30 dní na Novém Zélandu

Zéland je země tolik nabitá přírodními krásami, že by bylo možné zde strávit několik let a stále objevovat nová tajemství. My jsme pro vás vybrali ta nejkrásnější místa a procestovali okruh, který je možné stihnout během několika týdnů bez zařizování víza.

Je na vás, kolik času na konkrétních místech strávíte a zda se rozhodnete více dní strávit na vrcholcích hor, v okolí jezer či pozorováním divokých zvířat. U každého místa máte doporučenou minimální dobu, za kterou je možné jej alespoň trochu prozkoumat. Na všechna zmíněná místa je možné se dostat s pomocí veřejné dopravy či stopem, pokud si však pronajmete vůz, neutratíte o mnoho více a získáte velkou svobodu v rozhodování, stejně jako nouzové místo pro přespání, budou-li všechny ubytovny obsazené.

Střed a jih Jižního ostrova

Christchurch a Akaroa (1-2 dny)

Na Nový Zéland můžete z Evropy přiletět na tři různá letiště –  Auckland, Wellington a Christchurch. My toto putování zahájíme na jižním ostrově v Christchurch, pokud však seženete výhodné letenky do jiného města, okruh je možné zahájit kdekoli, postupem času se dostanete do každého z nich.

Christchurch je město s velkou duší a nešťastnou polohou, každoročně je ničeno zemětřeseními a záplavami, se svým osudem však statečně bojuje a pomalu nachází udržitelná řešení své situace. V centru města zničeného zemětřesením v roce 2011 se postupně objevují mladistvé a odvážné projekty, jako například pestrobarevný obchodní dům vystavěný z obytných kontejnerů. Jakkoli na vás může Christchurch působit jako město duchů, stojí za to v něm strávit alespoň pár hodin a všímat si, jak se veřejné prostory vzpamatovávají a ožívají jedinečnými projekty.

Novozélandské fjordy

Novozélandské fjordy - photo by: káťa

Odsud se vydejte na jednodenní výlet na východ do města Akaroa v překrásné zátoce, v níž si můžete dokonce zaplavat s delfíny. Poté se vraťte po pobřeží zpět do Christchurch a obdivujte všechny neskutečně rozmanité zátoky, přes které vás cesta povede.

Arthur's Pass (2-4 dny)

Po návratu do města buď pokračujte autem, nebo nasedněte na jeden z vlaků Kiwi rail ve směru na západní pobřeží, na nějž je nutné jízdenky rezervovat s předstihem. Vlaková síť na Novém Zélandu je velmi řídká a putování vlakem drahé, a to proto, že samotná cesta je jedním z nejkrásnějších zážitků a vlaky jsou tomu velmi dobře přizpůsobené. Obrovská okna vám umožňují 360° výhled na okolní krajinu a otevřené vagony pro fotografování a obdivování přírody jsou součástí každé soupravy.

Jízdenku je možné zakoupit na konkrétní data, mezi nimiž můžete po cestě udělat několikadenní zastávku a se stejným lístkem pokračovat posléze až do cílové stanice. My vám doporučujeme vystoupit v drobné vesničce Arthur's Pass, která leží v srdci nádherných hor nedaleko průsmyku stejného jména. Konkrétně dáme ruku do ohně za ubytovnu Sanctuary pod vedením milého Billa, který vám telefonem sdělí vstupní kód. V jednoduché ubytovně si můžete užívat nádherné večery u krbu s výhledem na okolní vrcholky skrze obrovská okna a také koupel ve vaně plné horké vody pod skleněným stropem s výhledem na měsíc a hvězdy. To vše za pouhých pár dolarů na noc. Vesnice má pouze o něco více než 30 stálých obyvatel, zejména v teplých měsících je však plná života. A není se čemu divit, přímo z ní totiž vede hned několik úžasných turistických tras nejrůznější náročnosti do okolních kopců. Díky tomu, jak snadné je v této zemi stopování se také lehce dostanete na trasy, které začínají o něco dále.

Papoušek Kea v Arthur's pass

Papoušek Kea v Arthur's pass - photo by: káťa

Na Arthur's Pass si vyhraďte alespoň dva celé dny a v jejich průběhu se vydejte k vodopádům Devil's punch bowl, na Avalanche Peak (dle vaší volby buď jedno nebo dvoudenní výlet), Bealy Spur či některou z mnoha dalších tras, které vám místní doporučí. Na trasách můžete obdivovat, jak rychle se krajina mění z rozsáhlé říční delty, přes husté lesy porostlé plyšovým mechem, větrem ošlehané stráně porostlé barevným vřesem, až po zasněžené skalnaté vrcholky. V samotné vesničce můžete pozorovat pestré a, někdy až příliš, přátelské papoušky Kea, v noci můžete naslouchat zatoulaným ptákům Kiwi a ujít si nenechte hlavně příležitost v noci vyjít pár metrů za vesnici a pozorovat úžasnou noční oblohu bez světelného smogu. Před každým výletem se nezapomeňte zastavit v informačním středisku a zeptejte se na momentální podmínky a předpověď. Zejména s počasím a stavem cesty po případných bleskových povodních není na Zélandu radno si zahrávat.

