Praktické informace do Kazachstán

Kompletní praktické informace při cestě do Kazachstánu:

Ubytování

Pokud před nádražím bude soukromá osoba nabízet ubytování, nejdříve si ho prohlídněte a zkontrolujte, zda svítí světlo apod. Většinou za cenu hotelu či ubytovny nabízí kvalitu mnohem nižší. Pod názvem "kvartíra" (byt) nabízí většinou je jeden pokoj ve svém bytě. Za tohle ubytování neplaťte dříve, než si vše prohlédnete.

Ubytování v hotelích se poskytuje na časové období zvané "sútki." Toto v ruštině znamená 24 hodin. Některé hotely mají pevně stanoveno, od kdy se lidé mohou nastěhovat, a do kdy se musí vystěhovat. Jiné hotely to mají zařízeno tak, že od doby nastěhování začíná běžet 24 h, za něž se platí cena uvedená v ceníku. Jsou i hotely, které mají zvláštní cenu za 0,5 sútok, tj. za 12 hodin. Nádražní hotely mohou mít i extra cenu za 6 hodin.

Hledání ubytování

Chcete ušetřit a hodláte cestovat raději na vlastní pěst než s cestovní kanceláří? Hledání vhodného ubytování nemusí být nit těžkého. Přečtete si krátký článek: jak najít levné ubytování na cestách a vyberte si tu nejlepší možnost.

Vstupní podmínky

Pro turistické pobyty občanů ČR a SR, které nepřesáhnou 30 dní, byla zrušena vízová povinnost. Pro všechny ostatní typy pobytů, nebo pro turistické pobyty delší 30 dní je třeba vízum, které se neuděluje na hranicích a je třeba si ho vyřídit předem na kazašském konzulátu.

Aktuální informace k vízovému režimu naleznete na stránkách ministerstva zahraničních věcí ČR. Nebo na stránkách kazašského velvyslanectví v Praze.

Cestovní dokumenty

Při příjezdu/příletu do Kazachstánu je občan povinen vyplnit migrační kartu, kterou odevzdá při opuštění území. Pro cesty do Kazachstánu je nutný cestovní pas platný minimálně 6 měsíců po ukončení pobytu v zemi.

Měna a ceny

Měna: Kazašský tenge (₸) a aktuální kurz: 1 KZT = 1 CZK

Náklady a ceny v Kazachstánu

Cenová úroveň v Kazachstánu leckoho překvapí, neboť je poměrně nízká, a to i ve srovnání se sousedními zeměmi. A navíc kvalita zboží a služeb tu odpovídá standardu v ČR. Na pobyt v zemi vám bude stačit zhruba 60 % toho, co byste zaplatili za obdobný pobyt v ČR. 

Neexistují zde, až na několik velmi málo vyjímek, dvojí ceny – pro místní a pro cizince, i ceny organizovaných výletů cestovních kanceláří jsou nastaveny tak, aby si je mohli dovolit místní. V Kazachstánu lze vyjít, pokud nevyhledáváte luxus, s 100 EUR na osobu na týden (ubytování, jízdenky, vstupenky, jídlo i nějaký suvenýr).

Příklad cen v Kazachstánu

  • MHD jedna jízda: 60 – 100 KZT
  • Vstupné do muzea: 200-500 KZT
  • Láhev místního vína: 1000 KZT
  • Jízdné lehátkovým vlakem, doba jízdy 11 h: 3000 KZT
  • Kilo jablek: 200 – 350 KZT
  • Tabulka místní čokolády: 300 KZT
  • Oběd v restauraci: 1000 KZT

Spropitné v Kazachstánu

V restauracích s obsluhou se k účtu připočítává 10 % za obsluhu.

Jídlo a pití

Kazašská kuchyně a speciality

Kazašská kuchyně je založena na mase. Méně se tu jí vepřové, více skopové a koňské maso. Příloha k masu, rýže či brambory, je většinou malá a ke všem jídlům se jí chléb. 

Dalším populárním jídlem je plov, který seženete absolutně ve všech restauracích a jídelnách a to vždy na několik způsobů.

Populární ovoce

Jih Kazachstánu má teplejší podnebí a tak se tu daří mnoha druhům ovoce. Nejznámější jsou jablka, vždyť Alma Ata zmámená v překladu Města jablek. Alamatinská jablka byste neměli zapomenout ochutnat! Populární je tu i ovoce khaki.

Stravování v Kazachstánu

Velmi populární je stravování se v samoobslužných jídelnách, rusky stolovaja. Najdete je téměř v každé ulici i v každém obchodním domě.

Ve všech supermarketech jsou kazašské výrobky jasně a zřetelně označeny. Až si budete kupovat čokoládu, tak čokoláda označená pouze jako čokoláda je hořká, u mléčných čokolád bývá na obale specifikováno, že se jedná o mléčnou.

