Praktické informace do Spojených států amerických

Kompletní praktické informace při cestě do Spojených států:

Vstupní podmínky

Pro vstup na území Spojených států potřebujete samozřejmě platný cestovní pas. Výhodou pro obyvatele České republiky je fakt, že pokud hodláte strávit jakožto turista či za účelem obchodní cesty v zemi méně než 90 dnů, nepotřebujete vízum.

Cestovní dokumenty

Již nějakou dobu se dá do země cestovat v rámci bezvízového styku a jedinou podmínkou je získané povolení ESTA (Electronic System for Travel Authorization). V ostatních případech je samozřejmě potřeba si zařídit vízum do Spojených Států.

Povolení ESTA

K tomu, abyste požádali o ESTU, potřebujete však platný biometrický pas a zpáteční letenku. Vyplnit žádost je třeba elektronicky na webových stránkách a doporučuje se takto učinit nejméně 72 hodin před vaší cestou do Spojených Států. Za získání ESTY v současné době zaplatíte 14 USD. Doporučuje se vždy vyplňovat i nepovinné údaje, snižujete tak pravděpodobnost, že by vám mohla být žádost zamítnuta. V případě, že vám bude žádost schválena a bude vám udělena možnost cestovat do Států v rámci bezvízového styku, nezapomeňte si k pasu na cestu vytištěnou ESTU přibalit.

Udělením ESTY však ještě není zaručeno, že budete na území US vpuštěni. Tak či tak, musíte projít imigrační kontrolou, kdy o vašem vpuštění rozhodne imigrační pracovník. Tomu předložíte jak váš cestovní pas, tak celní formulář, který budete vyplňovat v letadle. ESTA platí po dobu dvou let a po jejím vypršení musíte bohužel požádat o novou, jakkoliv obnovit či aktualizovat ji není možné.

Další informace týkající se vstupu do země a případného podání žádosti o vízum naleznete na webu americké ambasády.

Tak jako obecně do US je často třeba prokázat, že máte dostatečné finanční prostředky na cestu či na účtu, budete-li o to požádáni.

Užitečné odkazy a tipy týkající se vstupu

Velvyslanectví spojených států amerických

Veškeré podrobné informace se dozvíte na stránkách Velvyslanectví spojených států amerických (cz.usembassy.gov), kde si můžete sjednat schůzku s ambasádou za účelem zřízení víza či podat online žádost o zřízení ESTA.

Měna a ceny

Měna: Americký dolar ($) a aktuální kurz: 1 USD = 1 CZK

Oficiální měna je americký dolar ($), který se dělí na 100 centů (¢). Často používané mince jsou penny (1¢), nickel (5¢), dime (10¢) a quarter (25¢). Mezi bankovky patří $1, $5, $10 a 20 dolarů. $2, $50 a 100 dolarů lze také nalézt, ale nesetkáte se s nimi tak často. Směnný kurz se liší každý den a jsou k dispozici on-line.

Mince a bankovky v amerických dolarech.

Mince a bankovky v amerických dolarech.

Platba kartou a bankomaty

Kreditní a debetní karty jsou přijímané po celém USA. Návštěvníkům se doporučuje, aby u sebe nosili alespoň jednu kreditní kartu, jelikož se často běžně požaduje platba předem nebo otisk kreditní karty jako záloha za hotelový pokoj či a pronájem automobilu, i když konečná platba nemusí být provedená kreditní kartou.

Zároveň se ujistěte u vydavatele karty, jaké jsou sazby za výběr či použití karty mimo Českou Republiku. Také byste měli informovat svého vydavatele, že jedete do ciziny tak, aby vaše karta nebyla dočasně pozastavena za účelem podezřelých transakcí ze zahraničí.

Americké cestovní šeky jsou rovněž bezpečný způsob pro zahraniční návštěvníky, jak u sebe nosit peníze. Šeky vydávané American Express a Visa jsou považovány za hotovost ve většině obchodů.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny v USA

Pokud jde o průměrné náklady na cestování, hodně záleží na tom, kam jste se rozhodli vyjet a jaký druh dopravy využijete. Je možné podniknout ekonomický výlet, přesto je velmi snadné utratit mnohem víc, než jste zprvu očekávali, bez ohledu, jak moc jste šetrný.

