Dýňové slavnosti v Ludwigsburgu

Podzim je tady a vy stále nevíte, kam vyrazit na příjemně strávený výlet? Rádi s dětmi vyřezáváte dýně na Halloween? Jste obdivovateli soch? Pakliže jste alespoň na jednu z těchto otázek odpověděli ano, je dýňová výstava v Německu pro vás jako stvořená.

Dýňový festival v Ludwigsburgu

Dýňový festival v Ludwigsburgu - photo by: www.kuerbisausstellung-ludwigsburg.de

Místem dění je německý zámek Ludwigsburg, který je součástí spolkové země Bádensko – Wüttenbursko a na jehož pozemcích se každý podzim koná největší výstava dýní na světě. Zámek Ludwigsburg se řadí k největším barokním zámkům v Německu a nachází se zhruba 12 kilometrů od Stuttgartu. Z Prahy se do tohoto paláce dostanete autem za 4 hodiny a z Ostravy zhruba za 7. Je pravda, že cesta je trochu delší, nicméně tato ohromná podívaná za to opravdu stojí.

Dýňový festival, jak se mu také říká, nabízí každoročně podívanou na více než 400 000 dýní. Festival začíná 5. září a trvá až do začátku listopadu, konkrétně do 2.11. Letos se koná již 15. ročník této akce a co je zajímavé - každý rok je výstava jinak tematicky zaměřená. V roce 2012 zdobily zahrady paláce sochy na téma Švýcarsko, tudíž jste mohli zhlédnout například krávy vyrobené z dýní. Rok 2013 byl na téma „Sport“ a letošní ročník svým nápadem opět nezklamal: „Královské dýně“. K vidění budou tak například královské koruny a jiné sochy spjaté se vznešeností.

Dýňový festival 2013 na téma „Sport“

Dýňový festival 2013 na téma „Sport“ - photo by: armin.wiedemann (Flickr), CC BY-NC-SA 2.0

Tato událost nenabízí jen pohled na neuvěřitelné sochy, na své si zde přijdou i děti a i vaše chuťové pohárky ochutnají nevídané. Děti se mohou zúčastnit různých her, vyřezávat dýně a také ochutnat pokrmy, které pravděpodobně ještě nejedly. Také vy můžete zkusit, jak chutná například dýňová polévka, dýňové šumivé víno, smažená dýně nebo špagety s dýňovou omáčkou. Spoustu věcí si odsud můžete odnést. Jsou to například právě vyřezané dýně, které sami vytvoříte, koupit si můžete například dýňová semínka nebo koření. K prodeji jsou i řemeslné výrobky. Festival se dá chápat z části jako tematicky zaměřený trh a výstava v jednom.

Mimo jiné zažijete i spoustu zábavy. Můžete se dokonce zapojit do závodu v dýních! Závody se konají na vodě a jde jen o to, abyste za co nejkratší čas přepádlovali v dýni na druhou stranu břehu. I když se může zdát, že jde o jednoduchou záležitost, často se stává, že se dýně potopí i se závodníkem. Dýně totiž můžou vážit i přes 200 kg, a tak jdou pochopitelně rychle ke dnu.

Palác Ludwigsburg a závody na dýních

Palác Ludwigsburg a závody na dýních - photo by: Dan Zelazo (Flickr), CC BY-NC-SA 2.0

Další atrakci představuje boj o největší a hlavně nejtěžší dýni. Minulý rok byl stanoven nový rekord ve váze. Dýně vážila 1053,5 kg! Na konci festivalu se vyhlásí největší dýně a poté se veřejně rozbijí před zraky návštěvníků.

Areál zámku je nádherný a zahrady okolo udržované a opečovávané. Pro návštěvu je toto místo vhodné i mimo dobu konání festivalu, neboť je zde o co stát. Pro děti je například velikým lákadlem Pohádková zahrada, kde jsou zobrazeny postavy a scény z německých pohádek. Pohádková zahrada je zahrnuta i v ceně vstupného na festival.

Výlet s dětmi kolem areálu zámku

Výlet s dětmi kolem areálu zámku - photo by: armin.wiedemann (Flickr), CC BY-NC-SA 2.0

Ceny za vstup nejsou vysoké, odměnou za vaše peníze vám bude nezapomenutelný zážitek. Dospělí zaplatí 8,5 euro a za své ratolesti utratí u vstupu 4,2 eura na dítě. Vstupné je možno zakoupit i ve formě rodinného, které samozřejmě celkovou cenu snižuje. Pokud s sebou berete na výlety i pejska, vstup do zahrad je jim povolen. Otevírací doba je od devíti rána až do šesti večer a parkování najdete zdarma téměř v každou hodinu. Webové stránky festivalu jsou po celou dobu konání akce k dispozici na stránkách Kuerbisausstellung-ludwigsburg.de a poskytnou vám odpovědi na vaše otázky.

Jste zaujatí? Jestliže ano, tak už nezbývá nic jiného, než se sbalit a vyrazit! Šťastnou cestu a příjemný dýňový zážitek!

0 Vložit komentář