Krampuslauf, průvod plný strašidel v Rakousku

Krampusnacht, událost slavená především v Rakousku, naláká každý rok tisíce návštěvníků, kteří sem přijíždí, aby čelili tváří v tvář těm nejhrůzostrašnějším převlekům, jež kdy na vlastní oči spatřili. Jedná se o nezapomenutelný zážitek, který vám pár dní nedá spát. Čelíte rádi svému strachu? Pak navštivte Rakousko, neboť zde vám bude tuhnout krev v žilách!

Krampus průvod na Johannes-Brahms-Promenade, obec Poertschach u jezera Woerth

Krampus průvod na Johannes-Brahms-Promenade, obec Poertschach u jezera Woerth - photo by: Johann Jaritz (Wikimedia), CC BY-SA 3.0

Označení krampus vychází z folkloru z alpských zemí, kde označuje hrůzostrašné zvířecí stvoření. Krampus představuje opak Svatého Mikuláše, protože na rozdíl od něj děti trestá, nikoli obdarovává. Traduje se, že krampus odnáší zlobivé děti v pytli pryč do svého doupěte. Tato stvoření jsou démonického vzhledu a na vlastní oči můžete vidět jejich napodobeniny od poloviny listopadu až do začátku  prosince v ulicích v Německu, Rakousku a okolních zemích. Ulicemi se procházejí stovky lidí v převlecích, které už jen na fotkách nahánějí husí kůži.

Krampus průvod na Johannes-Brahms-Promenade, obec Poertschach u jezera Woerth

Krampus průvod na Johannes-Brahms-Promenade, obec Poertschach u jezera Woerth - photo by: Johann Jaritz (Wikimedia), CC BY-SA 3.0

I když se krampus jako takový objevuje v mnoha variantách, většina z nich sdílí určité společné znaky. Jedná se většinou o stvoření s hustými vlasy a srstí, většinou hnědé nebo černé, má kozí kopyta a rohy. Typickým znakem je jeho dlouhý jazyk, který má vyplazený z pusy. Mimo jiné nosí řetěz, který má symbolizovat podobnost s ďáblem. Někdy také nosí onen pověstný pytel na nevychované děti.

Krampus v Mnichově na Vánoční trhy

Krampus v Mnichově na Vánoční trhy - photo by: tribp (Flickr), CC BY 2.0

Slavnosti spojené s krampusem se slaví po celém Rakousku i Německu, my vás ale chceme pozvat na Krampuslauf do Grazu, který se letos koná 30. listopadu. Městem bude procházet mezi čtvrtou a šestou hodinou odpolední dlouhý průvod plný strašidel, který promění centrum Grazu v hrůzostrašný rej. Celý pochod budou doprovázet zvuky řetězů a zvonů a mimo jiné i ohňostroj. Na turisty nečeká jen podívaná na strašidla, ale také spatří masky s hollywoodským tématem.

Krampuslauf v Grazu

Krampuslauf v Grazu - photo by: Alexander Koch (Flickr), CC BY-NC 2.0

Pakliže nemáte jiné plány na konec listopadu, využijte sobotní odpoledne k návštěvě Grazu, kde zažijete sice děsivý, za to ale nezapomenutelný zážitek! 

0 Vložit komentář