Víkend v regionu Champagne

Francouzský region Champagne-Ardenne, místo, kde se zrodily ty nejznámější světové značky šampaňského. Oblast, jež nabízí návštěvníkům kromě tohoto perlivého pokladu také překrásnou krajinu, desítky tisíc hektarů vinic, pravou francouzskou romantiku a města doslova dýchající historií.

Moët & Chandon champagne

Moët & Chandon champagne - photo by: Bram Van Damme (Flickr), CC BY 2.0

Známý region, kde se vyrábí šampaňské, leží od Paříže, co by kamenem dohodil. Na jeho území se nachází především dvě překrásná města, která by nikdo při jeho návštěvě neměl vynechat. Jsou jimi Remeš neboli francouzsky Reims a Épernay. Máte-li volný víkend, navštivte tato populární města v tradiční francouzské oblasti!

Svůj výlet můžete započít v Remeši, jež ačkoliv není hlavním městem celého regionu, je největším a též jedním z nejnavštěvovanějších měst v této části Francie. Ochutnat zde můžete například známé značky šampaňského, jako jsou Pommery, Veuve Clicquot, Louis Roederer a celou řadu dalších. Rezervujte si prohlídku s průvodcem a degustací, bude to opravdu „perlivý“ a nezapomenutelný zážitek.

Kromě možnosti ochutnat šampaňské, většina turistů přijíždí do Remeše kvůli památkám a překrásné historické atmosféře, která dýchá z města ze všech stran. Město není nikterak velké, ačkoliv počtem obyvatel se vyrovná například Plzni, rozlohou je mnohem menší než tato západočeská metropole. A tak, jak jinak si město prohlédnout a nasát jeho atmosféru nejlépe než pěšky. První zastávkou by měla být jistě slavná katedrála Notre-Dame de Reims, ležící přímo v centru města. Další ohromnou katedrálou je Saint-Remi, která se nachází asi půl hodiny pěší chůzí od té první.

Notre-Dame de Reims

Notre-Dame de Reims

Město nabízí však mnohem víc, muzea, nádherné parky, nejlepší francouzské pekárny a také rušný noční život. Remeš je studentským městem, jelikož zde leží jedna z nejlepších vysokých škol Francie, a tak vás nepřekvapí, že je centrum doslova poseté restauracemi a bary. Zajděte si na typické francouzské jídlo či na velice oblíbené wafle například do restaurace Les 3 brasseurs nebo na zákusek a kávu do Café du Palais, zaručujeme vám, že nebudete litovat! Chcete-li si užít bujarého nočního života, navštivte studenty velice oblíbený taneční klub Vogue.

Dalším městem, které si jistě zaslouží vyhradit den na prohlídku, je malé městečko Épernay, ležící asi 25 kilometrů jižně od Remeše. Nejjednodušeji se do města dostanete vlakem přímo z Remeše, cestou můžete navíc obdivovat všudypřítomné vinice. V Épernay rovnou zamiřte na slavnou ulici „L'Avenue de Champagne“, kde můžete najít a navštívit nejslavnější vinařské domy neboli „Maisons de Champagne“ a to nejen ve Francii ale i na světě. Jedna za druhou následují světové značky šampaňského, mezi něž patří Moët et Chandon, Mercier či Perrier-Jouet.

Avenue de Champagne, Épernay

Avenue de Champagne, Épernay - photo by: Michal Osmenda (Flickr), CC BY 2.0

Prohlídka a degustace šampaňského v takovýchto domech již není úplně levnou záležitostí, navštívíte-li například Moët et Chandon zaplatíte za hodinovou prohlídku s ochutnáním 1-2 sklenek šampaňského od 20 do 40 euro. Chcete-li si pořídit suvenýr a zakoupit si celou lahev šampaňského, počítejte u těch lepších značek s cenou mnohem vyšší. Avšak na pití šampaňského je cosi magického a člověk by si na tuto záležitost jistě velice rychle zvykl. Navíc při návštěvě tohoto regionu žádné šampaňské neochutnat je doslova barbarské.

Patříte mezi milovníky dobrého šampaňského? Ať už ano či ne, region Champagne ve Francii stojí za navštívení!

0 Vložit komentář