Festival světel ve francouzském Lyonu

Máte v kalendáři od 5. do 8. prosince alespoň jeden den volný a chcete si nějakým způsobem prozářit podzimní pochmurné počasí? Vejděte úplně do jiného světa, navštivte v jednom z těchto dnů francouzský Lyon a nechte si svůj den rozjasnit více než 70-ti světelnými instalacemi v ulicích tohoto města!

LYON - Fetes des LUMIERES 2013

LYON - Fetes des LUMIERES 2013 - photo by: Julien REBOULET (Flickr), CC BY-NC-SA 2.0

Festival světel se koná tedy od 5. do 8. prosince a po dobu přesně čtyř nocí se Lyon rozzáří nespočtem malých i velkých světýlek, které budou podívanou pro návštěvníky z celého světa. Všechna tato světýlka vytvoří magickou a nezapomenutelnou atmosféru v ulicích, parcích a vlastně v celém městě.

Celá tato událost je projevem vděčnosti vůči Ježíšově matce Marii, která kdysi zachránila město před zkázou morem, a proto tento jedinečný lyonský svátek určuje pravidlo, že každý dům musí před svá okna postavit svíčky jako projev vděku, díky čemuž dojde ke kouzelnému osvětlení celého města. S více než 4 miliony turistů, kteří zde ročně přijíždějí na tuto akci, je festival světel pravděpodobně jedním ze tří největších slavnostních akcí na světě, pokud jde o účast.

Světla svíček zvané

Světla svíček zvané "lumignons" na oknech při festivalu světel v Lyonu - photo by: Myrabella (Wikimedia), CC BY-SA 4.0

Pro návštěvníky se nabízí několik různých tras, které mohou zvolit dle délky, časové náročnosti, ale i podle toho, co vše by chtěli zhlédnout. Během cesty je možno spatřit například „Zimní zahradu“, kde se vám naskytne pohled do pohádkového světa. Květiny různých druhů rozevřou své lístky, ze kterých budou pomalu padat kapky vody, a celá atmosféra bude obohacena o vážky létajícími nad vašimi hlavami.

Zimní zahrada v Parc de la Tête d'Or, Lyon 6

Zimní zahrada v Parc de la Tête d'Or, Lyon 6 - photo by: Fetedeslumieres.lyon.fr

Další jedinečnou podívanou představuje i tančící náměstí, kde byste možná mylně čekali taneční páry. Nikoli, zde tančí stromy, které oblékly baletní sukýnky a s trochou představivosti můžete pozorovat, jak se jejich holé větve mění v různé baletní postoje. Nenechte si ujít taneční představení trochu jinak, které doprovází zvuky hudby od těch nejlepších skladatelů!

Tančící náměstí v Place Sathonay, Lyon 1

Tančící náměstí v Place Sathonay, Lyon 1 - photo by: Fetedeslumieres.lyon.fr

Při své návštěvě nesmíte minout ani Jakobínskou fontánu, která každý rok mění svůj kabát. Letos se převlékne za noční lampičku, která bude pokryta dětskými motivy. Přijďte zavzpomínat na své dětství a nechte svou mysl zabrousit k nejšťastnějšímu období života za zvuku ukolébavek.

Jakobínská fontána v Place des Jacobins, Lyon 2

Jakobínská fontána v Place des Jacobins, Lyon 2 - photo by: Fetedeslumieres.lyon.fr

Ke zhlédnutí je nesčetné množství světel, které na sebe berou různou podobu a ve svých mnoha kabátech vás povedou i přes velkou tmu celým městem. Pakliže tedy chcete zažít chvíle, na které budete dlouho vzpomínat, vyrazte do podzimního Lyonu! Více informací najdete na oficiálních stránkách této události Fetedeslumieres.lyon.fr.

0 Vložit komentář