Arthur's pass

Arthur's pass - photo by: káťa

Západní pobřeží (3-4 dny)

Jakmile si do sytosti užijete krásy tohoto údolí, pokračujte dále k pobřeží do městečka Hokitika. Právě zde se můžete seznámit s tradiční výrobou jadeitových šperků, a pokud si chcete nějaký na památku odvést, Hokitika je to správné místo, kde je koupit. Také se vydejte na procházku po černých sopečných plážích, které jsou obzvláště působivé při západu slunce. V centru najdete chovnou stanici ptáků Kiwi, kde si je také můžete prohlédnout. Šance, že je spatříte ve volné přírodě, je opravdu extrémně malá, proto neváhejte a vydejte se za nimi právě sem. Ve stejném centru se můžete zúčastnit také krmení obrovských úhořů. Máte-li k dispozici auto, či se vám podaří k někomu přidat, zhruba půl hodiny cesty od městečka se nachází Hokitika Gorge – nádherná soutěska nad tyrkysově modrou řekou. Příjemnou procházkou si ji prohlédnete ze všech stran a přímo nad ní se pohoupete na visutém mostě.

Cestou k ledovci Fox Glacier

Cestou k ledovci Fox Glacier - photo by: káťa

Na prohlídku Hokitiky a roklinky vám bohatě stačí celý jeden den a poté už můžete pokračovat jižněji k jednomu z nejkrásnějších zélandských ledovců – Fox Glacier, kde vám doporučujeme přespat v hostelu Ivory Lodge, na jehož zahradě máte zdarma k dispozici vířivku. Večer se tak můžete natáhnout do horkých bublinek a pozorovat novozélandskou nádhernou noční oblohu. Obzvláště v zimních měsících to opravdu stojí za to.

Jezera Jižního ostrova

Jezera Jižního ostrova - photo by: káťa

Na tuto část země si vyhraďte dva dny a během nich navštivte slavné Lake Matheson, v jehož dokonale klidné hladině se zrcadlově odráží nejvyšší hora Nového Zélandu – Mt. Cook. K jezeru vás z vesnice zaveze dodávka, která tuto trasu podniká hned několikrát denně. S řidiči je dokonce možné se domluvit na konkrétní čas odvozu nazpět. Druhý den se vydejte na trasu k samotnému ledovci – z vesnice půjdete příjemnou procházkou necelé dvě hodiny, nejprve pralesem zachumlaným v mechu a obřím kapradí a poté nádherným údolím podél řeky. Na samotný ledovec není umožněn přístup, pokud nezvolíte skutečně dobrodružnou variantu a nenecháte se na něm vysadit vrtulníkem se zkušeným průvodcem, který vám ukáže všechna jeho skrytá tajemství. Pouhou procházkou se však dostanete na kopec, ze kterého je na Fox krásný výhled.

Lake District (3-5 dní)

Poté se dopravte do jedné z nejkrásnějších oblastí celé země – Lake District. Zde byste mohli strávit klidně měsíc a stále objevovat nové a nové krásy přírody, zkrácená verze se však dá stihnout i během tří až pěti dnů. Jeden den si nechte na prozkoumání Wanaky a jejího okolí. Městečko leží na břehu jezera, v němž se tyčí velmi fotogenický osamělý strom, který se postupem času stal symbolem celé oblasti. Nachází se zde hned několik turistických tras různé délky i náročnosti, které vás zavedou do okolních kopců a nabídnou vám úžasný výhled na celou vodní plochu a ji obklopující masivy.

Queenstown

Queenstown - photo by: káťa

Nedaleký Queenstown je považován za jedno z nejnádhernějších měst na světě, a to zcela oprávněně. Jeho půvab nespočívá ani tak v drobných uličkách plných života, jako v kopcích, které jej obklopují. Nechte se vyvézt kabinkovou lanovkou nad město a užasnete nad tím, jak nádherný výhled se před vámi otevře. Nad jezerem Wakatipu se tyčí snad nejznámější masiv – The Remarkables, který je na seznamu téměř každého cestovatele, který do země zavítá.

