Průvodce po stopách zámků lásky

Někteří vyjadřují svou lásku pomocí květin, darováním čokolády nebo prostým políbením. Ale nejoriginálnějším vyznáním dnešní doby je darovat si navzájem visací zámek.

Zámky lásky u N Seoul Tower

Zámky lásky u N Seoul Tower - photo by: longzijun (Flickr), CC BY-NC 2.0

Tajemství visacích zámků zná snad každý. „Zámky lásky“, jak se jim i v jiných zemích přezdívá, připevňují zamilovaní na most, plot nebo bránu, aby tím dali najevo svůj cit. Každý zámek představuje originál, neboť je vždy zdoben iniciály zamilovaných, ať už jsou napsané narychlo fixem nebo ozdobně vyryté. Klíč zamilovaní vhazují většinou do řeky nebo do hlubokých údolí, což má symbolizovat nerozbitnou a nehynoucí lásku. Od roku 2000 se s těmito „zámky lásky“ doslova roztrhl pytel, takovéto místo totiž dnes najdete snad v každém větším městě. A proč právě takováto kouzelná místa nenavštívit?

Historie zámků lásky je velmi nejasná a váže se k několika různým místům po celém světě. Důvody, proč se tyto zámky začaly objevovat, se liší místo od místa a v mnoha případech jsou dodnes nedoložené. Původ zámků se připisuje nejen Itálii, ale i Maďarsku, Rusku nebo Číně. I když je místo vzniku této neobvyklé tradice neobjasněné, mnoho lidí ho přisuzuje právě Číně a turisticky vyhledávanému místu Huangshan, které se nachází na jihu provincie Anhui ve východní Číně.

Zámky lásky v Huangshan

Zámky lásky v Huangshan - photo by: Kyle Taylor (Flickr), CC BY 2.0

Hory v Huangshan jsou známy především svou dech beroucí krajinou, úchvatnými východy slunce a mraky, jež připomínají nekonečný oceán. Příběh, který se k tomuto místu váže a dal tak za vznik tradici visacích zámků, je o nenaplněné lásce mladého páru. Krásná mladá dívka se zamiluje do chudého chlapce, nicméně její otec jí tento sňatek zakáže s úmyslem provdat ji za bohatého muže. V den svatby mladý jinoch krade svou milou a spolu ukončí svůj život skokem do rokle pod vrcholem Lotus Peak. Dnes je vrchol Lotus Peak jedním z často navštěvovaných míst, po turistických stezkách vedou železné řetězy, na nichž visí mosazné zámky zamilovaných. Návštěvníci klíčky hází na úbočí hory, což symbolizuje, že jejich láska bude trvat věčnost a bude navždy spjata s horou Huangshan.

Notre Dame a most oběšený zámkami lásky

Notre Dame a most oběšený zámkami lásky - photo by: Valdiney Pimenta (Flickr), CC BY 2.0

Paříž - město zamilovaných. Není divu, že se právě Paříž stala domovem této kouzelné tradice. Přímo ověšeny visacími zámky jsou ve městě mosty Pont des Arts a Pont de l’Archeveche, nicméně symboly lásky nalezneme i na různých jiných místech v této lokalitě. Ani polibek na vrcholu Eiffelovy věže nezpečetí vaši lásku tak, jako když si přímo ve městě koupíte zámek za 10 euro, připevníte ho na most u Notre Dame a jeho klíč hodíte do řeky Seiny. V roce 2010 došlo k odstranění zámků z mostů, vyvstaly zde totiž obavy o zachování klasické pařížské architektury, kterou podle některých měly visací známky značně ničit. Tradice však byla zachována a zámky jsou dodnes symbolem Paříže.

Pont des Arts

Pont des Arts - photo by: Fabrizio Sciami (Flickr), CC BY-SA 2.0

Dalším místem stojícím za navštívení je samozřejmě Řím. V Římě je tento romantický zvyk spojován s knihou italského autora Frederica Moccia „Chci Tě“, který oblíbenou scénou v knize započal tuto tradici a stovky párů tak následovaly kroky hlavních hrdinů. Místem dějiště je most Ponte Milvio, odkud zamilovaní navždy utvrdí svou lásku hodem klíčku do řeky Tibery. V Itálii nalezneme i mnoho jiných míst s četným výskytem zámků lásky, patří k nim například Benátky nebo Turín. 

Ponte Milvio

Ponte Milvio - photo by: Stefano (Flickr), CC BY-NC-SA 2.0

Mimo Čínu se o prvenství v započetí tohoto obyčeje hlásí i Maďarsko a město Pécs. Zámky se v Pécsu dle historie měly objevit již kolem roku 1980, tudíž mnohem dříve než ve zbytku Evropy. Beznadějně zamilovaní studenti zde měli věšet zámky na železné zábradlí spojující hlavní náměstí směrem ke středověké katedrále. Během velmi krátké doby bylo zábradlí doslova zavaleno zámky a dnes si město Pécs vysloužilo reputaci nesmírně romantického místa. 

Zámky lásky v Pécs

Zámky lásky v Pécs - photo by: Hindrik Sijens (Flickr), CC BY-NC-SA 2.0

Jedno z míst, které tuto lásku symbolizující činnost pojalo velice unikátně, je světoznámý most Luzhkov, který vede přes řeku Moskvu a nachází se v ruském hlavním městě. Tradici dělá speciální fakt, že zámky nepřipevňují všichni zamilovaní, nýbrž pouze čerství novomanželé, kteří pomocí zámku ve tvaru srdce vyjadřují jejich věčnou lásku, pocit bezpečí a jistoty.  Další zajímavostí, kterou toto místo vyniká, jsou kovové konstrukce stromů, které se táhnou v řadě za sebou, novomanželé zde zámky připevňují a z řady stromů se tak stává „kovová alej“. Tyto stromy jsou často nazývány „stromy lásky“ a patří k hojně navštěvovanému místu v Moskvě. První strom lásky se zde objevil v dubnu roku 2007, ale jelikož se zvyk rychle rozmohl a místa pro zámečky vymizela rychlostí blesku, byly přidávány další a další stromy. Turisté se shodují, že toto místo rozhodně stojí za navštívení a při návštěvě Moskvy byste jej určitě neměli vynechat ze svého programu!

Luzhkov Bridge - stromy lásky

Luzhkov Bridge - stromy lásky - photo by: Kwong Yee Cheng (Flickr), CC BY-NC-SA 2.0

Nebyl by to Londýn, kdyby byl v této věci pozadu. Připevňování zámků se rozmohlo teprve nedávno, přibližně před dvěma lety, ale v dnešní době může už Londýn počtem zámečků konkurovat ostatním evropským městům. Překvapivě jsou ale obyvatelé Londýna ohledně této mainstreamové tradice velice skeptičtí, často nechávají zámky odstraňovat, aby si svou architekturu zachovali v co nejlepším stavu a také proto, aby nebyli součástí této rychle se rozmáhající zvyklosti. Zámky zde zdobí především most Millenium nebo známý Tower Bridge

Zámky lásky v Londýně

Zámky lásky v Londýně - photo by: Mark Kidsley (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

V neposlední řadě se symbol lásky objevuje i v našem hlavním městě – v Praze. Historické centrum Prahy je zámky přímo obklopeno, najdeme je po celém Karlově mostě, ale i jinde na branách, lampách a dokonce i na sochách. Zámky jsou k vidění například na pražské Kampě nebo na pěším mostě přes Čertovku. 

Zámky lásky na Karlově mostu

Zámky lásky na Karlově mostu - photo by: Allan Grey (Flickr), CC BY-SA 2.0

Seznam míst s tímto rozmáhajícím se trendem by mohl pokračovat donekonečna, láska samotná je nekonečný a nehynoucí cit a stejně tak nekonečné je množství zámečků po celém světě. Připevňování zámků se stalo mezinárodní tradicí a zámky lásky dnes zdobí celý svět. Pro památkáře představují noční můru, pro zamilované symbol jejich oddanosti a důvěry jednoho k druhému. 

0 Vložit komentář