Skotský festival Up Helly Aa

Rok 2014 je za námi a nadcházejících dvanáct měsíců vám opět nabízí šanci procestovat celý svět. Tak neváhejte a začněte rok výletem do Skotska! A že vám název této události nic neříká? Nevadí! Čtěte dál a dozvíte se vše důležité.

2003 Jarl Squad u West Sandwick pláže

2003 Jarl Squad u West Sandwick pláže - photo by: John Coutts www.uphellyaa.org

Událost s nic neříkajícím názvem má ve Skotsku, konkrétně na Shetlandských ostrovech, již dlouholetou tradici. První zmínky se objevují už v roce 1880 a od té doby se takto každoročně poslední úterý v měsíci lednu slaví konec vánočního období. Nejedná se ale pouze o oslavy konce Vánoc, ale také o připomínku bohaté historie. Letos vychází konání události na 27. ledna.

Pokud vám stále vrtá hlavou, odkud se bere onen jazykolam „Up Helly Aa“, máme pro vás jednoduché vysvětlení. Každé z těchto slov představuje jakousi zkratku pro slova, ze kterých byla odvozena. Slovo „Up“ zde znamená fakt, že se něco blíží ke konci, zde právě konec vánočního období. Slovo „Helly“, jež bylo odvozeno od „helgr“, znamená svátek, popřípadě festival. A nakonec „Aa“, které s největší pravděpodobností má spojitost se slovem „all“ znamenající všechno nebo všichni.

2003 Jarl Squad u West Sandwick pláže

Maršál Graham Nicolson vede průvod (Guizer Jarl 2007) - photo by: Millgaet Media www.uphellyaa.org

Up Helly Aa je více než jen obyčejný festival. Tento jediný den vyžaduje nespočet práce a úsilí mnoha lidí po zbylých 364 dní v roce. Přípravy jsou ale přísně tajné! Během festivalu jsou pořádány i průvody dětí nebo jiných skupin. Největším překvapením je ale hlava celé události – Guizer Jarl, který se každý rok ukáže převlečený za jinou postavu související se skandinávskou historií. Večer tohoto dne se z ulic vynoří 900 těžce oděných mužů s hořícími pochodněmi, kteří představující nám všem známé Vikingy. Úderem 19:30 se nad radnicí objeví první záblesky ohně a celá akce vypuká. Průvod tvořený nejen Vikingy, ale i několika tisíci lidmi, se dává do pohybu a vyráží na cestu za mužem jménem Guizer Jarl. Ten už stojí na replice vikingské lodi a očekává příchod Vikingů. Cílem Vikingů je poté dostat tohoto muže z lodi. Jakmile je loď prázdná, nahází do ní průvod veškeré pochodně. Loď začne hořet a to je pro všechny povel k tomu, aby se ozvala známá píseň „The Norseman’s Home“.

2003 Jarl Squad u West Sandwick pláže

Hořící loď na festivalu Up Helly Aa - photo by: Paul Woods (Flickr) CC BY-NC-SA 2.0

Zapálením lodi událost ale nekončí. Po zbytek večera probíhají bujaré oslavy, všude se zpívá a samozřejmě i pije. Událost je slavena po celých ostrovech na zhruba deseti místech. Je tedy jen na vás, které z nich zvolíte!

Už jste se rozhodli, která destinace bude v tomto roce první? Podělte se s námi o vaše zážitky!

Oficiální stránky festivalu: www.uphellyaa.org

0 Vložit komentář