Cesta na jih kolem Texasu nemusí vyjít draze, co se týče ubytování, stravování, nebo nakupování, zato cena benzínu se výrazně projeví do nákladů. Naproti tomu, cestování po městě, jako je Boston, New York nebo Chicago bude relativně levné, ale budete platit mnohem více za váš hotel, stravování, prohlídky a nákupy.

Pokud se nerozhodnete kempovat či pobyt v hostelu ($15 až 25dolarů za noc), bude ubytování dělat nejvyšší položku v celkových nákladech. Rovněž tak, pokud se rozhodnete cestovat autem, což je v Americe často nutností. Pronájem automobile je minimálně 40 dolarů denně (typ auta, daň a druh pojištění může cenu auto navýšit) plus benzín. Při plánování projet celou Ameriku může benzín stát víc než samotné auto (řekněme, dalších 20 dolarů za den).

Na rozdíl od ubytování a půjčení auta, dobré jídlo nezatíží znatelně vaší peněženku a za 20 až 30 dolarů denně jste schopní se kvalitně najíst i v restauraci.

Výše spropitného

V USA, často příjmy číšníků zaleží na spropitných, které dostanou od hostů, a nenechávat spropitné je často považováno za urážku. Zaměstnanci očekávají dýška v hodnotě patnácti procent z celkové ceny, a až dvaceti procent v případě spokojenosti zákazníka. Pokud sedíte u baru, měli byste nechat alespoň jeden dolar za každou objednávku, případně více, pokud objednáváte více jak jeden nápoj. Hoteloví vrátní a poslíčkové by měli obdržet alespoň 2 dolary za zavazadlo, více, pokud zavazadlo musí odnést do několika schodů. Taxikářům by se mělo nechávat zhruba patnáct procent. Celkově by se měla vždy finální částka zaokrouhlit nahoru na nejbližší 50¢ nebo dolar.

Jídlo a pití

Americká kuchyně a stravování

Vzhledem k různým kulturním skupinám žijící v Americe je jídlo stejně tak různorodé, jako je samotná země. Ve velkých městech jsou často celé čtvrti věnované specializovaným globálním kuchyním. Ve skutečnosti mnoho lidí věří, že USA nemá vlastní kuchyni, že jejím hlavním atributem je tendence sloučit různé světové vlivy.

Ve Spojených státech je možné navštívit restaurace všech tvarů a velikostí, od rychlého občerstvení, samoobslužného, až po možnosti se najíst v autě či ze speciálních nákladních vozů. USA není jenom o rychlém občerstvení (fast food). Nicméně je občas velmi obtížné se vyhnout těmto řetězcům, které lze nalézt prakticky na každém rohu.

Speciality americké kuchyně

Mezi populární americká jídla patří smažená kuřata, hamburgery, pizzy a párky v rohlíku, rovněž oblíbené je stravovat se v mexické kuchyni. V současné době roste trend směrem ke zdravějšímu jídlo a pití.

Zdraví a bezpečí

Zdravotní péče a cestovní pojištění

Americký systém zdravotní péče patří k nejlepším na světě, k čemu odpovídají i vysoké zdravotní výdaje. Stejné léky prodávané ve Spojených státech vás můžou stát až 5ti násobek ceny u nás. Problém, že budete čelit potenciálně vysokým nákladům, může nastat ve chvíli, kdy budete potřebovat lékařskou péči a nemáte sjednané dobré pojištění.

Cestovní pojištění

Doporučujeme všem cestujícím, aby si při cestování do USA sjednali kvalitní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Lékařská pomoc a výdaje

Pokud máte vážnou nehodu ve Spojených státech, lékařskou pomoc dostanete ihned, ale výdaje za lékařské služby vám budou účtovány až později. V případě naléhavých případů volejte na číslo tísňového volání „911“. Základní poplatky za prohlídku se pohybují kolem 50-100 dolarů, které je nutné uhradit v předstihu. Testy, rentgeny a jiné dodatečné ošetření vyjdou na mnohem více. Zdravotnictví v Americe není levné, proto mějte vždy sjednané dobré pojištění a uchovávejte si veškeré doklady pro pozdější proplacení nákladů od pojišťovny.

Zdravotní rizika a očkování

Pro vstup do Spojené státy není vyžadované žádné speciální očkování. Přesto mezi doporučené očkování patří tetanus a žloutenka A a B.