Tradiční a populární pití

Populárním nápojem je čaj, je tu oblíbenější než káva a v restauracích se běžně prodává nejen po šálcích, ale i po konvičkách.

V Almatinské oblasti je i několik vinařství, kupte si v supermarketu nějaké místní víno, zcela jistě nezklame! Populární tu je i pití piva, dováží se sem pivo z Ruska, ČR i dalších zemí, tudíž výběr piv v obchodech je velmi bohatý.

Alkohol je povoleno pít až od 21 let věku.

Zdraví a bezpečí

Zdravotní rizika

Co se týče zdraví, tak Kazachstán jako poměrně chladná země nepředstavuje žádné větší zdravotní riziko. Spíše než se zákeřnými chorobami počítejte s nachlazením z prudké změny počasí.

Lékárny v Kazachstánu

Kazachstán lze bez nadsázky nazvat zemí lékáren. Lékárnu tu lze najít vyloženě na každém rohu a ať budova, v níž sídlí, vypadá sebehůř, lékárna vždy splňuje standardy lékáren v Evropě. Většina léků se dováží z Ruska a Ukrajiny, místní výroby je zde již méně, ale i tak ceny léků jsou více než o polovinu nižší než české léky v ČR. Tudíž pokud doma nějaké léky zapomenete, nebo nějaké budete nutně potřebovat, v Kazachstánu není problém si je pořídit nové. Lékárníci velmi ochotně zákazníkům s výběrem léků poradí.

Pití vody z kohoutku

Co se týče kohoutkové vody, tak na dotaz, zda je voda pitná, dostanete rozporuplné odpovědi. Většina domácností a hotelů má filtr a pije vodu filtrovanou. Některé domácnosti kohoutkovou vodu nepijí a radši si kupují balenou, jiné zase bez problémů kohoutkovou vodu pijí.

Cestovní pojištění

Doporučujeme všem cestujícím, aby si při cestování do Kazachstánu sjednali základní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Bezpečnost v Kazachstánu

Kazachstán je poměrně bezpečnou zemí, je třeba si dávat pozor spíše na kapsáře a podobnou drobnou trestnou činnost, té se však při troše obezřetnosti dá předejít. Na všech nádražích a letištích a ve většině veřejných budov je nutné před vstupem projít bezpečnostní kontrolou.

Jazyk a kultura

Úředním jazykem je kazaština, ale jelikož mateřštinu ji nemá ani 50 % obyvatel, dostala ruština statut jazyka oficiálního. Oba dva jazyky jsou na všech školách v Kazachstánu povinným vyučovacím předmětem. Většina nápisů je dvojjazyčná. Není těžké najít někoho, kdo kazašsky nerozumí, ale rusky se domluvíte prakticky s každým.

Oba jazyky používají jako písmo azbuku, kazaština jako turkický jazyk plánuje přejít do roku 2025 na latinku.

V kazašských školách je povinným vyučovacím jazykem i angličtina, tudíž by neměl být problém se s mladší generací dorozumět i anglicky. Pokud neovládáte ruštinu, naučte se před cestou alespoň číst azbuku, určitě se vám to vyplatí.

Kultura a kazašský způsob života

Kazachstán se považuje za mnohonárodnostní stát. Snahy osídlit a začít obdělávat liduprázdné kazašské stepi pocházejí z počátku 20. století, kdy sem byli zváni zemědělci z celé Evropy a zato, že se tu usadí a začnou spravovat své hospodářství, jim byly slibovány četné výhody a bezplatné přidělení půdy. Těmto výzvám uposlechlo mnoho rodin z celé Evropy.

Později za Stalinovy éry se nehostinné kazašské stepi staly místem pro pracovní tábory pro nepohodlné občany, nejen ze SSSR, ale i z dalších částí Evropy. Stalin také ze strategických důvodů přesouval do Kazachstánu celé národy z jiných částí SSSR, například z obavy, aby Korejci žijící na Dálném východě nekolaborovali s Japonci, tak je všechny přemístil do kazašských stepí. V dobách SSSR sem za prací přišlo mnoho Rusů. Výsledkem je, že tu nyní již v několikáté generaci žijí příslušníci více než sta různých národů a národností, včetně Čechů a Slováků. 

Kazaši tvoří pouze 57 % obyvatelstva. Tento podíl se ale v důsledku vysoké porodnosti kazašských žen zvyšuje. Rusů je ca. 20 %, dalšími početnými národy tu jsou Ukrajinci, Uzbeci, Němci, Korejci. Většina ne-Kazachů i mnoho Kazachů mají za mateřštinu ruštinu, nikoliv kazachštinu.

