Nejoblíbenější evropské destinace pro léto

Prázdniny jsou tady a s nimi i léto a čas plánování dovolených. Ať už se chystáte vyrazit někam s rodinou, se svým miláčkem či sami, rozhodování o ideální destinaci a typu dovolené se jistě nevyhnete.

Dovolená v létě u moře

Dovolená v létě u moře - photo by: Marjan Lazarevski (Flickr), CC BY-NC 2.0

Už víte, kam se letos vypravíte na dovolenou? Svět skýtá mnoho krásných míst a i Evropa se může chlubit dlouhou řadou z nich. Máme pro vás hned několik tipů pro letošní léto na nezapomenutelné evropské destinace, spolu s pár radami, jak ušetřit. A že je opravdu z čeho vybírat!

Barcelona, Španělsko

Barcelona, ačkoliv není hlavním městem Španělska, je jedním z nejnavštěvovanějších měst země, jen v předešlém roce ji navštívilo téměř 8 milionů turistů. Pokud si chcete užít slunečného východního pobřeží, Barcelonu byste rozhodně neměli vynechat. Toto kosmopolitní město je pokladnicí takových krás, jako jsou Parc Güell, Casa Batlló či více známá katedrála La Sagrada Familia, které jsou dílem samotného Gaudího. Rušným místem je bulvár Las Ramblas skládající se z řady úzkých uliček, kde můžete navštívit spoustu restaurací a klubů, vychutnat si horké slunce, popíjet sangrii a užívat si místní atmosféry.

Jak ušetřit: Pokud plánujete město projet křížem krážem, určitě se vyplatí si pořídit „Barcelona Card“, díky které budete moci využívat veřejné dopravy naprosto neomezeně a získáte mimo to také slevu na některé turistické cíle. Navíc vstupné na nejznámější turistické cíle, jako je právě La Sagrada Familia, je povětšinou zdarma.

Parc Güell v Barceloně

Parc Güell v Barceloně - photo by: Angela Llop (Wikimedia), CC BY-SA 2.0

Řecké ostrovy, Řecko

Řecké ostrovy patří k nejnádhernějším letním destinacím vůbec. V Řecku nalezneme více než 1400 ostrovů a přesto každý je něčím jedinečný. K nejvíce oblíbeným ostrovům patří bájná Atlantida neboli malebné Santorini s červenými a černými plážemi vulkanického původu, dále ostrov Mykonos, který je jakousi řeckou alternativou k živoucí španělské Ibize, Kréta se svojí Mínojskou historií, či želví ostrov Zakynthos. Mezi další hojně navštěvované ostrovy se řadí Lefkada, Korfu, Lesbos, Thassos, Samos, Rhodos, Kos a mnoho dalších.

Jak ušetřit:  Dovolená v tomto evropském ráji obecně sama o sobě nevyjde v poslední době vůbec na velké peníze. Řecko díky finanční krizi přišlo o spoustu návštěvníků, a tak se snaží turisty přilákat zpět snížením cen nejen zájezdů. K nejlevnějším ostrovům patří právě zmiňovaný Zakynthos, Kréta či Rhodos, mezi dražší zase Mykonos a Santorini.

Západ slunce v Oia, Santorini

Západ slunce v Oia, Santorini - photo by: Pedro Szekely (Flickr), CC BY-SA 2.0

Řím, Itálie

Jak praví rčení: „Všechny cesty vedou do Říma!“ a alespoň jednou v životě nenavštívit hlavní město Itálie, centrum křesťanského světa a sídlo Papeže, by byl vskutku hřích. Toto historií dýchající a magické město skrývá ohromné množství památek a není možné, aby vás neokouzlilo. Snad každý zná Koloseum, kde se kdysi odehrávaly gladiátorské zápasy, či právě sídlo Papeže a nejmenší stát na světě – Vatikán. Město, které bývá častým cílem novomanželů na líbánky, kromě své historické, kulturní a náboženské stránky, ukazuje návštěvníkům i svou moderní tvář – Řím patří k městům módy. Ať už strávíte třeba celý týden poznáváním krás tohoto města či si do něj uděláte pouze výlet od vaší dovolené u moře, určitě nebudete litovat!

Jak ušetřit: Chcete-li ochutnat nějakou italskou specialitu a nenechat v restauraci jmění, vyhněte se centru města. Stejně tak bydlení za rozumné ceny spíše najdete mimo centrum. Městská doprava, a to především metro, není nikterak složitá.

Koloseum v Římě

Koloseum v Římě - photo by: Elena N (Flickr), CC BY 2.0

Dubrovník, Dalmácie - Chorvatsko

Chorvatsko obecně patří, nejen pro Čechy, k nejoblíbenějším letním destinacím. Většina turistů každoročně vyjíždí na místa jako je Makarská riviéra, Primošten, či ostrovy Hvar, Krk, Pag a další.  Jedním úchvatným chorvatským městem a přímořskou destinací je Dubrovník. Dubrovník leží na pobřeží Dalmácie a nabízí svým návštěvníkům teplé moře, oblázkové ale i písčité pláže, ale především i kulturu, historii a rušný noční život. Sám G. B. Shaw popsal Dubrovník jako „Perlu Jadranu“. Největší atrakcí města je „Old Town“ neboli staré město, které bylo zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO. Nezapomenutelným zážitkem je pro návštěvníky procházka po opevnění právě starého města.

Jak ušetřit: Dubrovník je překrásným místem, ale chcete-li ušetřit za ubytování, ubytujte se dále od města při pobřeží. Totéž platí pro jídlo, určitě nebude na škodu si na výlet do tohoto města připravit svačinu. Chorvatsko je obecně jednou z nejlevnějších destinací na dovolenou v Evropě, ale hodláte-li zůstat celou vaši dovolenou přímo v Dubrovníku, sáhnete si hluboko do kapsy.

Přístav ve starém městě v noci, Dubrovník

Přístav ve starém městě v noci, Dubrovník - photo by: Eric Hossinger (Flickr), CC BY 2.0

Istanbul, Turecko

Istanbul, turecké největší město ležící na bosporské úžině, je turisty čím dál více oblíbené. Město spojuje západ a východ, a to také z hlediska kultury. Jeho kulturní a historické dědictví je opravdu nevídané, a když narazíte na starý byzantský kostel hned vedle moderního mrakodrapu, není to nic neobvyklého. Istanbul je připomínkou hned několika civilizací, pro něž bylo v minulosti hlavním městem, a dnes se zde setkáte s lidmi mnoha národností, odlišných kultur a zvyklostí. Pouhý víkend na poznání všech krás tohoto města rozhodně nestačí. Minarety, místa jako Hagia Sophia, palác Topkapi, Modrá mešita a spousta dalších historických a náboženských míst, ale i rušný noční život, spousta zábavy ve čtvrti Beyoglu, vůně koření a výborného jídla - to vše je Istanbul!

Jak ušetřit: Chcete-li ušetřit za ubytování, najděte si opět něco mimo centrum, přímý výhled z pokojového balkónu na Haghia Sophia či Bosporský průliv je krásná věc, ale za takový pokoj si dosti připlatíte. Stejné je to i s jídlem, kolikrát je v centru jídlo nejen dražší ale i horší kvality, než někde na předměstí, kde můžete ochutnat skutečné turecké speciality za nádherné ceny a poznat tak i skutečnou tvář místních obyvatel.

Voňavé a barevné koření na trhu v Istanbulu

Voňavé a barevné koření na trhu v Istanbulu - photo by: Frank Kovalchek (Flickr), CC BY 2.0

Athény, Řecko

Řecko je vskutku oblíbenou destinací a kromě ohromného množství ostrovů je hojně navštěvovaná i jeho pevninská část, kde leží i hlavní město, Athény. Athény jsou dodnes především evropským kulturním a historickým městem, které rozhodně stojí za navštívení. Asi nejvýznamnější památkou je Acropolis, s nejznámějším chrámem Pantheonem, který je zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO. Athény jsou však zároveň velice živoucím městem a pro svůj bohatý noční život jsou opravdu proslavené. O zábavu zde tedy není nouze, ať už navštívíte některou z řady památek či muzeí, nebo bary, restaurace a kluby. Athény vás okouzlí, ať už je den či noc. Aby byla vaše dovolená naprosto dokonalá, rozhodně využijte možnosti udělat si výlet lodí po blízkých ostrovech.

Jak ušetřit: V Řecku je celkově levněji a ceny dosahují až poloviční výše, než kdekoliv jinde v Evropě. Ceny ubytování se liší dle jeho typu, ale logicky jsou nižší v okolí města, než v jeho centru. Pokud si tedy budete přát pokoj s výhledem na Acropolis, počítejte s tučnou přirážkou.

Parthenon v Athénách

Parthenon v Athénách - photo by: Andrew Baldwin (Flickr), CC BY-SA 2.0

Sardinie, Itálie

Ostrov Sardinie je taktéž jedním z evropských rájů, který vás oslní především nádhernými plážemi, průzračným až karibsky smaragdovým mořem, ale i skvělou kuchyní, či starověkými vesnicemi a kamennými věžemi. Ostrov je jak dělaný pro výlety a pěší turistiku, kdy si můžete užít divokou a doposud nijak nenarušenou místní přírodu a převážně hornatý terén. Pokud máte sportovního ducha Sardinie je skvělým místem pro lezení. Určitě si udělejte výlet lodí na přilehlé ostrůvky a prozkoumejte též všelijaká zákoutí a jeskyně na Sardinii. Vyzkoušet si můžete i potápění a objevit tak podmořské krásy tohoto magického místa. Mezi ty nejkrásnější pláže na ostrově patří místa jako La Spiaggia Rosa, La Pelosa Beach či Cala Luna, ale těžko vybrat tu nejhezčí, nádherné jsou prakticky všechny pláže na ostrově!

Jak ušetřit: Pokud dáte přednost nižším nákladům před luxusem a pohodlím, kemping je velice populárním a zároveň levným typem ubytování. 

Pláž v Sardinii

Pláž v Sardinii - photo by: Michele Testini (Flickr), CC BY-ND 2.0

1 Vložit komentář