Zažijte pravou atmosféru tureckých lázní

Báječných účinků lázní a masáží si lidé cení už tisíce let a jejich tradici stále udržují. Mezi ta nejopěvovanější místa odpočinku patří turecké lázně, které byly poprvé otevřeny v 16. století a inspiraci vzaly z lázní řecko-římských. Stejně jako ony i dnešní hammam slouží především jako společenské místo pro setkávání a relaxaci těla i duše.

Turecké lázně Kleopatra

Turecké lázně Kleopatra - photo by: Kleopatra.com.tr

Čas v nich strávený je rituálem, a jako takový má svá pravidla, mezi něž patří také naprosté soukromí. Proto i fotografie z těchto míst jsou velkou vzácností, neboť pracovníci nedopustí žádné narušení tradic a atmosféry.

V každém větším městě najdete lázní značné množství, stačí si všímat drobného nadpisu „hammam“ nade dveřmi ve většinou překrásných historických budovách. V těch, kam dochází zejména místní lidé, jsou vítáni vždy buď pouze muži či pouze ženy. Ty přizpůsobené turistům jsou otevřené pro všechny.

S sebou si nemusíte přinést nic, všechno vybavení včetně lehkého speciálního oděvu dostanete přímo na místě. Vaše oči si nejprve zvyknou na šero, které je pro celkovou relaxaci zásadní a následně se vás již ujme pracovník, který se vám bude věnovat po celou návštěvu. Ve správných tureckých lázních nepotkáte pracující ženy, neboť jim tato pozice tradičně nepřísluší.

Hamam v Istanbulu

Hamam v Istanbulu - photo by: Nevit Dilmen (Wikimedia), CC BY-SA 3.0

Nejprve navštívíte horkou mramorovou místnost, caldarium, v níž teplota vzduchu dosahuje 50 °C. Zde dochází k uvolňování ztuhlého těla na příjemně prohřátém mramorovém kameni. Díky extrémně vysoké vlhkosti vzduchu se zde důkladně zbavíte všech toxinů. Ochlazovat se můžete dle libosti příjemně studenou vodou, kterou máte neustále k dispozici. Výjimkou není ani drobné občerstvení v podobě osvěžujícího nápoje.

Po důkladném prohřátí, jehož délku si volíte sami, se vás znovu ujímá tellak, který z vás tentokrát drsnou žínkou odstraní nečistoty a obnoví tak vaši kůži. Celá procedura probíhá opět na prohřátém mramoru a při ní vás postupně pokryje voňavá hustá pěna.

Následuje masáž, která může být sice chvílemi i mírně bolestivá, ve výsledku však přináší báječnou úlevu, nebojte se tedy do šikovných rukou místního odborníka svěřit.

Na samém závěru dostanete prostor k odpočinku v místnosti frigidarium, kde si postupně zvykáte na nižší teplotu se šálkem čaje. Mnohdy je vám k dispozici také drobné občerstvení v podobě čerstvých salátů a jiných místních pochoutek. Z této místnosti vás nikdo nevyhání, pracovníci zcela respektují čas, který potřebujete pro dokonalou relaxaci, a odchod je tak zcela na vás.

Po návštěvě lázní vás může mírně bolet tělo, záhy však sami uznáte, nakolik ozdravná byla celá procedura pro vaše tělo i mysl a do lázní se budete chtít vracet.

0 Vložit komentář