Baška

Městečko Baška je tradičním cílem turistů na ostrově Krk. Nejen pro mnoho možností vodního vyžití, nachází se tu také nejhezčí oblázková pláž v této části Jadranu, ale i jako ideální startovní místo pro podnikání výletů po ostrově.

Město obklopují kopce a na jednom z nich lze nalézt kostelík sv. Jana Křtitele z 11. století s velkým hřbitovem. Ovšem nejvíce asi Baška proslula nálezem tzv. Bašské desky, tj. do kamene vytesané texty v chorvatské hlaholici. Deska byla nalezena v obci Jurandvor nedaleko Bašky a jde o jednu z nejstarších písemných památek. Koho hlaholice zajímá více, může se vydat po Bašské hlaholské stezce, která se vine v jejím okolí. Najdete na ní třicet tři zastavení, kdy na každém místě stojí jeden monolit zpodobňující jedno písmeno hlaholice. A třicet tři, protože hlaholská abeceda měla tolik písmen.

zobrazit více
Praktické informace do Chorvatsko
Pondělí
Aktuální čas
23:18
Posun -2h
GMT -1
Zobrazit cíle na mapě

Články & cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email redakce@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna