Jak se vyznat v Londýnských letištích

Pokud letíte do Londýna poprvé, může to být pro vás jistě i ne úplně dobrý zážitek, možná trochu matoucí. Londýn obsluhuje celkem 5 letišť, která nejsou zrovna blízko u sebe, ačkoliv většina dálkových mezinárodních letů je směřována na letiště Gatwick či možná pro vás více známé Heathrow.

Lety Intra-European British Airways nejvíce používají letiště London City, zatímco nízkorozpočtové aerolinky obvykle užívají letišť Stansted nebo Luton. Avšak například EasyJet je obsluhováno ve velkém též na letišti Gatwick.

Letištní terminal 2 v noci na Heathrow Airport v noci

Letištní terminal 2 v noci na Heathrow Airport - image by: Heathrow Airport

Heathrow

Heathrow je Britské nejrušnější letiště vůbec, každý rok projde skrze celkem 5 terminálů více než 60 milionů cestujících. Avšak toto letiště je také nechvalně známé pro četná zpoždění či ztracená zavazadla. V roce 2008 byl dokončen terminál 5, který je jedním ze světově největších terminálů a je exkluzivně používán společností British Airways a Iberia. Dále například Virgin Atlantic létá z terminálu 3. Letiště Heathrow se nachází asi 25 kilometrů západně od centra Londýna. Heathrow Express (www.heathrowexpress.com ) provozuje asi čtyři vlaky do hodiny přímo do Paddington Station, která leží blízko Hyde Parku. Rezervovat si můžete také shuttle.

Gatwick

Téměř 50 kilometrů jižně od Londýna leží druhé městské letiště Gatwick. Gatwick je světově nejrušnější jedno-runwayové letiště. Takže jak si jistě lze představit, s 34 miliony cestujícími, kteří tuto runway za jeden rok využijí, jsou zpoždění velice častá a také dlouhá. Z letiště do centra Londýna, přesněji London Victoria Station, jezdí Gatwick Express (www.gatwickexpress.com ) asi půl hodiny. Stanice se nachází v blízkosti samotného Buckinghamského a Westminsterského paláce.

Odletová brána na letišti Gatwick

Odletová brána na letišti Gatwick - image by: Gatwick Airport

London City

London City má vskutku nejvýhodnějšího polohu ze všech Londýnských letišť – leží východně od Canary Wharf. Díky blízkosti, jak zmíněného Canary Wharf tak City of London, je toto letiště perfektní volbou pro obchodní cestující, jelikož taxíkem se z něj dostanete do obchodní čtvrti během pár minut. London City je však poněkud menší letiště a slouží hlavně regionálním letům British Airways po Velké Británii a do kontinentální Evropy. Další společnosti, které také využívají tohoto letiště, jsou Air France a Swiss Air.

London City letiště

London City letiště - image by: Ewan Munro (Flickr), CC BY-SA 2.0

Luton

Jedno ze sekundárních Londýnských letišť, které se nachází asi 55 kilometrů severně od centra města, je právě Luton. Letiště obsluhuje především nízkorozpočtové letecké společnosti, a určité dohody má například se společnostmi EasyJet a RyanAir. Z tohoto letiště se dostat do Londýna je již poněkud obtížnější. Z letiště je potřeba jet bezplatným shuttlem asi 10 minut na Luton Airport Parkway, odkud jsou cestující odvezeni železniční dopravou First Capital Connect (www.firstcapitalconnect.co.uk ) na nádraží St Pancras International za dalších 45 minut. Toto nádraží je vhodné pro ty, kteří potřebují blízko Regent´s Parku, Camdenu či West End.

London Luton letiště

London Luton letiště - image by: London Luton Airport

Stansted

Stansted airport leží asi 65 kilometrů od centra Londýna a je největším dopravním uzlem nízkonákladové společnosti Ryanair. Dalšími společnostmi operujícími na tomto letišti jsou Thomson Airways či Thomas Cook Airlines. Stansted Express (www.stanstedexpress.com ) vás doveze do centra Londýna asi za 45 minut, přesněji na Liverpool Street station, která je spojena s londýnským metrem, a výhodná hlavně pro ty, kteří míří do London City nebo West Endu.

Letadla Ryanair na letišti Stansted

Letadla Ryanair na letišti Stansted - image by: Paolo Margari (Flickr), CC BY 2.0

Seznam Londýnských letišť na mapě

Informace využité v článku: www.travelersdigest.com

0 Vložit komentář