Kam na vánoční trhy? Nejkrásnější adventní trhy v Evropě!

Milujete Vánoce celým svým srdcem a nezapomenutelnou atmosféru s nimi spojenou? Zajeďte se podívat na překrásné Vánoční trhy do některého z evropských měst a buďte součástí oslav letošního adventu!

Vánoční trh v Jeně, Durynsko, Německo

Vánoční trh v Jeně, Durynsko, Německo - photo by: Rene Schwietzke (Wikimedia), CC BY-SA 2.0

Advent je doba čtyřnedělní před příchodem Štědrého dne, kdy začínají ty největší přípravy pro milovníky Vánoc. Dřívější tradice byly spojeny s čekáním na příchod Ježíše Krista a jsou sice dodnes zachovány, ale už nepředstavují tu část, kterou si lidé vybaví jako první při slově Vánoce. Většina lidí si Vánoce spojuje s nakupováním vánočních dárků pro své blízké, pečení vánočního cukroví nebo zapalování jedné svíce na adventním věnci každou neděli tohoto období. Mimo jiné tvoří příjemnou část adventního období i tradiční navštěvování Vánočních trhů. A jelikož je advent již v plném proudu, rádi bychom vás chtěli pozvat na ty nejlepší z nich!

Vánoční trhy Vídeň

Traduje se, že jedny z nejkrásnějších Vánočních trhů, na které můžete kdy narazit, jsou právě ty ve Vídni. Každoročně se Radniční náměstí hlavního města Rakouska proměňuje v okouzlující pohádkový ráj, který je radost hodiny a hodiny procházet. Osvětlené náměstí na vás dýchne svou romantickou atmosférou, a tak neváhejte vyrazit i s partnerem, neboť na takový výlet budete určitě rádi vzpomínat. K navštívení je zde přes 150 stánků, které vám nabídnou nejen něco na zahřátí, ale můžete si koupit například vánoční ozdoby, domácí vídeňské cukrovinky i první vánoční dárky. Ochutnat jistě musíte z mnoha příchutí tradičních punčů. Pro děti je jako každý rok připravena spousta zábavy. Mohou si zde například ozdobit vlastnoručně svoje perníčky či vyrobit vánoční dárek. Nezapomenutelným zážitkem jistě bude i bruslení na ledě. 

Vánoční trh ve Vídni u místní radnice

Vánoční trhy ve Vídni u místní radnice - photo by: Olf:P (Flickr), CC BY-NC-SA 2.0

Místo: Radniční náměstí ve Vídni
Datum: 17. listopadu – 26. prosince 2017
Oficiální stránky: www.christkindlmarkt.at

Vánoční trhy Paříž

Nebyla by to pravá vánoční sezóna, kdyby se nekonaly trhy i v hlavním městě Francie, v romantické Paříži. Na Paříži je výjimečné, že trhy nenajdete jen na jednom místě, ale téměř po celém městě. Součástí každoroční nabídky je svařené víno, perníčky a hlavně možnost ochutnat a zakoupit si ty nejlepší speciality Francie.

Největší a zároveň snad i nejznámější trh je na Avenue de Champs Elysées a pokračuje až k náměstí Svornosti. Tyto trhy jsou zaručeným potěšením pro všechny milovníky Vánoc a kouzelné atmosféry, kterou vytváří zvuky koled a vůně svařeného vína. Na této ulici najdete nespočet stánků, které vás pohostí jednak něčím na zahřátí, ale také něčím k snědku. Francouzské cukrovinky, které zde najdete, potěší zejména milovníky známých makronků! Zakoupit můžete vánoční dárky, ozdoby a suvenýry za příznivé ceny. Pakliže navštívíte trh po setmění, podívejte se sem tam na oblohu nad vámi. Je totiž dost možné, že uvidíte Santu a jeho saně.

