Filmový institut EYE láká na svůj vesmírný vzhled

Plánujete návštěvu Amsterdamu? Pokud ano, určitě stojí zato si na vlastní oči prohlédnout jednu z nejvýraznějších moderních budov, na které v hlavním městě Nizozemska narazíte. Svým bílým krystalickým tvarem totiž připomíná vesmírný koráb. Jmenuje se EYE Film Institute neboli Filmový institut EYE a nachází se na břehu řeky IJ, naproti hlavnímu nádraží.

Slavnostní otevření unikátního objektu, v němž se spojilo Holandské filmové muzeum s několika menšími filmovými nadacemi, se uskutečnilo v dubnu roku 2012 za účasti – dnes již bývalé – královny Beatrix. Institut se rázem zařadil mezi stěžejní atrakce největšího nizozemského města.

Většina lidí připluje trajektem

Amsterdamský EYE Film Institute navrhla vídeňská architektonická firma Delugan Meissl, která se pyšní četnými úspěchy v tuzemských i mezinárodních soutěžích a která se proslavila budovou Porsche Museum ve Stuttgartu. EYE Film Institute svým designem koresponduje s nedalekou výškovou budovou nazvanou Overhoeks Tower (dříve Shell Oil Tower). Ta ovšem – narozdíl od EYE – působí poměrně skromným dojmem.

Výhled z EYE film na řeku IJ

Výhled z EYE film na řeku IJ - photo by: Eyefilm.nl

Hlavní vstup do EYE Film Institute je z nábřežní plošiny, kam se většina návštěvníků dopravuje trajektem z protějšího nádraží. Když vejdeme do objektu, ocitneme se přímo uprostřed prostorné budovy. Mimo jiné se před námi otevře 1200 čtverečních metrů přehledné a vzdušné výstavní plochy, která je navíc nádherně osvětlená.

Auta nabízejí tematický kvíz

Nenajdeme tam však pouze holé zdi. EYE Film Institute poskytuje návštěvníkům několik variant nejen kulturního vyžití. V suterénu je umístěna stálá expozice dějin kinematografie se šesti – automobily připomínajícími – stánky, jež nabízejí multimediální kinematografický kvíz. Dále tu můžeme zhlédnout dočasné výstavy, které rovněž využívají nejmodernější způsoby prezentace.

Interiér budovy EYE filmového institutu

Interiér budovy EYE filmového institutu - photo by: Eyefilm.nl

Ve čtyřech – po jednotlivých patrech „rozházených“ – kinosálech jsou pravidelně promítány klasické filmy. Nejmenší z nich má pouze 67 sedadel a působí nostalgickým dojmem, jelikož je navržen ve stylu pařížských kin z přelomu devatenáctého a dvacátého století. Další dva mají 130 sedadel a ve čtvrtém – situovaném v horním patře – se odehrávají filmové premiéry. Ten disponuje 315 sedadly.

Můžete se zde i navečeřet

Nepřehlédnutelná je rovněž restaurace ve foyeru – s venkovní terasou a výhledem do okolí. Vaří se zde až do 22 hodin, u kávy či vína si ovšem můžete posedět ještě tři až čtyři hodiny poté. O několik metrů dál nechybí ani obchůdek s filmovými memorabiliemi, DVD a pohlednicemi.

Od pondělka do čtvrtka je otevřeno od 10 hodin dopoledne do jedné hodiny ranní, od pátku do neděle dokonce až do dvou do rána. Vstupné na výstavy, filmy či koncerty se pohybuje v rozmezí 10 až 15 euro, děti a senioři mají samozřejmě slevu. 

Na článku se podílel Travelportal.cz.

0 Vložit komentář