Bezpečnost v USA

Tvrdit, že Amerika patří mezi bezpečné země, by bylo určitě troufalé, přesto není důvod k žádné panice. Dokonce se dá říct, že mimo městská centra je zločinnost často až pozoruhodně nízká. Hlavní turistické cíle jsou vždy jasně osvětlené a dobře hlídané. V každém velkém městě přesto můžete narazit na nebezpečné čtvrtě a těmto místům je dobré se po setmění vyhnout.

Ačkoliv si lidé myslí, že největší nebezpečí v Americe hrozí následkem - zbraní , násilných trestných činů, nepokojů, zemětřesení či tornád – pravděpodobně největší nebezpečí pro cestující je představováno dopravními nehodami. Obecně však platí, že američané se chovají zodpovědně na silnicích a k překračování rychlosti dochází jen neobvykle. Stejně tak zbraně, ačkoliv se díky mediím zdají být všude, pokud zrovna není lovecká sezóna, uvidíte je jen velmi zřídka (až snad na výjimky jako je Aljaška či Texas).

Cestující se málokdy setkají s násilnou trestnou činností, naopak největší problém tvoří drobné krádeže. Pokud je to možné, vybírejte si peníze z bankomatu během dne nebo v noci na rušných a dobře osvětlených místech. Pokud si pobyt naplánujete pečlivě a budete dávat pozor na svoje věci, měli byste být zpravidla v pořádku.

Jazyk a kultura

Ve Spojených státech není žádný oficiální jazyk, přesto je angličtina považována za národní jazyk, jelikož je používaný téměř 90 % populace. Druhý nejčastější jazyk je Španělština, kterou mluví více než 10 % populace.

Na státní úrovni je angličtina oficiálním jazykem ve více než polovině států. Na Havaji je kromě angličtiny i havajština úředním jazykem. Mnoho původních obyvatel žijících v rezervacích používají doteď svůj domorodý jazyk jako oficiální.

Kultura a americký způsob života

Američané jsou známé pro svou otevřenost a přívětivost k návštěvníkům. Široká škála národnostního původu za relativně krátkou dobu mělo za následek vytvoření řady kulturních a tradičních zvyků. Ve velkých městech, lidé stejného etnického původu často žijí poblíž sebe ve vymezených komunitách.

Amerika je velmi známá svou neformální a uvolněnou atmosférou, kdy potřesení rukou je obvyklá forma pozdravu.

Kouření v Americe

Co se týče kouření, tak se pomalu vydává na ústup a je stále více nepopulární v USA. Kouření není dovoleno v městské dopravě a omezeno nebo zakázáno ve veřejných budovách ve většině států. V posledních letech se stále zvyšuje počet států (včetně Kalifornie a New York), kde se kouření zcela zakázáno v barech, restauracích a na mnoha veřejných místech.

Cestování a doprava

Vzdálenosti v USA jsou tak velké, že je nezbytné si předem naplánovat, jaké místa máte v plánu navštívit a jak budete cestovat mezi nimi.

Letecky do USA

S ohledem na čas a peníze je nejčastější forma dopravy letecká, ačkoliv se do USA můžete dostat i po moři, tato možnost je velmi ojedinělá. První věc, kterou musíte udělat poté, co přiletí do Spojených států a vystoupíte z letadla je projít si imigrační a celní kontrolou, i v případě pokud se nejedná o cílovou stanici a pokračujete v letu

Místo kam přiletíte a zároveň odletíte, závisí  na vašem plánu, jak chcete procestovat Spojené státy. Možností je opravdu hodně, například pokud chcete strávit čas na východním pobřeží, doporučuju se letět do New Yorku, v případě západního pobřeží, leťte do LA. Pokud se rozhodnete pro středozápad, Chicago je ta správná volba. Miami a Atlanta se nejlépe hodí, pokud chcete cestovat na jih Ameriky.

Ceny letenek

Obecně platí, že ceny letenek jsou nejvyšší od července do září, a kolem Velikonoc a Vánoc. Levnější letenky můžete pořídit v průběhu sezóny od dubna do června a v říjnu. Přesto nejlevnější letenky se pohybují v zimě, mimo hlavní svátky, kdy není sezóna (od listopadu do března). Létání přes víkendy stojí obvykle výrazně více než v ostatních dnech. Samotná cena letenky se odvíjí více od poptávky Američanů vycestovat do Evropy, než od zájmu zahraničních návštěvníků navštívit USA.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cestovní kanceláří do USA

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do USA.

