Výběr nejlepších měst pro surfování

Jste milovníky surfingu a zároveň nevíte, kam byste za tímto druhem sportu vyrazili? Nebo jen toužíte zkusit, jaké to je nést se na vlnách? Máme pro vás výběr deseti nejlepších měst pro surfování, které nenabízí pouze nejlepší vlny, ale zároveň příjemné ubytování, přátelské místní obyvatele, noční zábavu, výborné jídlo a spoustu dalších aktivit. Čtěte dále a nechte se inspirovat! 

Hanalei, Kauai, Hawaii

Město Hanalei se nachází na severním pobřeží Kauai, což je jedna z nejméně rozvinutých, za to ale nejkrásnějších, částí Havajských ostrovů. Výhodou Hanalei je, že si zde přijdou na své nejen začátečníci, ale také už zkušení surfaři. Jednou z nejdůležitějších věcí, které musí návštěvníci splnit na Havajských ostrovech, je respekt – pakliže totiž přijdete s dobrou náladou a úctou k místním lidem, nejenže se vám Havajané odmění vstřícným chováním, také zde pak celkově prožijete jedny z nejkrásnějších momentů vašeho života.

Tip: Nebojte se na radu zeptat místních plavčíků, kteří vám s ochotou poradí ta nejlepší místa na surfování.

Zábava na pláži na Hawaii

Zábava na pláži na Hawaii - photo by: BOMBTWINZ BOMBTWINZ (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Tofino, Britská Kolumbie

I přesto, že nejznámějším místem pro surfování v Severní Americe je Kalifornie, vydáme se mnohem více na sever – do Kanady. Právě tady na ostrově Vancouver v jedné z provincií Kanady se nachází oblast Tofino. Podle místního odborníka na surfování Petra Devriese je tato oblast vhodná zejména pro začátečníky, neboť vlny jsou zde nízké a jemné, a tak jsou nejvhodnější právě pro úplně benjamínky.

Tip: V létě zde slunce vychází okolo 5:30 a zapadá až okolo desáté hodiny večerní, a tak brzká rána můžete využít pro surfování a přitom ještě stihnete vyrazit po obědě na výlet do hor.

Surfařský den v Kalifornské oblasti Tofino

Surfařský den v Britské Kolumbii Tofino - photo by: Jesse Edmonds (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Taghazout, Maroko

Taghazout je doslova surfařskou oázou, jejíž kořeny sahají zhruba do roku 1960. Od té doby se tato oblast těší přízni milovníků surfování z celého světa. Taghazout je vhodným místem jak pro začátečníky, kterým se doporučují pláže jako Crocodiles nebo Panoramas, tak i pro nadšené a zkušené surfaře. Mezi jedny z nejznámějších pláží patří Anchor Point nebo Killer Point, kde vlny dosahují několikametrových velikostí a jsou tak místem, kde se vyřádí kdejaký nadšenec.

Tip: Pakliže se vydáte prozkoumávat pláže na vlastní pěst, je vhodné půjčit si auto s pohonem na všechna 4 kola.

Západ slunce v Taghazout, Maroko

Západ slunce v Taghazout, Maroko - photo by: hedvigs (Flickr), CC BY 2.0

Encinitas, Kalifornie

Žádná z oblastí Ameriky se pro surfování nehodí více než Kalifornie. A co víc, žádné z míst není lepším rájem pro surfování než Encinitas. Kromě toho, že zde najdete nespočet surf-shopů, Encinitas je domovem divadla La Paloma, které během své 84-leté historie promítalo řadu surfařských filmů. Pro všechny surfařské kategorie se hodí pláž s názvem Moonlight – na své si přijdou začátečníci i více zkušení surfaři. Místní surfař Ed Lewis tvrdí: „Toto místo má vše, co si jen můžete přát – kulturu, skvělé jídlo, duchovno, nádherná místa pro surfování, dlouhou historii a kromě toho – lidé jsou milí a přátelští.“ Tak neváhejte a vyrazte!

Tip: Encinitas je jedním z mála míst na světě, kde se přeruší doprava, pokud toužíte přejít silnici. Ničím se nenechte odradit, prostě zvedněte ruku směrem k řidiči a přejděte.

Sjíždění vlny v Kalifornském Encinitas

Sjíždění vlny v Kalifornském Encinitas - photo by: Breezy Baldwin (Flickr), CC BY-NC 2.0

Bundoran, Irsko

Irsko je často svými surfařskými podmínkami přirovnáváno k Indonésii, teplota vody je zde ale velmi rozdílná. Bundoran by mělo být na seznamu každého surfaře, tento ráj je totiž vhodný pro všechny surfařské kategorie. Voda sice může být studená, okolní hospůdky a místní lidé vás ale zahřejí u srdce. Hlavní pláži na surfování je Tullan Strand, pokud ale toužíte prozkoumat okolí, zeptejte se místních, rádi vám poradí.

Tip: Počítejte s tím, že pokud koupíte panáky po místní štamgasty, budete s nimi pít až do časného rána!

