Vše o Oktoberfestu v Mnichově

Máte zrovna namířeno do Mnichova na Oktoberfest a chcete se dozvědět vše důležité o tomto největším festivalu piva na světě? Zde najdete naše tipy a podrobnosti k blížícímu se festivalu Oktoberfest 2017!

Oktoberfest je největší lidový festival na světě. Ano, nejedná se pouze o pití piva, ale i o tradici a s ní spojené zvyky. Festival reprezentuje kulturu Bavorska, nikoliv celého Německa, jak si hodně lidí může myslet. Ačkoliv hlavním bodem festivalu je pití piva, tak zde najdete i plno zábavy a událostí pro celou rodinu.

Zábavný park s ruským kolem v pozadí na Oktoberfestu

Zábavný park s ruským kolem v pozadí na Oktoberfestu - photo by: Oktoberfest.de

První Oktoberfest se konal již v roce 1810 na oslavu svatby korunního prince Ludwiga Bavorského a princezny Therese Sasko-Hildburghausen. Obyvatelé Mnichova byli pozváni na oslavu, která se v té době konala na poli na okraji města. Na počest princezny bylo místo následně pojmenované Theresienwiese (Terezínská louka), po čemž je slavnost často přezdívána Wiesn.

První otázka, která se vkrádá každému do hlavy, je, proč se festival koná v září, když originální název lze přeložit jako Říjnový festival? Odpověď je vcelku jednoduchá a to kvůli počasí, které je v září teplejší. Festival pravidelně končí první říjnovou nedělí. Výjimkou je pouze, pokud vychází pondělí na 3. října, kdy je národní svátek, tak se festival prodlužuje ještě do pondělí.

Fakta o festivalu:

 • Festival přiláká 5 až 7 milionů návštěvníků každý rok.
 • Průměrná spotřeba piva během festivalu je přibližně 6 až 7 milionů litrů.
 • Vstup na festival i do stanů je zdarma.
 • Kromě stanů s pivem se zde nachází zábavní park plný atrakcí a představení.

Pivo prodávané na Oktoberfestu je ležák neboli Märzenbier, které vaří mnichovské pivovary pouze pro účely festivalu. Pivo se pije z průhledné litrové sklenice, kterou nazýváme tuplák neboli německy Maß.  Hladina alkoholu je 6 -7 %, což je mírně víc, než má většina normálních piv, takže nebuďte překvapení, pokud se už po jednom pivě budete cítit drobet malátní.

Cena piva jde každý rok o něco nahoru a liší se stan od stanu. Aktuálně se cena vyšplhala na více než 10 euro za 1 tuplák.

Lidové tance a tradiční kroje Lederhosen a Dirndl

Lidové tance a tradiční kroje Lederhosen a Dirndl - photo by: digital cat (Flickr), CC BY 2.0

Pokud chcete zapadnout mezi místní a užít si festival se vším všudy, tak si pořidte tradiční oblečení pro Oktoberfest, které je možné zakoupit v obchodech ve městě. Pro může jsou to Lederhosen (kožené krátké kalhoty) a pro ženy Dirndl (široká a dlouhá sukně s živůtkem, bílá halenka a barevná zástěra). Ačkoliv oblečení není vyžadované, tak je příjemné vidět místní i cizince v tradičních krojích, i přesto, že cena není nejnižší.

Oktoberfest 2017

Oktoberfest 2017 otevírá své brány v sobotu 16. září a končí výjimečně v úterý 3. října kvůli již zmiňovanému národnímu svátku. Místem konání je opět Theresienwiese vzdálený pár minut chůze od hlavního nádraží.

Slavnostní zahájení festivalu začíná sobotním průvodem v 11 hodin ráno. Průvod je doprovázen kapelami, kočáry, lidmi v kostýmech, a veden starostkou Mnichova Dieter Reiter. Právě ona narazí o hodinu později první sud piva ve stanu Schottenhamel a zakříčí "O'zapft is!" - "Je naraženo!", což se považuje za oficiální zahájení festivalu. Ačkoliv samotný festival už začíná v 9 hodin ráno, tak se do té doby nedočkáte žádného piva.

Památník Bavaria na Theresienwiese

Památník Bavaria na Theresienwiese - photo by: digital cat (Flickr), CC BY 2.0

Stany jsou otevřeny od 10:00 do 23:30 hodin ve všední dny a od 9 do půlnoci v pátek a v sobotu, zatímco poslední pivo si můžete vychutnat v úterý ve 23:30.

 • Oktoberfest a děti – úterky jsou oficiálně považované za rodinné dny na Oktoberfestu. Všechny atrakce jsou se slevou od 12 hodin do 19 hodin. Dětem pod šest let není povoleno se pohybovat po osmé hodině ve stanech a děti do 16 let zde mohou být pouze v doprovodu rodičů a nesmí pít pivo či jakýkoliv jiný alkohol. Co si budeme povídat, přeplněný stan křičícími opilými lidmi není nic pro děti natož občas pro dospělé.
 • Tradiční přehlídka místních krojů a kostýmů - každou první neděli prochází populární průvod ulicemi Mnichova. Začátek je 17. září 2016 v 10 hodin na Maximilianstrasse.
 • Tradiční mše - 21. září v 10 hodin ráno se koná tradiční Oktoberfest mše pro všechny návštěvníky.
 • Dechový koncert – 24. září v 11 hodin ráno se můžete těšit na místní kapely u památníku Bavaria.
 • Střelba na vzdání pocty - poslední den, to jest 3. října, vás čeká tradiční střelba z pušek na schodech u památníku Bavaria.

Tento rok se zde bude prezentovat šest velkých mnichovských pivovarů (Augustiner, Hacker-Pschorr, Hofbräu, Löwenbräu, Paulaner a Spaten).

DŮLEŽITÉ: Tento rok se představí šest nových atrakcí a zároveň budou znova zavedena bezpečnostní opatření. Před vstupem do areálu budou kontrolovány a zakázány všechny batohy a velké tašky nad tři litry či větší než 20cm x 15cm x 10cm. Festival bude rovněž oplocený s devíti vstupy. Pokud bude shledáno, že je festival přeplněný, tak může dojít k uzavření vstupu, pokud nemáte zajištěné rezervace.

Návštěvu festivalu rovněž vybírejte na základě počasí. Aktuální počasí a 10 denní předpověď počasí naleznete v sekci počasí v Mnichově

Více informací o festivalu naleznete na oficiálních stránkách Oktoberfest.de.

Stany na Mnichovském Oktoberfestu

Na první pohled se zdají být stany nedílnou součástí mnichovského prostoru, ale ve skutečnosti se jedná pouze o obrovské haly postavené každý rok z oceli a dřeva, a to pouze pro účel festivalu.

Stan Hippodrom na Oktoberfestu 30 minut po otevření

Stan Hippodrom na Oktoberfestu 30 minut po otevření - photo by: Polybert49 (Flickr), CC BY-SA 2.0

Celkem je k dispozici 14 velkých stanů s místy na sezení až pro 10.000 lidí uvnitř i vně. Dále zde najdete přibližně 18 menších stanů s místy pro několik set hostů. Celkově si najde v jednu chvíli místo více než 100.000 návštěvníků na Oktoberfestu v Německu.

 • Hofbräu-Festzelt - Tento stan je domovem slavného Hofbräuhaus, což je důvod, proč je tento stan oblíbený mezinárodními turisty a celebritami. Jedná se o největší stan s více než 6000 místy k sezení uvnitř a 3000 místy venku. Atmosféra je zde velmi živá a mnohdy až divoká.
 • Schottenhamel – Další velký stan, který patří k těm nejstarším na Oktoberfestu je právě tento. Oficiální zahajovací ceremoniál se koná právě zde a jedná se o tradiční stan mnichovských studentů.
 • Löwenbräu-Festzelt - Tento stan určitě neminete díky 37 m vysoké věži v přední části stanu. Občas zde uslyšíte lví řev "Löwenbräu".
 • Fischer-Vroni – Specialita tohoto malého stanu je Steckerlfisch, což je grilovaná ryba. Rovněž druhé pondělí festivalu zde najdete slavící komunitu gayů a lesbiček.
 • Augustiner-Festhalle - Říká se, že Augustinerbräu je nejlepší pivo na Oktoberfestu, které právě v tomto stanu můžete ochutnat. Jedná se o rodinný stan oblíbený zejména místními lidmi.

Ve stanech můžete slyšet hrát místní kapely a zpívat lidi tradiční bavorské či německé písně. Nejznámější písně jsou "In München steht ein Hofbräuhaus", "Ich bin der Anton aus Tirol", "Marmor, Stein und Eisen bricht" and "Viva Colonia2.

Rezervace míst ve stanech

Rezervace se zajištují individuálně s pronajímateli stanů a jsou určené nejméně pro 10 lidí, což je jeden stůl. Neexistují žádné poplatky za rezervaci, pouze si musíte koupit poukaz na dvě piva a 1/2 kuřete, který stojí kolem 30 € až 40 € na osobu.

Každý stan poskytuje stoly bez rezervace, kde si může sednout kdokoliv. Tato místa se ovšem zaplňují velmi rychle, zvlášť o víkendech, kdy už v poledne je vše zabrané. Jakmile lidé zaplní místa, tak si je už mnohdy drží po celý den, tudíž pokud si chcete zabrat vlastní místo ve stanu, musíte vyjít již brzy.

Tuplák neboli německy Maß vně stanu na Oktoberfestu

Tuplák neboli německy Maß vně stanu na Oktoberfestu - photo by: Oktoberfest.de

Abyste byli obslouženi ve stanu nebo venku, tak musíte mít vlastní místo. Mnohdy jeden nebo dva lidi nemají problém si najít místo, ovšem pro větší skupiny to už může být bez samotné rezervace problém. Pokud se vám nepovede zajistit si rezervaci, tak je možné ještě kontaktovat vlastního průvodce nebo zkusit štěstí na hotelu či hostelu, které často mají poukazy pro své klienty. Dejte si ovšem pozor na nabídky na internetu, které jsou většinou velmi předražené.

Pijte hlavně opatrně a užijte si jedinečnou atmosféru mnichovského Oktoberfestu. Pokud máte vlastní tipy nebo oblíbený stan či pivo, podělte se s námi vložením komentáře níže.

1 Vložit komentář