Doprava v USA

Cestování autem v USA

Jednou jak už jste v Americe, nenajdete jinou zemi na světě, kde auto je tak pevně vžité v kultuře národa, že kdyby najednou přestalo být, tak se v USA doslova zastaví čas.

Půjčení auta v USA

Pronajmout si auto a jezdit po USA je populární volbou mnoha cestovatelů. Nejenom, že se jedná o relativně levný způsob cestování po Spojených státech, ale také umožňuje návštěvníkům vidět krásy přírody a turistické cíle, které by jinak těžko navštívili. Mnoho autopůjčoven nabízí široký výběr automobilů, a jediné co po vás bude vyžadováno je, aby vám bylo alespoň 25 let. Pokud je vám míň, tak většina autopůjčoven je schopná vám pronajmout auta za mírný příplatek plus se může lišit cena a druh pojištění. Český řidičský průkaz vám obvykle vystačí v Americe, presto pořízení si mezinárodního řidičáku je doporučováno.

V případě vice řidičů či vypůjčení GPS a jiných zařízení počítejte s dodatečnými náklady, stejně tak pokud se rozhodnete procestovat vice států.  Chcete-li si rezervovat auto, udělejte to nejlépe v předstihu online, což vám vyjde mnohem levněji, než kdybyste přišli do autopůjčovny na blind.

Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v USA vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestování letecky v USA

Pokud se chcete pohybovat mezi hlavními městy, nejrychlejší způsob cestování je vzduchem. Neexistují žádné národní letecké společností v USA, průmysl je zcela soukromý a díky velké konkurenci jsou ceny letenek tlačeny dolů na často frekventovaných trasách.

Cestování autobusem v USA

Mimo hlavních města je veřejná doprava často omezená, takže nezbývá mnoho případech nic jiného než si pronajmout auto. Můžete také vyzkoušet cestovat po Spojených státech autobusem. Greyhound je největší autobusovou společností v USA, dále se můžete setkat s Megabus, vcelku levná regionální autobusová společnost.

Cestování vlakem v USA

Pokud jste ovšem vlakový nadšenci, železniční dopravu provozuje v USA mezinárodní síť Amtrak. Cestování vlakem je nejvíce populární v severovýchodní části Ameriky, mezi hlavními městy Washingtonu, DC, New Yorku a Bostonu. Cestování vlakem na rozdíl od autobusu není považováno za nejlepší způsob dopravy, pokud jste se rozhodli cestovat levně po Spojených státech amerických.

Počasí a doba návštěvy

Počasí v Americe je díky své rozloze charakterizováno značnými odlišnostmi v závislosti na oblasti a ročním období.  Některé státy mají extrémně horká léta a velmi chladné zimy. Proto je vždy dobré si zkontrolovat před odletem aktuální a předpovídané počasí pro danou oblast

Platí zde obecné pravidlo, čím vice pojedete na jih, tím teplota poroste a naopak. Zároveň podél obou pobřeží se dá očekávat mírnější a méně proměnlivé klima než je tomu ve vnitrozemí. Všechny amerických města se dají do značné míry považovat za celoroční destinace, s výjimkami jako je například chladná Aljaška či tropická Havaj a Florida, kde přílišné vedro může být až nepříjemné. Naopak národní parky a horská pásma bývají sezónními atrakcemi, zejména v letních měsících mezi Memorial day (poslední pondělí v květnu) a Labor day (první pondělí v září), kdy většina místních turistů cestuje.

Kdy jet do USA

Obecně však platí, že měsíce duben a květen, a zároveň září a říjen jsou skvělé měsíce pro návštěvu mnoha částí zemí, s výjimkou severozápadu USA (Washington, Idaho, Oregon, Montana) a Aljašky, kde červen až srpen jsou považovány za nejlepší měsíce na návštěvu.

Hurikány mohou zasáhnout jihovýchodní část USA od června do listopadu, zatímco tornáda jsou možnou hrozbou od února do začátku května v centrálních státech, jako je Oklahoma, Kansas, Missouri a Jižní Dakota. Během letních měsíců, červen až začátek září, velká část Nevady, Arizony či Nového Mexika, jakož i kalifornských pouští může být extrémně horká, přes 40 °C někdy dokonce blízko 50 °C, a to zejména v národním parku Death Valley .

Aktuální počasí v USA

lucienneCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna