Tajemství finské sauny

Snad jediné mezinárodní slovo, kterému rozumí nejen Finové, ale je stejné i v angličtině a používáme ho i my Češi – sauna. Ale pro Finy není sauna jen způsob relaxace, je to součást jejich kultury.

Finská sauna v hotelu Arthurissa

Finská sauna v hotelu Arthurissa - photo by: Hotel Arthur (Flickr), CC BY 2.0

Jak oblíbená je ve Finsku sauna? Uvedeme-li to v číslech, Finsko je domovem zhruba pěti milionů obyvatel a saun je zde okolo dvou milionů, což z toho dělá průměrně jednu saunu v domácnosti. Divíte se, proč Finové milují saunu? Je to pro ně prostředí, ve kterém můžou trávit čas s rodinou i přáteli a zároveň zde zrelaxují jak po fyzické, tak především i po psychické stránce. Finové totiž neberou saunu jako známku luxusu, nýbrž jako nezbytnost pro udržení dobrého zdraví. V minulosti sauny sloužily téměř jako porodní sál, neboť sauna představuje naprosto sterilní prostředí a mimo jiné to bylo téměř jediné místo s teplou vodou. Dodnes Finové tvrdí, že sauna je medicínou chudého člověka.

Celá procedura zahrnuje určitý rituál, který je ve Finsku prováděn již po tisíce let, už když první osadníci vykopali díru v zemi, ve kterých následně zahřáli kameny, na něž poté nalili horkou vodu. Pro Finy představuje známku dobré sauny pojem „löyly¨. Jedná se o páru, která stoupá z horkých kamenů po přilití vody. Každá sauna je známá tím, že má svůj vlastní charakter a specifické löyly. Finové jsou toho názoru, že čím lepší löyly, tím příjemnější sauna.

Mezi pravidla, která se ve Finsku dodržují, patří například to, že do sauny chodíte nazí. Finové se domnívají, že jde o stejný očistný proces jakým je například i koupání nebo sprchování, kam také lidé nenosí žádné oděvy. Z tohoto důvodu také většinou chodí muži a ženy do sauny odděleně, pakliže to nejsou členové rodiny. Z větší části chodí do společné sauny mladí lidé a teenageři, kdežto lidé staršího věku mívají tendenci chodit do saun odděleně. Sauna je většinou nahřátá na teplotu přesahující 100°C. Jakmile začne být tělu teplo nepříjemné, nastává ochlazovací proces, tzn., že se jedinec ochladí v jezeře, v bazénu, popřípadě se osprchuje pod ledovou vodou. V zimě se lze zchladit v čerstvě napadaném sněhu a odvážlivci se mohou vykoupat i v díře vysekané do zamrzlého jezera. Po ochlazovacím procesu chodí Finové zpátky do sauny. Tento cyklus se obvykle opakuje minimálně dvakrát či třikrát, to záleží na konkrétním jedinci a jeho osobní volbě.

Díra vysekaná v zamrzlém jezeře pro schlazení po sauně

Díra vysekaná v zamrzlém jezeře pro schlazení po sauně - photo by: Heather Sunderland (Flickr), CC BY 2.0

Typy finských saun

Finská sauna se dělí na několik typů. Zahrnuje kouřovou saunu, saunu s kamny na dřevo a v neposlední řadě i saunu elektrickou.

Kouřová sauna je typická tím, že postrádá komín. Dřevo shoří uvnitř sauny na velkých kamnech, přičemž unikající kouř vyplňuje prostor sauny. Jakmile se dosáhne požadované teploty, uhasí se oheň a kouř se vypustí ven. Takto je sauna schopna se udržet po několik hodin, i proto jsou kouřové sauny považovány za jedny z nejlepších, jejími milovníky jsou převážně saunoví „fajnšmekři“. Jejich počet je ale poměrně malý, neboť tento typ sauny vyžaduje ke zvládnutí celého procesu určité dovednosti, úsilí a také čas.

Sauna s kamny na dřevo je nejběžnějším typem sauny zejména v příměstských a horských oblastech Finska. Na kovových kamnech s kameny na vrcholu se nechá pomalu hořet dřevo (většinou bříza), dokud sauna nedosáhne požadované teploty. Poté se na kameny přilívá voda tak, aby vám vznikaly co nejlepší a nejpříjemnější výpary, tzv. löyly. Návštěvníci takovéto sauny sedí většinou co nejblíže stropu, kde se pára kumuluje.

Posledním typem je elektrická sauna, která se vyskytuje zejména v městských apartmánech a také ve většině veřejných saun. Obsluha takovéto sauny je velmi jednoduchá, stačí pouze stisknout tlačítko. Sauna obsahuje buď několik malých kamenů, nebo jeden velký. Takto se sauna nahřeje a na kameny se poté přilívá voda. Nutno podotknout, že tato sauna už nemá s původní tradicí sauny mnoho společného, neboť prošla jistou modernizací, a proto také Finové upřednostňují saunu s kamny.

Zajímavostí je, že Finové považují sauny téměř za posvátná místa. Nejedná se o místa, která navštěvují z důvodu zábavy. Dokonce i děti jsou vychovávány tak, aby věděly, jak se v sauně mají chovat. Mimo jiné je velmi nevhodné, abyste v sauně jakkoli nadávali nebo užívali vulgarismů, i přesto, že se třeba nacházíte ve společnosti svých kamarádů, kde sprostá slova nejsou ničím zvláštním. Konverzace má být velmi odlehčená, přičemž je zvykem vyhýbat se tématům zahrnující střety zájmů, jako jsou například politika, práce nebo vztahy. 99% Finů si požitek ze sauny vychutnává minimálně jednou týdně, přičemž návštěva sauny se zvětšuje, když se rodina nebo přátele vydají na horskou chatu, aby si užili víkend. Zde využívají saunu v plných doušcích a zchladit se chodí do přilehlých horských jezer.

Jedna z tradičních finských saun pár metrů od jezera

Jedna z tradičních finských saun pár metrů od jezera - photo by: Cheryl Q (Flickr), CC BY-NC-SA 2.0

Poblíž Helsinek dokonce existuje organizace s názvem Saunaseura (Finská společnost sauny), jejíž prioritou je podporovat a zachovávat klasickou tradici sauny. Tato společnost byla založena v roce 1937 a má 4 200 členů. Sídlí na ostrůvku zhruba 15 minut od centra Helsinek. Před vstupem budete vyzváni, abyste si vypli váš mobilní telefon. Členové říkají, že sauna je místem pro vaší mysl, místem, které vám umožňuje nalézt klidu a ticha v dnešní neutichající společnosti. 

0 Vložit komentář