Nejkrásnější jezera Evropy

Čas dovolené je tady a vy ještě nevíte, kam vyrazit? Rádi byste jeli do přírody a zároveň vás lákají pláže a voda? Máme pro vás tip, díky kterému skloubíte obě tyto činnosti dohromady! Vyrazte k evropským jezerům!

Jezero Annecy, Francie

Jezero Annecy je jedno z nejkrásnějších jezer v Evropě vůbec. Nachází se v prostředí Savojských Alp, a tak není divu, že jeho okolí je opravdu dech beroucí. V horkých letních měsících je jezero cílem velkého množství turistů, neboť kromě krásných pláží nabízí také celou řadu vodních sportů, jako je windsurfing nebo kajaking. Milovníci historie ocení i stejnojmenné městečko Annecy, kterému se přezdívá Benátky Alp, neboť je protkáno sítí klikatých uliček a plavebních kanálů, a tak byste jej při své dovolené neměli vynechat.

Jezero Annecy ve Francii

Jezero Annecy ve Francii - photo by: Manu Dreuil (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Ženevské jezero, Francie, Švýcarsko

Nedaleko jezera Annecy se nachází Ženevské jezero, které stejně jako Annecy ročně přiláká tisíce návštěvníků. Jeho idylickou polohu pod Alpami doplňují také úchvatné vesničky, zámky, vinařské oblasti a historické stavby, které se rozprostírají podél břehů. Jezero je známé pro svou čistou, krásně modrou vodu, ve které se zrcadlí vrcholky Alp. Pakliže patříte mezi ty, kteří v létě nesnesou vysoké teploty, je Ženevské jezero tou pravou volbou. Díky své poloze nabízí v létě mnoho slunce a teploty přitom nejsou vysoké.

Výhled na Ženevské jezero z hradu Chillon

Výhled na Ženevské jezero z hradu Chillon - photo by: Chris James (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Jezero Garda, Itálie

Milovníci romantiky zbystřete! Lago di Garda je jedno z nejromantičtějších míst v Evropě, které uchvátí snad každého návštěvníka. Nejen že v letních měsících nabízí jeho průzračná voda příjemné ochlazení, vyzkoušet můžete i nespočet různých vodních sportů. V nedaleké blízkosti se také nachází zábavní park Gargaland i aquapark. Jedná se o místo vhodné jak pro páry, tak pro rodiny s dětmi.

Jezero Garda v Itálii

Jezero Garda v Itálii - photo by: Edwin van Buuringen (Flickr), CC BY 2.0

Jezero Como, Itálie

Jezero Como, v češtině známé jako Komské jezero, je třetí největší jezero v Itálii. Samotné jezero je známé svým tvarem do písmene Y. Nejnavštěvovanější je zejména v létě, protože díky své poloze se teploty vody snadno přibližují teplotám moře. Není tak divu, že v létě se oblast jezera doslova hemží turisty. Mimo jiné je jezero obklopeno horskými masivy a malebnými vesničkami, které vytváří nezapomenutelnou atmosféru.

Jezero Como ve tvaru Y v Itálii

Jezero Como ve tvaru Y v Itálii - photo by: Paolo Margari (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Jezero Wastwater, Lake District, Anglie

Lake District je největším národním parkem Anglie a nabízí obrovské množství přírodních krás. V překladu znamená Lake District doslova jezerní oblast, nachází se zde totiž přibližně 60 jezer. Jezero Wastwater patří mezi nejodlehlejší jezera této oblasti a bylo dokonce zvoleno Brity jako jedno z nejhezčích. Nejenže je obklopeno úchvatnou zelení, je to místo tiché, klidné a podle některých také velmi záhadné a magické.

Plot do jezera Wastwater v Anglii

Plot do jezera Wastwater v Anglii - photo by: Richard Walker (Flickr), CC BY 2.0

Sognefjord, Norsko

Žádný žebříček nejkrásnějších jezer by se nemohl obejít bez Norska, jemuž se ne nadarmo přezdívá země jezer. Norsko je známé především pro své fjordy. A právě Sognefjord je nejdelším fjordem v Norsku vůbec a mimo jiné také druhý nejdelší fjord na světě. Sognefjord je turisticky velmi atraktivní místo. Zábavu si zde totiž najde každý v průběhu celého roku. Pokud i v létě toužíte po sněhu, stačí vyrazit do okolních hor. A pro milovníky architektury a historie? Hotový ráj! Stačí se jen podívat po okolí. Mimo jiné se zde nabízí také možnost rybaření.

Největší fjord v Norsku: Sognefjord

Největší fjord v Norsku: Sognefjord - photo by: Erik Barfoed (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Loch Duich, Skotsko

Ve Skotsku se jezero místo anglického „lake“ nazývá jejich vlastním názvem - „loch“. Takových jezer je ve Skotsku nespočet, ale Loch Duich je jedním z nejkrásnějších. Je to proto, že jeho dominantou je na břehu se tyčící hrad Eilean Donan, jehož historie sahá až do 13. století. Teploty vody jsou sice spíše pro více otužilé, nicméně i přesto okolní hory nabízejí příjemné strávení dovolené.

Hrad Eilean Donan na jezeře Duich

Hrad Eilean Donan na jezeře Duich - photo by: Diliff (Wikimedia), CC-BY-SA 3.0

Plitvická jezera, Chorvatsko

Plitvická jezera jsou chloubou Evropy, kterou ročně navštíví tisíce milovníků přírody. Jedná se o soustavu zhruba 16 jezer, jež jsou propojeny vodopády a kaskádami a vytváří tak úchvatnou scenérii. Plitvická jezera jsou na rozdíl od ostatních zmíněných zpoplatněná. Vstupy jsou do areálu dva a každý návštěvník automaticky obdrží mapu celého jezerního komplexu. V areálu se pak nachází několik prohlídkových tras, které jsou různě náročné a dlouhé, a tak si každý může zvolit trasu, na kterou se zrovna cítí. Bohužel je zakázáno se v jezerech koupat, možná ale právě proto je celý ekosystém areálu jeden z nejhezčích v Evropě.

Vodopády na Plitvických jezerech

Vodopády na Plitvických jezerech - photo by: Lassi Kurkijärvif (Flickr), CC BY-NC 2.0

Jezero Königsee, Německo

Jezero Königsee je hotovým klenotem německé přírody. Svým vzhledem se velmi podobá již zmíněným norským fjordům, je to nejhlubší německé jezero vůbec. Jeho okolí obklopují úchvatné horské masivy, tudíž o horskou turistiku zde nebudete mít nouzi. Jezero se dá celé obejít právě v okolních horách, kdy při své túře můžete přespávat v různých chatách a zažít tak dobrodružnou dovolenou. Kromě toho je Königsee průzračně čisté, neboť na vodní hladině se mohou plavit pouze lodě s elektromotorem, popřípadě šlapadla. Pomocí lodě se můžete doplavit k vyhledávanému Kostelu Sv. Bartoloměje.

Jezero Königsee s kostelem sv. Bartoloměje

Jezero Königsee s kostelem sv. Bartoloměje - photo by: Allie_Caulfield (Flickr), CC BY 2.0

Korutanská jezera, Rakousko

Korutanská jezera jsou pro turisty z České republiky zatím méně prozkoumanou oblastí, nicméně rozhodně stojí za to je navštívit. Korutany jsou oblastí s největším počtem jezer v Rakousku, přičemž jejich celkový počet převyšuje 1200. Jedny z nejznámějších jezer jsou Wörther See nebo také Faaker See. Zajímavostí je, že v létě jejich teploty dosahují teploty moře – mnohdy i 27°C. Pokud tedy hledáte místo podobné moři, právě jste na něj natrefili! Okolí jezer je plné hradů, svézt se můžete i lanovkou, popřípadě můžete navštívit i vyhlídkovou věž, která nabízí okouzlující pohled na celé Korutany.

Wörther See a zámek Reifnitz

Wörther See a zámek Reifnitz - photo by: Andrey (Flickr), CC BY 2.0

Horská jezera jsou výbornou cestou, jak zkombinovat dovolenou u moře či obecně u vody s dovolenou v horách. Pokud tedy ještě nevíte, kam na prázdniny vyrazit, vyberte si jedno z míst a podělte se s námi o vaše zážitky! Navštívili jste už některé z míst? Nebo byste snad přidali na seznam i další místa? Nebojte se napsat své zkušenosti a návrhy do komentářů!

0 Vložit komentář