Nejkrásnější pláže Evropy

Láká vás průzračné moře, které svou křišťálovou barvou připomíná Karibik? Rádi byste chodili po písku bílém jako na plážích v Thajsku? Za tímto zážitkem se pak vydejte na jednu z nejkrásnějších pláží Evropy, jež jsou nejčastější volbou lidí z tripadvisoru!

Nejkrásnější pláže v Evropě

Nejkrásnější pláže v Evropě - photo by: Nattu (Flickr), CC BY 2.0

Pláž Rabbit, Lampedusa, Itálie

Tato pláž se nachází na samotném jihu Itálie, konkrétně na ostrově Lampedusa. Ostrov omývá Středozemí moře a na své si zde přijdou nejen milovníci průzračné vody, ale i vášniví potápěči. Turisté o této pláži tvrdí, že je zde voda tak čistá, až si může člověk myslet, že tam žádná není. Díky své poloze je moře vhodné ke koupání od května až do konce září.

Pláž Rabbit Island Lampedusa

Pláž Rabbit Island Lampedusa - photo by: Figiu (Wikimedia), CC BY 3.0

Playa de Ses Illetes, Formentera, Španělsko

Pláž tvoří součást španělského ostrova Formentera, který se nachází jižně od Ibizy. Ostrov je nejmenší z Baleárských ostrovů a dostanete se na něj pouze trajektem přímo z Ibizy. Tento ostrov je považován za jedno ze zatím neprozkoumaných tajemství Středozemního moře. Trajektem se zde dostanete z Ibizy za zhruba 19 euro a cesta lodí trvá něco přes hodinu. Návštěvu tohoto ostrova tak můžete spojit i s výletem lodí. Moře je zde tak průzračně čisté, že i přestože plavete tam, kam vám voda sahá až nad hlavu, stále pod sebou vidíte písečné dno. Pro milovníky tepla, bílého sypkého písku a míst daleko od ruchu města je tato pláž jako dělaná. 

Pláž Playa de Ses Illetes v Formenteře

Pláž Playa de Ses Illetes v Formenteře - photo by: Toni Rodrigo (Flickr), CC BY 2.0

Záliv Rhossili, Swansea, Velká Británie

Třetí z nejkrásnějších pláží Evropy se rozprostírá ve Velké Británii, konkrétně v Jižním Walesu. Turisty je navštěvována nejen pro příjemně teplé moře v letních měsících, ale zejména kvůli možnosti surfování. Vlny jsou zde vhodné jak pro pokročilé, tak pro úplné začátečníky. Na své si zde přijdou i děti, neboť v průzračné vodě můžou pozorovat nespočet vodních živočichů žijících ve svém přirozeném prostředí. Mimo jiné zde turisty uchvacuje také idylický západ slunce a možnost příjemných procházek. Návštěvu této pláže si proto nenechte ujít! 

Záliv a pláž Rhossili

Záliv a pláž Rhossili - photo by: Visit Swansea Bay, Mumble (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Pláž Cathedrals, Ribadeo, Španělsko

Čtvrté místo v žebříčku nejkrásnějších pláží získalo opět Španělsko. Pláž překládaná jako „Pláž katedrál“ se nachází ve španělském městečku Ribadeo. Název této pláže je odvozen od tvaru skalnatých útesů, které se zde nacházejí. Díky své kráse byla dokonce vyhlášena jako přírodní památka. Zajímavostí jsou skalnaté útvary, přírodně formované oblouky a jeskyně, jež lze ale vidět pouze při odlivu. Při přílivu jsou skryté pod hladinou moře a samotná pláž je mnohem menší. Odliv nabízí dech beroucí pohled na vše, co jindy moře ukrývá. Vidět můžete právě ony zmiňované skály, jejichž oblouky připomínají tvarem oblouky katedrál. Při své návštěvě si ale dejte pozor na čas, aby vás z rozjímání nevytrhl až rychle nastupující příliv! 

Pláž Cathedrals

Pláž Cathedrals - photo by: Tuscasasrurales (Flickr), CC BY-ND 2.0

Pláž Elafonissi, Elafonissi, Řecko

Nebylo by to fér, kdyby Řecko nemělo alespoň jedno zastoupení v tomto žebříčku. Pátá nejkrásnější pláž se rozprostírá blizoučko samotnému jihozápadnímu rožku Kréty, kde se nachází na malém sousedícím ostrůvku s názvem Elafonissi. Vzdálenost mezi Krétou a tímto ostrůvkem je tak malá, že při vhodném počasí lze těchto „pár metrů“ překonat i pěšky přes mělkou vodu. Hloubka vody dosahuje maximálně 1,2 metru, proto je tato pláž vhodná i pro rodiny s dětmi. Nemusíte se zde bát, že na vaše ratolesti čeká hrozba v podobě rychle se svažujícího dna. Pozor si ale musíte dát především na žhnoucí slunce, neboť se před ním není kam schovat. Proto si s sebou při návštěvě přibalte nejen slunečník, ale i dostatečné množství tekutin. Pláž je také charakteristická svou růžovou barvou a bývá proto často vyobrazena na pohlednicích a řeckých kalendářích. Nehledejte v tom ale žádnou vědu. Růžový písek, jak se na první pohled zdá, způsobují úlomky mušlí. 

