Týden na Maltě

Malta je domovem krásných budov, úchvatného pobřeží a dávné historie, která na vás dýchá na každém kroku. Malta se nachází ve středozemním moři, a díky své velikostí (27x14 km) je možné ostrov prozkoumat z jednoho místa a navštívit vše formou jednodenních výletů.

Pro návštěvu Malty doporučujeme si vyhradit alespoň týden, tak abyste si mohli plně vychutnat vše, co ostrov nabízí. Tipy, jak strávit váš ideální týden na Maltě se dočtete níže, plus plno dalších informací najdete na stránce Malta. O možnostech cestování a dopravě po Maltě se dočtete podrobně v sekci doprava na Maltě.

První den: Valletta

První den na Maltě věnujte návštěvě Valletty, hlavního města Malty. Valletta má rozlohu necelého 1km2 a je nejmenším hlavním městem na světě. Navzdory své velikosti město nabízí ohromné množství historických památek a je díky tomu zapsané na Seznamu světového dědictví UNESCO.

Město bylo založeno v 16. století a jeho architektura zůstala pozoruhodně nedotčená. První změny přinesl až mezinárodně uznávaný architekt Renzo Piano v podobě vstupní městské brány, budovy parlamentu a divadla pod širým nebem, který vzniklo z ruin Operního domu z druhé světové války.

Z Lower nebo Upper Barrakka Gardens se vám naskytne krásný výhled na malá opevněná města známá též jako Tři města: Vittoriosa, Senglea and Cospicua. Pokud byste měli den navíc, tak můžete zavítat i do těchto měst.

Panorama hlavního města Malty - Valletty.

Panorama hlavního města Malty - Valletty. - photo by: Anton Zelenov (Wikimedia), CC BY-SA 4.0

Pokud budete mít čas po Vallettě, tak přejeďte do Sliema, kde najdete plno restaurací, kaváren a nákupních center. Rovněž se vám naskytne krásný výhled na hlavní město.

Druhý den: Mosta a Mdina

Druhý den můžete věnovat návštěvě měst Mosta a Mdina, která jsou obě umístěna na západní straně ostrova. Mosta je slavná svým krásným kostelem, který se pyšní třetí největší kupolí v Evropě a bombou, kterou byla zasažena, ale nevybuchla.

Mdina je středověké město, které kdysi bylo hlavním městem, a současně nabízí krásnou architekturu, úzké uličky a nádherné katedrály přímo v centru města. Město je obklopeno velkými kamennými zdmi, jež z dáli zlatě září a připomínají arabskou citadelu.

Vstup do středověkého města Mdiny.

Vstup do středověkého města Mdiny. - photo by: jankonas, CC BY-SA 2.0

Třetí den: Gozo

Třetí den na Maltě byste měli věnovat návštěvě ostrova Gozo. To je jeden ze čtyř ostrovů tvořících maltské souostroví. Obdivovat můžete krásnou krajinu včetně pohádkových scenérií a úchvatných útesů. Hlavními body jsou opevněné hlavní město Victoria známé též jako Rabat, prehistorický chrám Ġgantija a skalní útvary Dwejra, kde ovšem už není hlavní turistické lákadlo Azure Window, které zmizelo při bouři v březnu 2017. Gozo je celkově ideální pro dlouhé procházky a klidné plavání v místních zátokách.

Cesta po hradbě citadely ve městě Victoria na Gozo.

Cesta po hradbě citadely ve městě Victoria na Gozo. - photo by: BrandyMay (Wikimedia), CC BY-SA 4.0

Čtvrtý den: Blue Grotto a Dingli Cliffs

Čtvrtý den na Maltě máte možnost prožít návštěvou Blue Grotto a Dingli Cliffs. Blue Grotto je přírodní jeskyně zářící v tisících odstínech modré, kde si můžete zaplavat, potápět se či si zaplatit výlet a vyrazit na projížďku lodí. Okružní plavba trvá cca 25 minut, stojí 8 € a jedná se o zajímavý zážitek.

Dingli Cliffs jsou nejvyšším bodem maltských ostrovů. Z tohoto krásného místa, lze obdivovat nádherný výhled na moře a dech beroucí útesy.

Výhled na Dingli Cliffs.

Výhled na Dingli Cliffs - photo by: jankonas, CC BY-SA 2.0

Pokud budete mít čas a chuť, tak navštivte i Ħaġar Qim and Mnajdra. Prehistorické chrámy postavené na vrcholu útesů, kde se nachází i muzeum, které vám dá lepší představu o původních stavbách.  

Pátý den: Gnejna

Návštěva Malty by se neměla obejít bez odpočinku a strávení jednoho dne na pláži. Zvlášť před návratem domů se jedná o ideální variantu. Jedna z nejkrásnějších pláží na Maltě se nazývá Gnejna, zvlášť pokud hledáte jemný písek. Další možností je kousek vzdálená Golden Bay a oddělená nedotčená pláž Ghajn Tuffieha. Golden Bay je obecně víc turistická a nabízí díky tomu i více možností, jak strávit volný čas na pláži.  

Výhled na oddělenou a klidnou pláž Ghajn Tuffieha.

Výhled na oddělenou a klidnou pláž Ghajn Tuffieha - photo by: jankonas, CC BY-SA 2.0

Bonus: Marsaxlokk

Chcete ochutnat čerstvou rybu a navštívit autentické rybářské městečko? Pak rozhodě stojí za zvážení návštěva Marsaxlokk. Pestře pomalované rybářské lodě se pohupují v přístavu zatímco pobřeží nabízí množství stánků a restaurací. Každou neděli se koná ve městě obrovský trh, na kterém najdete nespočet mořských plodů a všechny úlovky místních rybářů.

Všimněte si občas na loďkách v přístavu očí „Osiris“, které dávají pozor na loď a chrání jí před potopením.

Existuje spousta dalších míst k návštěvě v závislosti na vašich preferencích a na délce času, který máte k dispozici. Tento itinerář je naše doporučení ke strávení perfektního a aktivního týdne na Maltě.

0 Vložit komentář