Chůze přes jihovýchodní Vánoční trhy v Le Jardin du Trocadéro

Chůze přes jihovýchodní Vánoční trhy v Le Jardin du Trocadéro - photo by: JanetandPhil (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Místo: Champs Elysées až k náměstí Svornosti, Paříž
Datum: Ruzná data dle konkrétního místa
Další info: en.parisinfo.com

Vánoční trhy Londýn

Pakliže chcete spojit zábavu s nakupováním, vyrazte do Londýna. Čeká na vás totiž nezapomenutelný zážitek, na který bychom vám doporučovali vyhradit si i více dnů, protože je opravdu o co stát.

Mimo Vánoční trhy zde najdete nespočet atrakcí, které zaujmou jak vás, tak i vaše děti. Patří mezi ně například procházka ledovým královstvím, ledové kluziště, kolotoče a dokonce cirkusové vystoupení. Pro dospělé je pak vhodným místem k navštívení ledový bar. Pokud si chcete oddechnout od přelidněných atrakcí, navštivte Vánoční trhy, které vám nabídnou zboží ve více než 200 stáncích. Je vyloučeno, abyste nenašli alespoň jeden vánoční dárek pro vaše blízké nebo pro sebe. Vstup do prostorů celé události včetně trhů je zdarma, ale jednotlivé atrakce jsou zpoplatněny (možnost zakoupení lístků předem na oficiálním webu).

Vánoční trhy v Hyde parku

Vánoční trhy v Hyde parku - photo by: Hydeparkwinterwonderland

Místo: Hyde Park, Londýn
Datum: 17. listopadu 2016 – 1. ledna 2018
Oficiální stránky: www.hydeparkwinterwonderland.com

Vánoční trhy Norimberk

Na vánoční trhy můžete vyrazit i k našim sousedům do Německa, konkrétně zavítejte do Norimberku, kde trhy mají už dlouholetou tradici. Ke kouzelnému zážitku patří zahajovací ceremoniál celé události, kdy je začátek započat projevem vánočního anděla. Vánoce zde reprezentují barvy červené a bílé, které připomínají spíše americkou verzi Vánoc. Kromě barev ale trhy nemají s Amerikou nic společného. Na trzích najdete čistě německé zboží, počínaje norimberskými perníčky a biskupskými chlebíčky, konče pravými německými klobáskami a punčem. Neobvyklou zajímavostí jsou takzvané „partnerské trhy“, jež jsou reprezentovány cizími zeměmi a kde si také můžete zakoupit výrobky pocházející ze zahraničí (například z USA, Turecka, Řecka nebo i České republiky).

Jízda na dostavníku - Vánoční trhy v Norimberku

Jízda na dostavníku - Vánoční trhy v Norimberku - photo by: Steffen Oliver Riese

Místo: náměstí Hauptmarkt, Norimberk
Datum: 1. prosince – 24. prosince 2017
Oficiální stránky: www.christkindlesmarkt.de
Další info: tourismus.nuernberg.de

Vánoční trhy Berlín

Berlín se může pyšnit desítkami vánočních trhů, kdy všechny by jistě stály za navštívení. Za nejkrásnější a největší jsou ale považovány dva – WeihnachtsZauber na Gendarmenmarkt a trh na Alexanderplatz.

Vánoční trh na Alexanderplatz

Trh na náměstí Alexanderplatz, které se nachází v samotném srdci východního Berlína, je spojením trhu a vánočního kouzla. Pro návštěvníky je připraveno více než 100 stánků s řemeslnými a vánočními výrobky. Najdete zde hrnčířské a ručně vyřezávané suvenýry, foukané sklo a samozřejmě i bohatou nabídku jídla a pití. Zvláštností, kterou se tento trh může pochlubit, je přítomnost největší vánoční pyramidy v celé Evropě. Pro děti je připravena zábava v podobě kolotočů, ale svézt se na nich mohou i rodiče – například na ruském kole, které vám nabídne nezapomenutelný výhled na celé vánoční trhy.