Surfařský výlet do Bundoran

Surfařský výlet do Bundoran - photo by: Robert Young (Flickr), CC BY-NC 2.0

Florianópolis, Brazílie

Brazílie je zemí, jejíž pobřeží činí celkem 4 655 mil a mimo jiné, její obyvatelé jsou nadšení surfaři. Už teď má tedy velké předpoklady k tomu, aby se stala světovým centrem surfařů. Ve Florianópolis, místními zkráceně nazývaným Floripa, se nachází 42 různých pláží, jež jsou vhodné pro všechny nadšence surfaření. Pro začátečníky je vhodná pláž Barra da Lagoa, naopak pro opravdové nadšence se hodí pláž Joaquina, na které se občas pořádají i surfařské závody. Kromě surfování se můžete těšit i na nezapomenutelné protančené noci, protože Brazílie je místem s bohatým nočním životem.

Tip: Pozor na změny větru! Vítr vanoucí směrem od břehu se často mění na vítr vanoucí opačným směrem, tzn. ke břehu. Pokud ale víte, kde hledat, vždy najdete pláž, která bude vhodná pro odpoledne strávené surfováním.

Surfovní na pláži Joaquina v Brazílii

Surfovní na pláži Joaquina v Brazílii - photo by: bruno bernardes (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Byron Bay, Austrálie

Australský Byron Bay by se dal lehce považovat za domov surfařů. Je to místo s kouzelnou atmosférou plnou mystična, hudby a kaváren, které si užije každý milovník relaxace. Je velice těžké najít na světě více přátelštější místo, než je právě Byron Bay. Hlavním rájem pro surfing je místo s názvem Pass, které nabízí zážitek všem surfařům – těm méně zkušeným i těm na profesionální úrovni. Kromě toho mohou znalci surfingu zamířit i na Broken Head.

Tip: Surfování zde má přísný řád, který se musí dodržovat. Každý surfař by měl být trpělivý, nikoho „nepředbíhat“ a počkat na vlastní vlnu, i přesto, že jich třeba nakonec nebude tolik.

Hlavní pláž Byron Bay při západu slunce

Hlavní pláž Byron Bay při západu slunce - photo by: Richard Rydge (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Biarritz, Francie

Biarritz je jediné surfařské město s královskou historií. V roce 1854 totiž císařovna Eugénie přesvědčila svého manžela Napoleona III, aby tuto oblast navštívili. Nakonec zde koupili pozemek a postavili palác hned u pláže, čímž se toto město stalo jedním z nejlákavějších měst tehdejší doby. V roce 1956 scénarista Peter Viertel přivezl první surf, když sem přijel natáčet snímky pro The Sun Also Rises.

Surfovat je nejlepší na pláži La Grande Plage, popřípadě na La Côtes des Basques, Anglet a Guethary. A kromě surfingu si samozřejmě pochutnáte i na místní kuchyni!

Tip: Surfařské obchody prodávají povětšinou pouze oblečení, proto nezapomeňte přijet vybaveni!

Surfařské město Biarritz

Surfařské město Biarritz - photo by: Milan Stankovic (Flickr), CC BY 2.0

Shonan, Japonsko

Japonsko vám určitě nenaskočí jako první na mysl, když se řeknou surfařské ostrovy Tichého oceánu. Na tuto oblast by se ale rozhodně nemělo zapomínat, patří totiž k rájům surfařů!

„Moje rodné město, Shonan, je rodištěm japonského surfování," říká profesionální surfař Takayuki Wakita. „Stejně jako mnoho japonských přímořských měst začalo Shonan svou existenci jako rybářské městečko. Ale teď je to jedno z hlavních měst surfování pro celou zemi – nejen kvůli skvělým vlnám, ale také je to jen hodinu cesty od Tokia.“

Tip: Od srpna do října je v této oblasti zvýšený výskyt tajfunů, pro svou návštěvu si tedy vybírejte měsíce mezi březnem a červnem.

Ranní surfování ve městě Shonan

Ranní surfování ve městě Shonan - photo by: Justin C. (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Muizenberg, jižní Afrika

Muizenberg je sice známý především pro chladnou vodu, velké vlny a žraloky, na druhou stranu je ale plný přátelských a milých obyvatel a také plážových kaváren. A mimo jiné nesmíme zapomenout na lahodné místní víno!

„Muizenberg je nejlepším místem, kde se dá naučit surfovat,“ říká Tim Conibear, zakladatel organizace, která učí děti z čtvrtí s nízkými příjmy surfovat. Žraločí pozorovatelé hlídají surfaře a udržují je v bezpečí před žraloky, takže se není čeho bát. Pro těžší vlny se doporučuje zavítat směrem ke Kalk Bay.

Tip: Díky chladné vodě a zároveň vysokým teplotám v létě se ujistěte, že jste vybaveni vhodným oblečením! Střídání teplot může být totiž leckdy velmi zrádné.

Surfování v Kapském Městě v Jižní Africe

Surfování v Kapském Městě v Jižní Africe - photo by: Maris M (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Pakliže jste doposud nevěděli, kam za surfováním, neváhejte a vyberte si jeden nebo i více z našich tipů! Zároveň se s námi nezapomeňte podělit o vaše zážitky. Jak jste na tom se surfováním? Máte nějaké oblíbené místo na surfování, kam se rádi vracíte? 

Zdroj pro výběr a popis měst: National Geographic

0 Vložit komentář