Wakatipu

Wakatipu - photo by: káťa

I díky neskutečné kráse, kterou Queenstown oplívá, je město kolébkou mnoha adrenalinových sportů. Chcete-li si vyzkoušet sky diving, bungee jumping, jetboating či paragliding, Queenstown je to pravé místo ponořit se do extrémních radovánek. Chcete-li si však užít klidné dny bez adrenalinu, rozhodně nepřijdete zkrátka. Nedaleko města se nacházejí venkovní vířivky, kde se můžete ponořit do hřejivých bublin a současně obdivovat okolní přírodu. A máte-li dostatek času, nechte se zlákat na jednu z nejznámějších vícedenních tras, která začíná na protilehlém břehu jezera – Routeburn track. Můžete si zvolit dvou či třídenní trasu, při níž přespíte ve vyznačených kempech. Cestou se dostanete do nádherných údolí i na vršky k ledovcovým jezerům. Pokud se nemůžete vydat na vícedenní výlet, zvolte alespoň několikahodinový výlet po stejné trase a poté, co dorazíte k prvnímu kempu, se stejnou cestou můžete vrátit nazpět.

Fjordland (2-4 dny)

Kousek od jezerní oblasti na vás čeká jeden z největších přírodních pokladů celé země – národní park Fjordland, jehož vstupní bránou je městečko Te Anau na břehu jezera. Odtud se během jednoho dne dostanete do Milford Sound, kde vás čeká úžasný výlet lodí. Útesy, které zde vyrůstají z moře, jsou jedny z nejnádhernějších na světě. Loď vás vyveze až na širý oceán, kde ihned pocítíte jeho mohutnou sílu. Ukáže vám také působivé vodopády a proveze vás okolo tuleňů líně se vyhřívajících na slunci na skále. Do většiny částí Fjordlandu se nedostanete autem, pokud však máte čas, vydejte se na několikadenní putování a odhalíte ty nejutajenější krásy Nového Zélandu a během několika dní často nenarazíte na jediného člověka.

Jižní ostrov

Jižní ostrov - photo by: káťa

Invercargill a Stewart Island (2-5 dní)

Ze západního cípu země pokračujte do nejjižnějšího většího města – Invercargill. Zde nasedněte na trajekt (rezervujte si jej předem) a nechte se zavést na Stewart Island – vůbec nejjižnější část Zélandu. Ostrov o rozloze 1600 km² permanentně obývá pouze zhruba 300 obyvatel a díky své jedinečné poloze je ideálním místem pro pozorování úžasné polární záře Aurora Australis. Kromě toho je také jedním z velmi mála míst, kde můžete skutečně zahlédnout vzácného ptáka kiwi v divoké přírodě. Musíte však být velmi trpěliví a potichu se vydat na pozorování ideálně ve večerních hodinách.

Pralesy na Jižním ostrově

Pralesy na Jižním ostrově - photo by: káťa

Dunedin, poloostrov Otago a střed Jižního ostrova (2-3 dny)

Po návratu na Jižní ostrov již směřujte po východním pobřeží na poloostrov Otago do města Dunedin. Okolo přístavu Port Chalmers můžete pozorovat úžasný život divokých zvířat – tuleni, lachtani, tučňáci a kormoráni, ti všichni zde na vás čekají jako na dlani.

Moeraki boulders

Moeraki boulders - photo by: káťa

Z Dunedinu pokračujte dále na sever přes kouzelné Oamaru, srdce Steampunkové kultury a antikvariátů, do centra Jižního ostrova k nejvyšší hoře celé země – Mount Cook. I když se nevydáte až na její vrcholek, pouhý pohled na tento masiv ve světle zapadajícího slunce s vámi zůstane jako úžasná vzpomínka. Nedaleko Mount Cook se zastavte u jednoho z nejkrásnějších jezer – Tekapo. V letních měsících je obklopené obrovskými lány fialově kvetoucích lupin, které společně s jasně zelenými loukami a tyrkysovou jezerní hladinou tvoří dokonale fotogenická zátiší. Celý tento okruh zvládnete pohodlně během jednoho dne, pokud se chcete vydat na pěší průzkum úpatí Mount Cook či kolem jezera, vyhraďte si dny dva a poté dojeďte zpět do Christchurch.

Mount Cook

Mount Cook - photo by: káťa

Severní ostrov a sever Jižního ostrova

Auckland a Waipoua (1-2 dny)

V Christchurch nasedněte na letadlo směrem do Aucklandu. Odtud je nejlepší opět pokračovat pronajatým vozem, pokud to však pro vás není z nějakého důvodu možná varianta, spoléhejte se i nadále na autobusy či autostop. Na severním ostrově se nechte okouzlit jasně zelenými pohádkovými stráněmi posetými ovcemi.

Severní ostrov na Novém Zélandu

Severní ostrov na Novém Zélandu - photo by: káťa

Hobitín a Rotorua (2 dny)

Na sever od Aucklandu na vás čekají krásné pláže a prosluněné zátoky, stejně jako nádherný prales Waipoua s obrovskými prastarými stromy. Poté zamiřte zpět přes Auckland do středu ostrova a za městem Hamilton můžete navštívit proslulý Hobitín – světoznámou vesničku z pána Prstenů. Tu si v případě včasné rezervace můžete projít během několika málo hodin a poté pokračujte dále a na jeden den se zastavte v městečku Rotorua. Zde můžete obdivovat ty nejúžasnější stále aktivní gejzíry, bublající bahenní zákoutí a horká dýmající jezera v těch nejpestřejších barvách, která vytvořila vulkanická činnost.

Novozélandské Alpy

Novozélandské Alpy - photo by: káťa

Taupo, Tongariro a Mount Egmont (3-7 dní)

O něco dále na jih dorazíte k největšímu zélandskému jezeru – Taupo. Jeho překrásné břehy jsou v letních měsících zarostlé pestrým kvítím a vyhlídka na vrcholky hor v okolních národních parcích je nepřekonatelná. V okolí jsou desítky turistických tras, my vám však doporučujeme dojet až do národního parku Tongariro, kde se nachází údajně nejkrásnější trek v celé zemi – Tongariro great walk začínající ve vesnici Whakapapa village.  Celá trasa vám zabere 3-4 dny, pokud však nemáte tolik času, můžete se vydat kousek po stejné cestě a po pár hodinách opět vrátit nazpět. Chcete-li absolvovat celou trasu, musíte si předem zarezervovat ubytování v oficiálních kempech. Tongariro great walk patří mezi náročnější výlety, odměnou vám však bude čistá příroda, ve které si budete připadat jako ve snu.

Krajina Severního ostrova

Krajina Severního ostrova - photo by: káťa

Ať už se rozhodnete pro jakoukoli variantu, vydejte se poté ještě do západního cípu Severního ostrova, kde se do výše dvou a půl kilometrů tyčí Mount Egmont známá také jako Mount Taranaki. Překrásná sopka, na kterou je možné vyšplhat a vychutnat si výhled do nesmírných dálek okolního údolí. Pokud se opět necítíte na celý výšlap, zvolte si jednu z mnoha kratších a jednodušších tras v jejím okolí.

Tararua, Wellington a Marlborough Sounds (2-4 dny)

Další den už se vydejte na zbytek cesty a po pobřeží dojeďte do Wellingtonu. Máte-li čas a chuť, zastavte se cestou v národním parku Tararua na krátký výlet do lesů, nechte si však také pár hodin na procházku po hlavním městě. V přístavu se poté naloďte na trajekt, který jezdí několikrát denně, místo na něm je však potřeba předem rezervovat. Doporučujeme zvolit denní a nikoli noční jízdu, neboť tato plavba patří mezi ty nejkrásnější a odhalí vám další přírodní kouzla Nového Zélandu. Z Wellingtonu se tak dostanete do Pictonu na Jižním ostrově a rázem se ocitnete v nesmírně bohaté a sluncem prohřáté oblasti Marlborough sounds. Zde si nechte alespoň jeden celý den na objevování nádherných zátok, které se nacházejí mezi zátokami Tasman Bay a Cloudy Bay.

Zátoky Severního ostrova

Zátoky Severního ostrova - photo by: káťa

Abel Tasman, Kaikoura a Christchurch (5 dní)

Přes Nelson poté zamiřte do národního parku Kahurangi, kde na vás čeká další překrásná třídenní trasa – Abel Tasman great walk. Na rozdíl od Tongariro treku je však tato cesta velmi nenáročná a vhodná také pro méně zkušené výletníky. Ubytování a povolení je opět třeba vyřídit před samotným putováním.

Tuleni v oblasti Kaikoura

Tuleni v oblasti Kaikoura - photo by: káťa

Po návratu z Abel Tasman zamiřte směrem na Blenheim a poté na jih na Christchurch. Cestou se zastavte v oblasti Kaikoura, kde vás čeká poslední, avšak možná ten nejúžasnější zážitek – pozorování velryb. Jejich koncentrace zde je tak vysoká, že lodní společnosti garantují vrácení peněz v případě, že bude vaše výprava neúspěšná. Kromě velryb si také při troše štěstí užijete hravé delfíny a líné tuleně. Výlety jsou velmi oblíbené, a to zejména v letních měsících okolo prosince a ledna, proto neváhejte příliš dlouho a zarezervujte si svá místa s dostatečným předstihem.

Pastviny Nového Zélandu

Pastviny Nového Zélandu - photo by: káťa

Po tomto putování už vám zbývá pouhý kousek zpět do Christchurch, kde si můžete vydechnout a čekat na svůj let. Nový Zéland je úžasnou a nesmírně rozmanitou zemí, kterou byste mohli objevovat desítky let. Mnoho z nejkrásnějších míst je však možné stihnout při tomto okruhu v rámci několika málo týdnů. 

4 Vložit komentář