Zážitky z vánočních trhů v Paříži a Vídni

Během prosince jsem navštívila jedny z nejznámějších vánočních trhů v Evropě – v Paříži a Vídni. Musím říct, že oba výlety stály za to a ze zahraničí jsem si dovezla spoustu krásných vzpomínek.

Vánoční trhy v Paříži

Vánoční trhy v Paříži - photo by: Kateřina Šímová, All rights reserved

Předvánoční čas jsem započala návštěvou Paříže. Za cca 3000 Kč jsem si koupila 4 denní zájezd od 11. do 14. prosince, je ale nutné brát v potaz, že dva dny jsem strávila na cestě. Absolvovala jsem cestu autobusem, kterou bych už ale po této zkušenosti nikdy neabsolvovala znova. Cesta z Ostravy do Paříže trvala zhruba 20 hodin a po ní následovala celodenní prohlídka Paříže. Počasí nám sice nepřálo (celý výlet pršelo), o to méně bylo ale turistů. Přespání zařídila cestovní kancelář v jedné z poboček Formule a jednalo se o velmi příjemné ubytování. Dokonce bych řekla, že se jednalo o lepší prostředí než v jiných lépe hodnocených hotelech, které jsem navštívila. V ceně byla i snídaně, což bylo velkou výhodou, neboť najíst se ráno v Paříži vyšlo vždy alespoň na 5 euro.

Co se týče Paříže jako takové, její kouzlo je jedinečné a určitě bych se do Francie znova ráda podívala. Oproti Česku jsou ceny mnohem vyšší, a proto doporučuji nepřepočítávat měnu. Ranní menu v McDonald’s vyjde nejlevněji na 5 euro a v restauraci se málokdy najíte levněji než za 10 euro. Když přijde na Champs – Elyseés, tak zde se doslova nedalo hnout. Trhy jsou krásné a plné nápaditých věcí, nicméně nejde říct, že by se daly projít s chutí. Lépe řečeno, trhy jsem si prošla tou cestou, kterou mi dav dovolil jít. S přicházejícím večerem trhy nabývaly úplně jiného kouzla, dokonce jsem spatřila i ony slavné Santovy saně! Zajímavostí francouzských Vánoc je, že si zde členové rodiny dávají navzájem v průměru asi 3 dárky. Tento zvyk se praktikuje zejména u dětí, a to proto, aby děti nebraly dárky jako samozřejmost. Průměrná francouzská rodina utratí za jedny Vánoce asi 15000 Kč. Mimo jiné jsem během své návštěvy nepotkala téměř žádného Francouze, pouze davy turistů.

Prodej palačinek, vaflí a svařeného vína v Paříži

Prodej palačinek, vaflí a svařeného vína v Paříži - photo by: Kateřina Šímová, All rights reserved

Obecně se věci na trzích neliší od trhů, které jsem pak viděla ve Vídni, jen je jich mnohem více. Každý druhý stánek pak prodává palačinky, vafle a samozřejmě svařené víno. Ceny jsou téměř totožné jako ve Vídni – a to 4 eura za svařák a od 4 euro za palačinku. Překvapilo mě, že jsem horkou čokoládu pořídila levněji na Eiffelově věži (3 eura) než na trzích, kde stála 4 eura.

Vánoční trhy ve Vídni

Když už jsem zmínila Vídeň, tak tu jsem navštívila 17. prosince, tudíž poslední týden před Vánoci. Po Paříži jsem byla velmi mile překvapena – lidí zde bylo mnohem méně a celá atmosféra byla tím pádem příjemnější.

Radniční náměstí ve Vídní o Vánocích

Radniční náměstí ve Vídní o Vánocích - photo by: Kateřina Šímová, All rights reserved

Trhů je ve Vídni hned několik a já jsem navštívila dva z nich – na Radničním náměstí a na Náměstí Marie Terezie. Oba jsou překrásné, na Radničním náměstí dokonce trhy nabízí uvnitř radnice speciální dílny pro děti, kde se mohou naučit péct a vyrábět vánoční ozdoby.

Jako každý rok jsou trhy zase o kapku dražší. Minulý rok stál punč 3,50 euro, letos jsem nejlevnější koupila za 4,20 euro. Klasicky lze k punči přikoupit i hrníček, který byl tento rok ve tvaru vánoční boty. Před radnicí byl i modernizovaný adventní věnec, který se oproti loňskému skládal pouze ze 4 jednoduchých svící.

Hrníčky ve tvaru vánoční boty

Hrníčky ve tvaru vánoční boty - photo by: Kateřina Šímová, All rights reserved

Celkově vzato se mi osobně líbilo více ve Vídni. Svou roli zahrálo i počasí, protože ve Vídni svítilo celý den sluníčko, kdežto v Paříži lilo jako z konve. Hezčí se mi ale zdála i výzdoba, a to konkrétně u Radničního náměstí, kde kromě stromu se srdíčky byly stromy ozdobené i lucernami, dárky a jinými lampiony. Příjemnou atmosféru zařídil i menší počet lidí a to dokonce i ve večerních hodinách. Velký vliv na mě měla hlavně přítomnost kriminality – v Paříži jsem se totiž setkala s dotěrnými černochy, kteří se mě pokusili okrást na hlavní trase vedoucí k Sacré Coeur před zraky všech lidí, kteří bohužel jen nečinně přihlíželi. Ve Vídni jsem se oproti tomu cítila naprosto bezpečně.

Vzato kolem a kolem oba výlety vřele doporučuji. Paříž je obrovské město, na jehož projití rozhodně dva dny nestačí, kdežto Vídeň je vhodná i k jednodenní návštěvě. Jednalo se o krásný zážitek, který mi zpříjemnil nejoblíbenější svátek v roce, a proto návštěvu jednoho z evropských vánočních trhů všem milovníkům Vánoc doporučuji!

0 Vložit komentář