Vše o Karnevalu v Rio de Janeiro

Po pět dní v roce se ulice a tropické pláže v Rio de Janeiru nesou ve znění samby, kdy místní lidé slaví celosvětově proslulou událost: Karneval Rio. Ten se slaví ve městech a vesnicích po celé Brazílii a bez pochyby právě karneval v Rio de Janeiro je považovaný za největší show a ukazatel, podle kterého se porovnávají všechny ostatní festivaly po celém světě. Každoročně ho navštíví až půl milionu cizinců a téměř neexistuje člověk, který by o něm neslyšel.

Karneval Rio je bouřlivá oslava, která začíná 40 dní před Velikonocemi a trvá pět dní. Oficiálně začíná v pátek a končí na tlusté úterý, kdy začíná popeleční středa. V průběhu karnevalu je dovolené slavit a oddávat se všem druhům rozkoší. Termín vychází většinou na únor, což je vrchol léta v Riu.

Karneval 2014 na Marques de Sapucai Sambadrome v Rio de Janeiru

Karneval 2014 na Marques de Sapucai Sambadrome v Rio de Janeiru - photo by: Nicolas de Camaret (Wikimedia), CC BY 2.0

Kaneval Rio 2017

Karneval Rio 2017 začíná v pátek 24. února a končí 28. února. Nejlepší školy mají znovu průvod v sobotu 3. března.

Průvod na Sambodromu

Karneval Rio se stal světově proslulý kvůli Samba průvodu na Sambodromu. Jedná se o velkolepou show při které soutěží nejlepší školy samby v Riu. Dva hlavní dny karnevalu jsou neděle a pondělí (26. a 27. února). Druhou nejlepší možností je průvod Mistrů v sobotu 13. února.

K dispozici jsou 4 různé přehlídky na Sambodromu:

1. Úvodní průvody škol druhé ligy

V této skupině se nachází 14 škol samby a navazují na nejlepších 12 škol v první lize. Vítěz této skupiny postupuje následující rok do první ligy, proto i zde lze očekávat velkolepé průvody, které se mnohdy vyrovnají těm nejlepším.

Kdy: Pátek 24.února a sobota 25.února

2. Samba školy v první lize (speciální skupina)

Jedná se o hlavní vrchol karnevalu Rio. Jedná se o průvody a show, které učinily město Rio de Janeiro za Mekku karnevalů na světě. Vše hlavní se točí kolem těchto dvou nocí, kdy vystupuje každý den 6 nejlepších z 12 samba škol. Školy v této skupině jsou dech beroucí a okázalé.

Kdy: Neděle 26.února a pondělí 27.února.

3. Dětské školy samby

Jedná se o dětské odnože velkých samba škol, kterou tvoří děti každého společenství. Jejich průvod následuje vzor velkých škol. Vstup do tohoto průvodu je zdarma (vyjma předních boxů a VIP prostorů).

Kdy: Tlusté úterý 28.února od 19:00 (dveře se otevírají v 17:00) - vstup volný

4. Průvod Mistrů

Průvod 6 nejlepších škol samby z první ligy ještě jednou v celé jejich kráse v doprovodu ohňostroje.

Kdy: Sobota 3.března

Karneval Rio

Karneval se odehrává po celém Riu, na ulicích, náměstích, v barech, klubech a to vše vrcholí slavným průvodem na Sambadromu.

Jeden z důležitých elementů karnevalu je nejen, že poskytuje zábavu pro mnoho lidí, ale také dává možnost se dozvědět o skutečné kultuře Brazílie. Karneval je pro Brazilce velmi důležitý, shrnuje jejich způsob myšlení a způsob života.          

