Jídlo a pití v Rumunsku

Rumunské pokrmy mají domácí charakter, nejčastěji se používají zdejší potraviny, které jsou mnohdy stále nedotčeny chemií.

Speciality rumunské kuchyně

Rumunská kuchyně se určitě neobejde bez polévky (ciorbă), která představuje základ zdejší stravy. Polévky lze ochutnat různé – kyselou, česnekovou, dršťkovou či zeleninovou. Pokud si ji objednáte v restauraci, nebuďte zaskočeni, že stojí podobně jako hlavní chod. Určitě neodejdete hladoví, protože jsou vydatné a bývá jich velký talíř.

Typickým jídlem Rumunska je kukuřičná kaše neboli polenta (mămăligă), kterou můžete ochutnat v podobě pečené, vařené či smažené. Často se podává s kouskem brynzy či výtečnou kysanou smetanou. Dalším typickým jídlem jsou sarmale – zelné nebo vinné listy plněné rýží a kořeněným masem.

Tradiční aranžmá - sarmale s polentou

Tradiční aranžmá - sarmale s polentou

Pravý rumunský sýr

Na své si v Rumunsku přijdou také milovníci sýrů. Pokud si chcete koupit pravý rumunský sýr, nejlepší je zastavit se v nějaké salaši, kde si zakoupíte sýr třeba z ovčího, kravského či buvolího mléka.

Různé chuti Rumunska

Pokud budete jíst v různých částech Rumunska, nebuďte zaskočeni, že jedno a totéž jídlo chutná pokaždé jinak, což je dáno různými kulinářskými vlivy působícími na danou oblast. Např. na sedmihradskou kuchyni působily kulinářské tipy z Německa či Maďarska, takže tu můžete ochutnat třeba pálivý guláš. Ve Valašsku zase můžete ochutnat pokrmy ze švestek často servírované i s masem.

Naopak Dunajská delta je rájem ryb, můžete tu ochutnat třeba specialitu – polévku z až deseti druhů ryb, podávají se také pokrmy z různých druhů – pstruh, lipan, štika, úhoř a plno dalších v různých úpravách.

Nechcete-li jíst rumunské jídlo, můžete se najíst v restauracích, kde najdete evropskou klasiku.

Tradiční a populární pití

Co se týká nápojů, tak národním pitím je tuică, což je pálená slivovice. Pokud dáváte přednost něčemu slabšímu, vyzkoušejte rumunská vína, která jsou také dobré chuti. Zdejší vinice jsou bohaté a pochází z nich kvalitní vína oceňovaná i v Evropě. Nejvíce vína pochází z oblasti Valašska a Dobrudži. K nejlepším značkám patří Murfatlar, Jidvei, Cotnari, Stafanesi.

Rumunská tradiční švestková brandy tuica.

Rumunská tradiční švestková brandy tuica.

Rumunská brandy

Ochutnejte či jako dárek přivezte i typickou rumunskou brandy, k nejoblíbenějším patří značky Alexandrion či Zaraza. Zkusit můžete i likér Afinată, z borůvek tmavě modré barvy.

teeCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna