Tradiční cibulové trhy ve švýcarském Bernu

Máte rádi cibuli i přesto, že vás při jejím krájení nutí do pláče? Chcete tuto obyčejnou a přitom tak nezbytnou zeleninu poznat i jinak než na talíři? Vyrazte do Švýcarska a podívejte se na vlastní oči, v kolika překvapivých podobách cibuli najdete.

Cibulové věnce na Zibelemäritu

Cibulové věnce na Zibelemäritu - photo by: Joel Bez (Flickr), CC BY 2.0

Původ této akce je historicky nejasný. Tvrdí se, že vznikl v roce 1850, kdy do švýcarského Bernu v den Sv. Martina chodily manželky zemědělců z nedalekého městečka Murten prodávat své produkty. Existuje ale legenda, která říká, že tato tradice je mnohem starší. Podle této legendy měli zemědělci ze sousedícího Fribourgu právo prodávat své výrobky na tomto místním trhu, protože v roce 1405 pomáhali při likvidacích škod, které napáchal požár v Bernu. Tak či tak byla první zmínka o trhu zaznamenána až v polovině 19. století, kdy docházelo k budování železniční tratě, která vedla ze zemědělských oblastní do města.

Cibulový trh s ozdobami z cibule

Cibulový trh s ozdobami z cibule - photo by: Lisa Stevens (Flickr), CC BY-SA 2.0

Festival známý také jako Zibelemärit se koná každý rok v listopadu a připadá na čtvrté pondělí tohoto měsíce. Farmáři a zemědělci z okolních vesnic a měst přijíždí na tuto slavnost a s sebou přivezou každoročně více než 50 tun cibule. Jak název napovídá, hlavním prodejním výrobkem je cibule, narazíte zde ale i na česnek a ostatní druhy zeleniny. K prodeji jsou nejen ozdoby jako jsou cibulové copy nebo věnce, koupit si můžete i tradiční keramické hrnce, volně prodejnou zeleninu a jiné. Při návštěvě si nesmíte nechat ujít místní pochutiny, které uspokojí vaše chuťové buňky na maximum. Zajisté neodoláte pravé cibulačce nebo cibulovému koláči. A když vám bude zima, zajděte si na tradiční Glühwein neboli svařené víno, které vás nejen zahřeje, ale navodí i tu správnou atmosféru.

Tradiční cibulové koláče

Tradiční cibulové koláče - photo by: Joel Bez (Flickr), CC BY 2.0

Správný ruch, který doprovází každý trh, se rozjíždí za časného rána už v 5:00, kdy se město začne zaplavovat návštěvníky z domova i ze zahraničí. Trh je velmi významnou událostí, a tak své jídelníčky přizpůsobí po celou dobu konání i místní restaurace, kam můžete zamířit za opravdovými lahůdkami, jako jsou například sýrové koláče.

Pro děti je připravená konfetová válka, která slavnostně ukončuje celý program. Děti jsou ale hravé a konfety vydrží házet celý den, takže až otevřete pusu úžasem, nedivte se, kdyby vám okolo probíhají ratolest vhodila do pusy nejednu konfetu!

Konfety lítající vzduchem dětmi

Konfety lítající vzduchem dětmi - photo by: Joel Bez (Flickr), CC BY 2.0

Pokud tedy nemáte koncem listopadu žádné plány, vyrazte do hlavního města Švýcarska, poznejte místní kulturu, navoďte blížící se vánoční atmosféru a jako bonus ochutnejte lahodné pokrmy místní výroby! 

0 Vložit komentář