Pláž Elafonissi v Řecku

Pláž Elafonissi v Řecku - photo by: Miguel Virkkunen Carvalho (Flickr), CC BY 2.0

Pláž Cala Mariolu, Baunei, Itálie

Za touto pláží se budete muset vydat až do Itálie, konkrétně na ostrov Sardinie. Známá pláž se nachází zhruba ve středu východního pobřeží tohoto ostrova. Pláž je zdobena menšími kulatými hladkými oblázky. Mimo jiné si zde na své přijdou milovníci šnorchlování. O této pláži se říká, že je jednou z nejlepších pláží ke šnorchlování na celém ostrově. Pláž také lemují vápencové skály, a tak v pozdním odpoledni už zde padá stín. Jestliže nemáte rádi jízdu lodí nebo trpíte mořskou nemocí, budete muset tuto pláž ze svého seznamu míst k navštívení bohužel vynechat. Zajímavostí této nedotčené pláže je totiž fakt, že je dostupná pouze po moři. Lodě vyplouvají z měst Cala Gonone, Arbatax a Santa Maria Navarrese. Moře je zde křišťálově čisté a je domovem mnoha mořských živočichů.

Pláž Cala Mariolu v Baunei

Pláž Cala Mariolu v Baunei - photo by: Roberto Cossu (Flickr), CC BY-ND 2.0

Pláž Woolacombe, Woolacombe, Velká Británie

Překvapivě již podruhé se v tomto žebříčku setkáváme s Velkou Británií. Zhruba 4 kilometry dlouhá písečná pláž v Devonu, kterou omývají vody Atlantiku, představuje naprostý surfařský ráj. Surfování je vhodné pro začátečníky i pokročilé. Pokud jste tedy někdy zvažovali jízdu na surfu, zde je načase to vyzkoušet! Kromě milovníků sportu si pobyt na zdejší pláži užijí i rodiny s dětmi. Na pláži se nachází okolo šedesáti chatek k pronájmu, můžete zde tak příjemně strávit i několik dní.

Pohled přes část Woolacombe pláže, North Devon

Pohled přes část Woolacombe pláže, North Devon - photo by: Jamie Henderson (Flickr), CC BY-ND 2.0

Pláž Iztuzu, Dalyan, Turecko

Za další pláží se vydáme na poloostrov Malé Asie, konkrétně do Turecka, které stále z části leží v jihovýchodní Evropě. Pláž se nachází na jihozápadě země a zde tvoří 4,5 kilometrů dlouhou část pobřeží. Na pláži se také nachází úzký výběžek země, kteří tvoří přirozenou hranici mezi sladkovodní deltou řeky Dalyan a Středozemním mořem. Máte rádi želvy? Pakliže ano, budete mile potěšeni. Tento fakt je totiž důvodem výskytu a především rozmnožování mořských želv, a proto se této pláži přezdívá mimo jiné i Turtle Beach, v překladu Želví pláž. Mořské želvy zvané karety jsou na seznamu ohrožených zvířat, z toho důvodu má pláž od roku 1988 ochranný statut. Na východním konci pláže se dokonce nachází i malá želví nemocnice. Dlouhá pláž nabízí příjemné procházky z jednoho konce na druhý. Na západní konec se dostanete lodním autobusem, na východní naopak autobusem hromadné dopravy.

Široká, čistá a většinou prázdná pláž Iztuzu

Široká, čistá a většinou prázdná pláž Iztuzu - photo by: Ross Burton (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Pláž Porthminster, St Ives, Velká Británie

Svůj žebříčkový hattrick slaví Velká Británie, kam se opět podíváme za zmíněnou pláží, tentokrát do oblasti Cornwall. Je snadno dostupná z centra města krátkou procházkou a nabízí úchvatný pohled na okolí. Při větším štěstí můžete spatřit tuleně nebo i delfíny. Blízko pláže jsou dostupné restaurace, toalety a jiné potřebné věci, proto na pláži bez problému strávíte i celý den. Písek je zde jemný, voda teplá a vlny minimální, a tak se zde vydovádí i děti. Pakliže hodláte navštívit Velkou Británii, neměli byste vynechat ani jednu z již tří zmíněných pláží. 

Pláž Porthminster

Pláž Porthminster - photo by: Robert Pittman (Flickr), CC BY-ND 2.0

Pláž La Concha, San Sebastian - Donostia, Španělsko

Stejně jako Velká Británie i Španělsko má své třetí zastoupení. Název La Concha má pláž díky svému tvaru. Nachází se totiž v zálivu, který svým tvarem připomíná mušli. Pláž je dominantou města San Sebastian a každý návštěvník má téměř za povinnost zde alespoň jednou zavítat. Jestliže milujete romantické večeře, západy slunce a moře, proč vše nespojit v jedno a nenavštívit jednu z restaurací přímo nad pláží? Ráno si pak můžete jít zaběhat nebo se jen projít po jemném písku a poté se zchladit v křišťálovém moři. Toto místo je vhodné nejen k relaxaci, ale i k surfování. Zvažovali jste někdy jízdu na surfu? Ano? Tak s chutí do toho a půl je hotovo!

Pláž La Concha

Pláž La Concha - photo by: Urko Dorronsoro (Flickr), CC BY-SA 2.0

0 Vložit komentář