Top 10 evropských destinací 2013

Na stránkách European best destinations byly zveřejněny výsledky soutěže o nejlepší cestovatelské destinace v Evropě v roce 2013, kde bylo vybráno celkem 10 měst, která budou blíže představena. Na prvním místě se umístilo turecké město Istanbul. Druhý v pořadí je Lisabon (Portugalsko), následován Vídní (Rakousko).

Istanbul - image by: Peter PZ (Flickr), CC BY 2.0

1. Istanbul (Turecko)

Rok 2013 je bezpochyby nejlepším rokem k návštěvě města, které rozděluje dva kontinenty, Evropu a Asii. Letošní rok totiž vychází na 90té výročí od založení Turecké republiky, které bude samozřejmě doprovázeno oslavami a navíc otevřením tunelu pod Bosporskou úžinou, jež bude právě tyto dva světadíly spojovat.

Město samotné je úchvatné atmosférou nabitými kostely, muzei či sultánskými paláci a ochutnáte zde tureckou kuchyni, která je jednou z nejlepších na celém světě. Nejvíce navštěvovanými místi jsou Palác Topkapi, byzantský chrám Hagia Sofia, či Istanbulské muzeum moderního umění.

2. Lisabon (Portugalsko)

Na druhém místě se umístilo neustálé prosluněné portugalské hlavní město – Lisabon. Město má doslova tisíciletou historii, ulice plné překrásnými monumenty, charakteristické čtvrtě, opravdu unikátní architekturu či dokonce golfová hřiště a samozřejmě pláže. Noční život v Lisabonu pravidelně pokračuje až do časných ranních hodin. Odpočinout si můžete v městských parcích, zahradách či kavárnách.

3. Vídeň (Rakousko)

Metropole umění a kultury, skvělé kuchyně, vína a kaváren. Ve Vídni můžete navštívit několik muzeí, koncertních síní, operu či obrovské množství koncertů, které se zde konají každý rok. V tomto vskutku kulturou dýchajícím městem skládali svá díla Mozart, Beethoven či Haydn. Jedním z nejnavštěvovanějších míst je zámek Schönbrunn, letní rezidence rakouského císaře Františka Josefa a jeho ženy císařovny Sissi. Zámek je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO.

4. Barcelona (Španělsko)

Barcelonu, město ležící na pobřeží Španělska, nejlépe vystihne 5 slov: kultura, odpočinek, sport, nakupování a noční život. Barcelona je vskutku okouzlující město, navštívit můžete muzea, užít si odpočinku v parcích, zahrát si golf, zaplavat si a užít vodních sportů, odpočinout si na pláži, pobavit se…zkrátka v tomto nikdy nespícím městě si užije každý. Nejznámější kulturní památkou je bazilika Sagrada Familia.

5. Amsterdam (Holandsko)

Když někdo řekne slovo Amsterdam, vybaví se vám ihned tři slova – kola, vodní kanály a coffee shopy. Není pravděpodobně nic, co by toto město na první pohled vystihovalo více. Jednou z nejvíce oblíbených atrakcí jsou plavby právě těmito vodními kanály, město je jimi protkané více než Benátky. Pokud však chcete ušetřit a vidět z města co nejvíce, nejlepší je půjčit si kolo. Největší výhodou Amsterdamu a jeho okolí je fakt, že zde téměř každý mluví anglicky. Nejslavnějšími muzei jsou Rijksmuseum a Van Gogh Museum.

6. Madrid (Španělsko)

Další španělské město se umístilo na šestém místě – je jím hlavní město Španělska Madrid. Více než osmdesát muzeí, tisíc monumentů a památek, ať už historických, kulturních či uměleckých, to vše najdete v Madridu. Tak jako většina španělských měst, patří k jedněm z nejživějších, ať už ve dne nebo v noci. Noční život, nakupování, umění, dokonalá kuchyně ale i místa k odpočinku a relaxaci. Madrid je ideálním místem pro dovolenou.

7. Valletta (Malta)

Hlavní město ostrovního státu Malta, ležícím ve Středozemním moři je doslova barokním mistrovským dílem. Valletta je vskutku pohádkové přístavní město, omývané teplým mořem, jež je zapsané na seznamu světového dědictví UNESCO.

8. Nice (Francie)

Francouzské město, nacházející se na Azurovém pobřeží, je lemované překrásnými oblázkovými plážemi a opravdu azurovým mořem. Ve městě se můžete ubytovat v nezměrném množství luxusních hotelů, ležících přímo na pobřeží, projít si promenádu, či vylézt na vyhlídku k vodopádu a nechat se unášet nádherným výhledem na nekonečné pláže.

9. Milán (Itálie)

Milán – město umění. Zajeďte navštívit impozantní paláce, muzea, kostely, architekturu a rozhodně nevynechejte operu La Scala. Sportovní fanoušky bude zajímat, že je město domovem dvou fotbalových klubů, Inter Milan a AC Milan. Město je také domovem módy, a sídlí zde světový návrháři a značky jako je Valentino, Armani, Prada či Gucci.

10. Stockholm (Švédsko)

Město lze popsat několika slovy – móda, hudba, film, design, herní průmysl a technologie. Leží celkově na 14 ostrovech u Baltského moře a je vskutku plné nádhernými zelenými parky. Navštívit můžete zámky, středověké staré město, muzea a galerie, či velké množství restaurací a nočních klubů.

Zdroj: www.europeanbestdestinations.org

1 Vložit komentář