Citrónový festival ve francouzském Mentone

Říkáte si, co to může být za festival, jehož hlavním tématem jsou citrusové plody? Projeďte se do francouzského Mentonu a uvidíte na vlastní oči, že i z citrusů lze udělat nevídané umělecké výtvory!

Golden fruit Parade na citrónovém festivalu

Golden fruit Parade na citrónovém festivalu - photo by: www.fete-du-citron.com

Samotné vás nejspíš překvapí, že tradice tohoto festivalu se datuje do roku 1895. V tomto roce se totiž skupina hoteliérů rozhodla, že vynaleznou slavnost, která by se i v tomto ročním období stala zdrojem zábavy pro celé město. Místem konání nemůže být jiná destinace než francouzská Riviéra, která i v té době byla jedním z nejvyhledávanějších míst pro strávení zimní dovolené.

V roce 1928 nabyl festival úplně jiný rozměr, a to právě díky citrusům! Do té doby byly součástí oslav pouze průvody, hry a hudba. V tomto roce se organizátoři rozhodli, že se program rozroste o výstavů citrusových plodů, která ve výsledku sklidila nečekaný úspěch. Není tedy divu, že se tato tradice uchovala dodnes a každým rokem nabývá větších rozměrů! V roce 1935 dostal festival svůj vlastní název – Citrónový festival (ve francouzštině Fete du Citron).

Výstava citrusových modelů v Biovès zahradě

Výstava citrusových modelů v Biovès zahradě - photo by: www.fete-du-citron.com

Letošní festival, konající se od 14. února až do 4. března, vám nabídne mnohem více než jen výstavu citrusů. Zúčastnit se můžete i velké promenády, která se táhne celým městem a probouzí ho k životu. K vidění budou mimo jiné například tzv. „zahrady světel“, v nichž můžete po setmění spatřit citrusy doslova v jiném světle. Místní řemeslníci zde představí svou práci, která zahrnuje dřevěné vyřezávané sochy, broušené sklo a keramiku. Tak jako u každého festivalu nebude chybět ani tematicky zaměřená kuchyně. Milovníci jídla budou moct okusit opravdové lahůdky.

Ceny za jednotlivé vstupy se pohybují od 10 do 20 euro. Více informací naleznete na oficiálních stránkách události Fete du citronNevíte, kde strávit konec zimy? Tak neváhejte a navštivte francouzské pobřeží! 

0 Vložit komentář