Kazašská etika

Invalidé mají na nádražích a v dalších zařízeních zvláštní pokladny, na přechodech pro chodce mají zvláštní tlačítka, a na každém parkovišti mají vyhrazená místa. Ve frontách mají přednost. V autobusech muži pouštějí ženy sednout. Muž si nesedne, dokud v autobuse nějaká žena, byť mladá, stojí.

Cestování a doprava

Letecky do Kazachstánu

Do Kazachstánu je cesta jakkoliv jinak než letadlem zdlouhavá. Z ČR létá do Alamty přímo ČSA, ale s jedním přestupem v Moskvě, Minsku, Kyjevě či Istanbulu se do Kazachstánu dostanete velmi pohodlně jen s jedním přestupem. Z nízkonákladových společností létá z Budapešti do Astany společnost Wizzair.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestovní kanceláří do Kazachstánu

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Kazachstánu.

Doprava v Kazachstánu

Cestování letecky v Kazachstánu

V Kazachstánu funguje i velmi dobrá vnitrostátní letecká doprava, všechna větší města mají svá letiště a ceny vnitrostátních letů jsou nižší než v Evropě.

Cestování vlakem v Kazachstánu

V bývalém SSSR je velmi populární vlaková doprava. Vlaky spojují Kazachstán i se sousedními zeměmi. Vlakem se dostanete prakticky do jakéhokoliv města v zemi. Jen přejezd z Astany či Almaty ke Kaspickému moři je velmi zdlouhavý a není levný, tuto trasu se již vyplatí letět.

Električky a pojezdy

Co se týče vlaků, je třeba rozlišovat mezi električkami a pojezdy. Elektřičky jsou vlaky, v nichž se sedí a jezdí se s nimi na krátké vzdálenosti, max. 6 hodin. Pojezdy jsou vlaky, v nichž se leží, v ceně bývá i povlečení a jezdí se s nimi na delší vzdálenosti od několika hodin až po několik dní. Oba typy vlaků mají tři třídy a jízdenky se do obou prodávají na jméno po předložení dokladu totožnosti.

Cestování autobusem v Kazachstánu

Autobusová doprava je v zemi také rozšířená, autobusy ale jezdí vzdálenosti do max. 24 hodin jízdy. Příměstská doprava je vyloženě autobusová. Jízdenky se prodávají buď u pokladny a na příměstských a městských linkách přímo v autobusu u průvodčího.

Cestování městskou hromadnou dopravou

Všechna větší města mají perfektně fungující MHD, její průvodčí umějí poradit, kde vystoupit, či přestoupit. Každá jízda se platí zvlášť u průvodčího. Pro MHD jezdí prakticky všude autobusy, jen v Almaty je jedna trasa metra.

Cestování taxíkem

Nevýhodou je v Kazachstánu to, že výletní místa jsou veřejnou dopravou téměř nedostupná, nebo si tam místní dojedou vlastními auty. Doprava jezdí do obydlených míst, nikoliv na výletní místa. V tomto případě je dobré využívat taxíky, pro náročnější celodenní výlety je možné si cenu domluvit. Jinak podle taxametru si taxikáři v Kazachstánu účtují 100 KZT na kilometr.

Půjčení a cestování autem v Kazachstánu

Pokud chcete cestovat autem po Kazachstánu a využít jeho benefity, auta si lze pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Stopování v Kazachstánu

Údajně je prý velmi dobré jezdit v Kazachstánu stopem, řidiči stopaře berou a za stop se neplatí. Pokud se rozhodnete stopovat, přečtěte si určitě článek s tipy a radami pro stopování, abyste limitovali jakékoliv nepříjemné momenty.

Počasí a doba návštěvy

 

Kazachstán, rozprostírající se na křižovatce Evropy a Asie, nabízí rozmanité klima a přírodní scenérie. Počasí v Kazachstánu je ovlivněno kontinentálním klimatem, což znamená výrazné teplotní rozdíly mezi jednotlivými ročními obdobími. V zimě mohou teploty klesnout pod bod mrazu, zatímco v létě se může vyšplhat na horká letní maxima. Letní teploty dosahují až 30°C, zimní i -40°C.  Je třeba počítat s téměř všudypřítomným větrem.

Kdy jet do Kazachstánu

Ideálním obdobím pro návštěvu Kazachstánu je jaro (květen a červen) a podzim (září a říjen), kdy teploty jsou příjemné a příroda začíná ožívat nebo se připravuje k zimnímu klidu. Září je už poměrně chladné, v Astaně už koncem měsíce klesá teplota na nulu, v Almaty je v té době zhruba o 10 stupňů více. Během těchto období můžete objevovat krásy kazašské stepi a hory bez extrémních teplotních podmínek. Vyhnout se letním horkům a zimním mrazům může přispět k pohodlnému a příjemnému pobytu v této rozmanité zemi.

HoubickaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna