Maple festival v Monterey

Zajímá vás, co se každoročně oslavuje v americkém Monterey? Jste milovníci javorového sirupu? Tak to určitě pokračujte ve čtení, protože se dozvíte, kam v březnu za touto pochoutkou vyrazit!

Červené javorové listy

Červené javorové listy - photo by: Guilhem Vellut (Flickr), CC BY 2.0

Monterey je malé městečko ležící v okrese Highland ve státu Virginie. A právě zde se každoročně již od roku 1959 koná festival oslavující tradici javorového sirupu, kde si každý milovník tohoto lahodného pokrmu přijde na své.

Sezóna sirupu začíná začátkem roku přibližně koncem ledna, kdy se stromy začínají na část dne probírat ze zimního spánku a v lesích mezi stromy nastává neobvyklý ruch, neboť každý farmář Virginie začíná obhospodařovat své rozlehlé javorové farmy, aby ze svých stromů dostal co nejvíce mízy. Nejlepší podmínky pro sběr mízy začínají v momentě, kdy se teploty ve dne dostanou nad bod mrazu a míza tak začíná proudit kmenem směrem vzhůru. Tehdy je ten pravý čas navrtat do kůry stromů kovové nálevky, ze kterých pak míza putuje rovnou do plechových nádob. Cukru jsou v míze asi dvě až tři procenta a teprve vařením nevýrazné mízy se dostáváme ke sladké chuti sirupu. Ze začátku je sirup velmi světlý, ale čím starší potom sirup je, tím více tmavne.

Festival se koná každoročně v období března a to konkrétně druhý a třetí víkend tohoto měsíce. Nejenom že se návštěvníci mohou podívat do několika farem, kde se sirup vaří, součástí festivalu jsou i taneční a hudební vystoupení a také trh, kde najdete vše od toho nejlepšího javorového sirupu, až po nábytek vyráběný z javorového dřeva.

Příprava místních lívanců

Příprava místních lívanců - photo by: Highland County

Ročně tento festival přiláká více než 50000 návštěvníků, z většiny Američanů, kteří se zde sjíždějí z celé Ameriky. A proč by taky ne? Připraveny jsou dobroty různého druhu, festival nabízí snídaně v podobě čerstvých pancakes (u nás spíše známých jako lívance) zalitých javorovým sirupem, nebo ještě teplé „javorové“ koblihy.

Pokud se tedy i vy chcete dozvědět více o tradici javorového sirupu nebo si jen chcete pořádně pochutnat, vydejte se koncem března na tento festival, který vás svým nabitým programem jistě nezklame!

Více informací i podrobný program celého festivalu naleznete na stránkách festivalu Highland County.

0 Vložit komentář