Ingredience karnevalu

Jedny z nejvíce zapojených skupin při karnevalu v Riu jsou nejchudší čtvrtě nazývané též jako favely či slumy. Jedná se o improvizované a obvykle nelegálně postavené chatrče často bez vody, elektřiny a kanalizace. Nicméně, bez ohledu na chudobu a těžkou situaci těchto lidí, obyvatelé jsou plně zapojeni do oslav a právě oni tvoří hlavní jádro karnevalu. Karneval pro ně znamená hodně. Jednou v roce mají možnost se dostat do společnosti všech lidí a užít si zábavu, na které pracovali po celý rok.

Obyvatelé favel jsou často členové samba škol, které jsou hluboce zapojené do výroby kostýmů a přípravy celého vystoupení. Jednotlivé školy neboli čtvrti pak následně soutěží o nejlepší vystoupení na Sambadromu. Tanec a samba je jejich největší vášeň, ihned po fotbale.

Právě kombinace kulturní rozmanitosti a brazilského rytmu je to, co dělá Karneval v Riu tak jedinečným.

Karneval v Rio de Janeiro 2014

Karneval v Rio de Janeiro 2014 - photo by: Ben Tavener (Wikimedia), CC BY 2.0

Jak to všechno začalo

Kořeny karnevalu zasahují až do dob antického Řecka a Říma. V celé Evropě lidé slavili příchod jara nošením masek a tancem na ulicích. Jako první tuto tradici přinesli do Ria Portugalci kolem roku 1850. Pařížané zas přinesli praxi konání maškarních plesů. Postupem času se však tradice začaly měnit a získaly unikátní prvky africké a indiánské kultury.   

Bylo zvykem, že chudí se oblékali honosně a bohatí jako běžní lidé a všichni společně slavili na ulicích v doprovodu muziky a tance. Otroci rovněž dostaly po dobu karnevalu volno a sociální rozdíly se tak jednou do roka zcela vymazaly. Před tím, než byl karneval přijat jako výraz kultury, tak často sloužil i jako prostředek vzpoury.

Koncem 18. století se karneval stal soutěží, kdy lidé navzájem soutěžili v promenádě o nejlepší výkon. Tyto soutěže se staly hlavním turistickým lákadlem karnevalu. Na začátku byla hudba velmi rozmanitá. Postupem času však pracující vrstva, oddělená od bohaté, přišla s vlastní hudbou a rytmy a zrodila se samba.

Samba a školy Samby

V průběhu festivalu uslyšíte téměř pokaždé sambu. Jedná se o unikátní brazilskou hudbu pocházející z Ria a formu tance, kterou vytvořili chudí Afro-Brazilci.

Školy samby baví komunity a vytváří Samba průvod. Každá škola si musí vybrat téma, napsat hudbu a texty, vytvořit kostýmy a pojízdné kulisy a to vše nacvičit během roku, aby uspěla při Samba průvodu. Jakmile karneval končí, tak je krátká pauza a následně ihned se začíná pracovat na všem novém pro nadcházející rok.

Školy samby jsou důležitým prvek karnevalu Rio. Jsou to společenské organizace reprezentující čtvrti Ria, obvykle dělnickou komunitu žijící ve favelách. Každá čtvrť má vlastní školu samby a prostor, kde mohou nacvičovat a bavit místní lidi sambou. Rovněž mají i své samostatné výrobní jednotky pro kostýmy a pojízdné kulisy.

Sambadrome

Středem pozornosti karnevalu je účelově vybudovaný stadion Sambadrome, který se nachází v centru Ria a kam se přesunul v roce 1984 slavný Samba průvod, konaný do té doby v ulicích města. Sambadrome pojme více než 80 tisíc diváků a během karnevalu se stává hlavním místem karnevalu a to díky samba školám, jejich tanečnicím a dech beroucím vystoupením.

