Kostel Sv. Stanislawa Kostki

1 recenze

Jedná se o poměrně moderní kostel, neboť byl postaven v meziválečném období jako hlavní kostel pro městskou čtvrť Žoliborz. Během Varšavského povstání sloužil jako nemocnice a v té době byl vážně poškozen. Opětovně byl po rekonstrukčních pracích zprovozněn v roce 1963.

Kostel není významný jako stavba, nýbrž jako svatyně. Po stěnách kostela z vnitřní i vnější strany visí mnoho pamětních desek na osoby, které padly při obraně města během Varšavského povstání, či později při obraně vlasti. Přichází sem mnoho lidí modlit se za své hrdinně zemřelé předky.

Ovšem největší "slávu" přinesl kostelu mladý kněz Jerzy Popieluszko, který zde působil od roku 1980 jako farář. Tento svými mšemi a kázáními podporoval protikomunistické hnutí Solidarita, v kostele za výjimečného stavu pořádal tzv. mše za vlast, na které se sjížděly tisíce lidí nejen z Varšavy, ale i z celého okolí. Velkou popularitu a podporu široké veřejnosti mu přinesla jeho kázání kritizující komunistický režim. Popieluszko se stal nepohodlným pro komunistický režim, byl sledován tajnou policií a nakonec unesen v říjnu 1984 při běžné silniční kontrole, když se vracel ze mše ve městě Bydhošť zpět do Varšavy. Po jeho zmizení se za něj modlil celý národ, pořádala se různá modlitební setkání, jichž se zúčastňovaly tisíce lidí. Ovšem po deseti dnech bylo jeho tělo nalezeno svázané v pytli na dně Visly. Jeho pohřbu ve Varšavě se i za výjimečného stavu zúčastnilo přes milion lidí z celého Polska. Popieluszko byl pohřben na zahradě kostela. Od té doby se kostel stal poutním místem. V roce 1987, když ještě za komunistického režimu navštívil Varšavu papež Jan Pavel II, komunistický režim se mu snažil zabránit v tom, aby se u Popieluszkova hrobu pomodlil, papež ovšem podle svého přesvědčení tak činil.

Jerzy Popieluszko by prohlášen patronem hnutí Solidarita, v roce 1997 začaly přípravy jeho beatifikace, ke které došlo v roce 2010, o rok dříve byl Popieluszko papežem Benediktem XVI. prohlášen oficiálně za mučedníka. Nyní se sbírají podklady pro Popieluszkovu kanonizaci. Jen v Polsku má Popieluszko "na svědomí" již tři stovky zázračných uzdravení.

Před několika lety bylo v podzemních prostorách kostela zřízeno Popieluszkovo muzeum, které velmi dobře zpracovává a představuje celý jeho život, zachycuje "ducha doby," v níž mladý kněz působil, a ukazuje literaturu, která o Popieluszkovi vyšla, a to nejen v Polsku. Průvodní text k expozici nabízí muzeum v několika desítkách jazyků, včetně češtiny.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Recenzováno: 15.10.2017

Pro mě byl kostel velkým překvapením, neboť o něm ani průvodce nepíšou. Před návštěvou nejen tohoto kostela, ale Polska vůbec, doporučuji se podívat na životopisný film o Popieluszkovi z roku 2009: Popieluszko wolnosc jest w nas (Popieluszko svoboda je v nás) režiséra Rafała Wieczyńskiego. Na internetu ho lze najít i s českými titulky. Film diváky seznamuje nejen s osudem mladého kněze, ale velmi dobře ukazuje složitou politickou situaci v Polsku v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století.


Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi