Tipy na víkend v Amsterdamu

Amsterdam, dechberoucí město, signifikantní všudypřítomnými coffeeshopy, cizinci na každém kroku, tisíci cyklistů proplétajícími se davy lidí, a především nespočetnými vodními kanály linoucími se mezi typickými holandskými domy.

Red light district za soumraku

Red light district za soumraku - photo by: Qiou87 (Flickr), CC BY-SA 2.0

Rádi byste si oživili některý víkend a podnikli výlet? Zkuste Amsterdam! Toto magické a hlavní město Nizozemska, malého přímořského státu na severu Evropy, přiláká denně tisíce turistů z celého světa.

Pro mnohé z vás je Amsterdam známý především díky nesčetným coffeeshopům a vůní marihuany na každém kroku. Je to jeden z hlavních důvodů, za kterým turisté do města přijíždějí. Dalším důvodem je trochu jiná zábava, kterou davy turistů nachází ve světoznámé The Red Light District. Sexshopy, hospůdky, coffeeshopy a především uličky plné mužů dívajících se do červeně zářících zasklených výloh, kde polonahé dívky předvádějí svá těla a lákají je tak na své služby - jedině tak lze vystihnout „čtvrť hříchu“ The Red Light District. Ne však každý nabízené služby využívá, velká spousta lidí přichází ze zvědavosti takzvaně na „čumendu“. Ale pozor, nesmí se zde fotit!

The Bulldog - nejznámější řetězec coffeeshopů v Amsterdamu

The Bulldog - nejznámější řetězec coffeeshopů v Amsterdamu - photo by: Martin Wölfle (Flickr), CC BY-ND 2.0

Avšak Amsterdam je také, z hlediska architektury, nádherné město, a navíc kulturně velice bohaté. Mezi místa, která jistě stojí v Amsterdamu za vidění, patří Dam square, kterému dominuje Royal Palace, nebo malebná čtvrť Jordaan. Ve městě se nachází také několik typických holandských větrných mlýnů.

Amsterdam svým návštěvníkům nabízí kolem padesáti muzeí a galerií. Mezi nejznámější a nejnavštěvovanější muzea patří Rijksmuseum, Van Gogh Museum a především Dům Anny Frankové. Navštívit můžete navíc také galerie a muzea, která patří mezi ty kontroverznější. K takovým muzeím patří Sex Museum, Erotisch Museum, Muzeum Středověkého mučení nebo Muzeum hašiše, marihuany a konopí.

Chcete-li si město a jeho atmosféru opravdu užít, půjčte si kolo a projeďte se ulicemi lemovanými kanály, nebo si po nich zaplaťte plavbu lodí. Bude to nezapomenutelný zážitek!

Pokud umíte trochu anglicky, tak skvělý způsob, jak objevit co nejvíce míst, dozvědět se o nich zajímavé informace a to vše během pár hodin je s pomocí místních lidí, kteří vás provedou po městě zdarma (free tours). Většina prohlídek začíná na hlavním náměstí (Dam Square) u národních monumentu denně ve 11:15 nebo 13:15 (newamsterdamtours.com).

Cyklisté v ulicích Amsterdamu

Cyklisté v ulicích Amsterdamu - photo by: faungg's photo (Flickr), CC BY-ND 2.0

A jak se do Amsterdamu dostanete? Máte tři možnosti:

  • Letecky: Praha-Amsterdam přibližně za 1,5 hodiny.
  • Autobusem: například Student Agency Praha-Amsterdam cca za 16 hodin.
  • Máte-li podnikavějšího a dobrodružnějšího ducha, vyrazte na cestu vlastním autem: Praha-Amsterdam asi 12 hodin.

Ubytovat se v hlavním městě Nizozemska je pak už snadné, díky přívalům turistů hotely a hostely potkáte na každém kroku, i když rezervovat si je, není nikdy na škodu. Pokud se nebojíte, nevadí vám zima, studená voda a ne zrovna čerstvý vzduch, ubytujte se v nejhorším hostelu v Amsterdamu „Hans Brinker Budget Hotel“, který právě na tyto, pro jiné stinné, stránky láká své zákazníky.

V Amsterdamu vás čeká opravdová zábava!

1 Vložit komentář