Vánoční trhy na náměstí Alexanderplatz

Vánoční trhy na náměstí Alexanderplatz - photo by: visitBerlin (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Místo: náměstí Alexanderplatz, Berlín
Datum: 27. listopadu – 26. prosince 2017
Další info: www.berlin.de

Vánoční trh na Gendarmenmarkt

Trh zvaný WeihnachtsZauber, což v doslovném překladu znamená „vánoční kouzlo“, dostal svůj název zcela oprávněně. Během své návštěvy zde najdete nejen suvenýry z oblasti umění a řemesla, ale mimo to i velmi chutné občerstvení. O případnou zábavu je postaráno – zhlédnout můžete taneční mezihry a během celé návštěvy uslyšíte zvuk zvonků a vánočních koled. Jako jediný z již zmíněných trhů si WeihnachtsZauber účtuje vstupné, konkrétně 1 euro.

WeihnachtsZauber na Gendarmenmarkt v Berlíně

WeihnachtsZauber na Gendarmenmarkt v Berlíně - photo by: Gendarmenmarktberlin

Místo: Gendarmenmarkt, Berlín
Datum: 27. listopadu – 31. prosince 2017
Vstupné: 1 euro, zdarma pro děti do 12 let
Oficiální stránky: www.gendarmenmarktberlin.de

Mnichov

Víte, že nejlepší vánoční trhy se poznají tak, že je mají rádi turisté stejně jako místní lidé? Mnichov je v tomto ohledu zcela autentický a spolu s Berlínem a Kolínem na Rýnem patří k nejoblíbenějším vánočním trhům v Německu. Zasněžené střechy domů a svíticí stánky vám bezesporu navodí tu správnou vánoční atmosféru

Hlavní slavnosti se konají kolem velkého vánočního stromu na Marienplatz, jehož plocha je pokryta stánky prodávající tradiční bavorské pokrmy, pivní mok a svařené víno (Glühwein). Těšit se můžete i na tradiční obchody s ručně vyráběnými produkty.

Mnichovské záznamy zmiňují vánoční trhy poblíž Frauenkirche již v roce 1642. Perníčky a betlémy s narozením Ježíše Krista můžeme spatřit na stejném místě i o několik století později.

Místo: Marienplatz, Munich
Datum: 27. listopadu – 24. prosince 2017
Oficiální stránky: www.muenchen.de

Budapest

Pohádkový vánoční trhy, které vás okouzlí a zároveň potěší vaší peněženku, se nachází v hlavním městě Maďarska - v Budapešti. Trhy se konají v přední části jednoho z největších kostelů v zemi, baziliky svatého Štěpána, vedle rozsáhlého kluziště a ohromujícího vánočního stromu posetého světly a vánočními ozdobami. Trh provozují maďarští lidoví umělci, takže se vyznačuje prodejem tradičních řemesel a prezentací maďarské kultury.

Dále se můžete vydat na procházku zasněženou Budapeští kolem překrásných trhů na náměstí Vörösmarty, zahřát se svařeným vínem, ochutnat tradiční maďarské pokrmy či kurtos kalacs (podobné českému trdelníku) a za poslechu vánoční muziky si budete připadat jak v pohádce. Po celodenním chození se můžete ohřát v jenom z několika termálních lázní v Budapešti, včetně secesních lázní Gellért.

Místo: Vánoční trh baziliky
Datum: 24. listopadu – 2. ledna 2018

Místo:Vánoční trhy na náměstí Vorosmarty
Datum: 10. listopadu – 31. prosince 2017
Oficiální stránky: budapestchristmas.com

Kodaň

Kodaňský tradiční vánoční trh se koná ve druhém nejstarším zábavním parku na světě, - zahradách Tivoli - který vás ohromí svou krásou. Park Tivoli Gardens se nacházící v centru města a mění se na zimní pohádkovou krajinu každý listopad a prosinec. Kodaň je téměř nemožné zažít levně, ale můžete si být téměř jistý, že nebudete litovat peněz. Elegantní město s vánoční atmosférou, kterou nasajete procházkou kolem trhů a půvabnými zahradami. Se zmrzlým jezerem s možností bruslení se oblast mění na opravdovou pohádkovou krajinu.

Těšit se můžete nejenom na stánky prodávající ručně vyráběné produkty, místní glõgg (svařené víno) či Aebleskiver (palačinkové koule posypané práškovým cukrem a podávané s džemem), ale také na živé soby, množství atrakcí, živou hubu, zasněžené stromy a zářivé světla. Vyzkoušet můžete například 80m vysokou atrakci The Star Flyer (řetízkový kolotoč), která nabízí panoramatický výhled na Kodaň.

Návštěvu a kouzelnou atmosférou můžete zakončit několika ohňostroji (obvykle konající se mezi Vánocemi 25 až 27 a Novým rokem 31 až 3.1).

Copenhagen je dobré místo i pro návštěvu Malmö, vzdálené pouhých 35 minut přes most Öresund. Město každoročně oslavuje festival svaté Lucie 13. prosince, kdy 100 dívek prochází zahradami, nesou svíčky a zpívají.

Místo:Zábavní park Tivoli
Datum: 18. listopadu – 31. prosince 2017
Vstupné:věk 8+: 120 DKK, děti 3-7: 50 DKK
Oficiální stránky: www.tivoligardens.com

Krakov                     

Nasátí sváteční atmosféry návštěvou nejhezčího města Polska je pro Vánoce perfektní volbou. Zvlášť pro každého, kdo sní o bílých Vánocích. Krakovský vánoční trh se každoročně koná na velkém centrálním náměstí Rynek Glowny uprostřed historické čtvrti starého města. Náměstí zpravidla v prosinci zakryje sněhová nadílka, která udělá návštěvu ještě kouzelnější.

Najdete zde dřevěné stánky prodávající pečené brambory, kaštany a rozkošné vánoční drobnosti. Dále zde prezentují místní kováři a řezbáři své umění a řemesla. Populární jsou ručně malované skleněné ozdoby a ručně vyráběné betlémy, známé jako "Szopki". Vítězné betlémy na náměstí jsou pak vystavené v historickém muzeu města.

Návštěvníka potěší i cena. Krakov patří k levnějším městům, tím pádem jídlo a pití způsobují mnohem menší škody v peněžence než u ostatních měst. Přidejte kouzlo zámku Wawel, koňské povozy a útulné místní bary a kavárny, a můžete zažít skvělou vánoční atmosféru. Dospělý si mohou návštěvu zpestřit vychutnáním místního grzaniec (teplé svařené víno) nebo si dát panáka ochucené vodky na zahřátí.

Kdy: 24. listopadu až 26. prosince 2017.

Salzburg

Salzburský Christkindlmarkt o sobě tvrdí, že je jedním z nejstarších adventních trhů na světě. Jeho poloha na úpatí středověké pevnosti Hohensalzburg a kolem impozantní katedrály Salcburku nemůže být působivější. Díky své blízkosti ke sjezdovkám je velká pravděpodobnost, že město bude zahalené do sněhu, což městu, s již tak uschvatným prostředí, dodá ještě větší kouzlo a romantiku.

Další zvláštní předností města je průvod Krampus, založené na pekelné postavě, která následuje tradičně svatého Mikuláše a hledá špatné děti k potrestání.

Návštěvníci se můžou těšit na množství vánočních stánků prodávají vše od květin, textilu až po řemesla, hračky a třpitivé ozdoby.

Následujte svůj nos a ochutnejte pečená jablka, pražené mandle či různé cukrovinky. Rovněž nebudet moc odejít, pokud nezkusíte Glühwein (ano, svařené víno). Atmosféru vám zpříjemní večerní zpěvy a každodenní sborové koncerty, což samozřejmě neodmyslitelně patří k rodnému městu Mozarta.

Ač už jste některý ze zmíněných trhů navštívili, či stále vybíráte a nevíte kam zavítat v právě probíhajícím adventu, budeme velice rádi, když se s námi nezapomenete podělit o vaše zážitky v komentářích. Za celý tým Ara.cz přejeme krásný předvánoční čas všem!

2 Vložit komentář