dostal v Německu k moci Adolf Hitler, se mezinárodní situace Československa začala prudce zhoršovat, na což musela mladá republika urychleně zareagovat především vytvořením kvalitní armády. Kromě ní se na obraně země mělo podílet po vzoru spojenecké Francie i lehké a těžké opevnění.

Objekty lehkého opevnění, tzv. řopíky, pojmenované podle Ředitelství opevňovacích prací, byly budovány také v prostoru Roudnice nad Labem a jejího okolí, kde sledovaly řeku Ohři, která zde tvořila přirozenou překážku. Jako jeden z mála úseků, byl tento v době mobilizace plně připraven k boji. Po okupaci však byla řada řopíků v protektorátu systematicky ničena, aby nemohly sloužit místním při případném povstání.

Z opevnění na Roudnicku se tak zachovalo dodnes jen minimum pevnůstek, nicméně jedna z nich, situovaná u kapličky nedaleko hřbitova v Roudnici, je přístupná veřejnosti. Návštěvníci mají skvělou příležitost prohlédnout si objekt LO vz. 37 vybavený úplně stejně jako v době mobilizace v roce 1938. Pušky vz. 24, kulometnou pistoli či světoznámý lehký kulomet vz. 26, to vše mají možnost spatřit, pokud zamíří do muzea čs. opevnění v některých z mnoha návštěvních dnů.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi