Zimní festival Burning the Clocks v Brightonu

Už vás unavuje, že slunce vychází čím dál později a zapadá o to dřív? Pakliže ano, pojďte spolu s obyvateli britského Brightonu oslavit příchod zimního slunovratu a dejte krátkým dnům sbohem!

Shromázdění průvodu v pěší zóně New Street

Shromázdění průvodu v pěší zóně New Street - photo by: Dominic Alves (Flickr), CC BY 2.0

„Burning the Clocks“, jak se tento festival nazývá, je oslavou zimního slunovratu, proto není divu, že symbolikou celé události jsou hodiny. Oslava měla svou premiéru v roce 1994 a od té doby se každoročně shledává s velkým zájmem nejen u obyvatel Brightonu, ale i u dalších 20 000 návštěvníků, jež zde každý rok 21. prosince zavítají s cílem slavnostně ukončit uplynulý rok.

Průvod během festivalu Burning the Clocks

Průvod během festivalu Burning the Clocks - photo by: Dominic Alves (Flickr), CC BY 2.0

Srdcem celé akce je průvod, který tvoří zejména vlastnoručně vyrobené papírové kostýmy a lucerny. Kostýmy i lucerny jsou pokresleny hodinami v jakékoli podobě, aby symbolizovaly ubíhající a nezastavitelný čas. Průvod je doprovázen místními kapelami, což celé akci dodává na jedinečné atmosféře. Takto dorazí všichni zúčastnění na pobřeží, kde oslava vyvrcholí v mohutný oheň, ve kterém se spálí všechny lucerny i kostýmy, a celý obřad je zakončen obrovským ohňostrojem.

Pálení všech luceren a kostýmů

Pálení všech luceren a kostýmů - photo by: Dominic Alves (Flickr), CC BY 2.0

Za vznik vděčí oslava zejména charitě a místní organizaci s názvem Same Sky, která celou akci již od svého počátku podporuje. Organizace má za cíl sdružovat lidi, kteří svou činností vytvářejí nové a jedinečné tradice, které postupně nahrazují ty, které jsou dnes už příliš komerční. Snaží se o vytvoření něčeho unikátního, což je podloženo i faktem, že většina zúčastněných na své lampiony píše svá přání, naděje, ale i obavy. Do akce se mimo jiné zapojují i umělci z jiných odvětví, jež akci sponzorují nálepkami a jinými tematickým zbožím.

Záverečný ohňostroj Burning the Clocks v Brightonu

Záverečný ohňostroj Burning the Clocks v Brightonu - photo by: antony_mayfield (Flickr), CC BY 2.0

Pokud tedy na 21. prosince nemáte žádné plány, přijeďte do Brightonu a spolu s dalšími tisíci lidmi rozzařte tu nejdelší a nejtemnější noc! 

0 Vložit komentář