Sambodrome - Rio Carnival 2006

Sambodrome - Rio Carnival 2006 - photo by: Terry George (Flickr), CC BY-NC-SA 2.0

Čtyři noci soutěží

Každá škola samby má 80 minut na to, aby ukázala při průvodu na Sambadromu to nejlepší z její choreografie a představila její celoroční práci. Ano pouze 80 minut slávy. Karneval začíná zahajovacím ceremoniálem v pátek, kdy je král Momo korunován starostou Ria a následně dětský průvod udává tón pro nadcházející čtyři dny divadelního vystoupení, umění, tance a intenzívní hudby. V pátek a v sobotu vystupují samba školy, které aspirují do top 12 nejlepších škol a chtějí ukázat, že další rok do nich patří, tudíž se jedná o stejně dech beroucí a působivé přehlídky jako dva následující dny. Neděle a pondělí jsou následně vyhrazené pro 12 nejlepších škol samby, které soupeří o tu nejvyšší příčku a možnost se zapsat do dějin karnevalu. Každý den se prezentuje šest nejlepších škol.

Pouliční kapely a skupiny (Bandas & Blocos)

Každá čtvrť v Riu má svoji oblíbenou pouliční karnevalovou kapelu. Existuje jich více než 300 a každým rokem se toto číslo zvyšuje. Každá kapela si vytváří vlastní muziku a má k vystoupení určené své místo nebo trasu. U těch větších kapel dochází i k omezení dopravy.

Vše probíhá velmi jednoduše. Kolem 4 hodiny odpolední se první lidé shromažďují na známých místech, jako jsou náměstí nebo bary. Po pár hodinách, kdy se všichni sejdou, začíná velká show a kapela si začíná dláždit svou cestu městem. Lidé s nástroji jsou obvykle na úrovni ulice a zpěváci se vozí ve vyvýšených vozech. Existují blocos i se speciální tématikou. Trochu přípravy a můžete zažít hodně zábavy.

Vše začíná již začátkem ledna a končí koncem karnevalu. Karnevalové slavnosti se konají po celém městě a jsou zcela zdarma pro všechny. Blocos jsou obvykle menší oproti Bandas a přitahující lidi převážně z okolí.

Nejlepší blocos jsou vždy ty, kde jsou vaši přátelé. Ty největší přilákají až 10 tisíc návštěvníků a konají se v Centro. Santa Teresa, Laranjeiras, Flamengo, Copacabana, Leme, Leblon a Ipanema mají také velkolepé blocos!

Bloco v Largo de Sao Francisco (centrum Ria)

Bloco v Largo de Sao Francisco (centrum Ria) - photo by: Agência Brasil Fotografias (Flickr), CC BY 2.0

Vstupenka na Sambadrome

Všechny cesty vedou na Sambadrome během karnevalových nocí. Je doporučené si vzít taxík nebo dojet metrem na stadion. Oficiální vstupné se pohybuje kolem 2 000 Kč na základě vybraného sektoru. V případě výběru místa cena stoupá. Pokud nestihnete koupit lístek, tak je možné zakoupit lístky přímo před stadionem od překupníků či místních lidí z favel, které dostali volné lístky a chtějí si něco přivydělat. Čím delší je hodina, tím koupíte levněji lístky, občas i za pár stovek korun.

Nicméně je možné se zapojit i přímo do průvodu. Zakoupíte si kostým, dorazíte v určitou dobu na Sambadrome a půjdete v průvodu školy samby. Lístky na Sambadrome si můžete koupit například na Rio-carnival.net nebo Carnivalbookers.com.

Karneval Rio urazil dlouhou cestu, a stal se jednou z největších událostí ve světě. S tím přichází i negativní stránka karnevalu a tou je bezpečnost. Během karnevalu se město stává jedním z nejnebezpečnějších míst na světě a je dobré dodržovat několik základních pravidel. S jistou mírou zdravého rozumu snížíte riziko na minimum a užijete si tak pravou brazilskou atmosféru a odnesete si nezapomenutelné zážitky.

Máte vlastní tipy, zážitky nebo zkušenosti s karnevalem v Rio de Janeiro? Podělte se o ně s námi v komentářích!

0 Vložit komentář