Průvodce po San Franciscu a jeho okolí

Zajímá vás co vidět, kam zajít, případně jak strávit pár dní v San Franciscu? V následujících pár odstavcích vás trochu nasměruji a dám vám pár rad, jak nejlépe využít čas, tak abyste si toho co nejvíce odnesli a nasákli tu správnou atmosféru města. V San Franciscu jsem strávil necelých půl roku studiem na SF State University, kdy jsem měl možnost město z větší části prozkoumat a sžít se s ním.

San Francisco z Twin Peaks

San Francisco z Twin Peaks - photo by: Basil D Soufi (Wikimedia), CC BY-SA 3.0

Ačkoliv město samotné  patří k těm menším v Americe, na jeho prozkoumání bych doporučoval alespoň sedm dní, pokud plánujete cestovat kolem, tak celkově 14 dní. Samozřejmě se to dá všechno stihnout rychleji, ale riskujete, že buď něco budete muset vynechat, nebo budete zbytečně ve velkém spěchu.

Půlroční zkušenosti a zážitky ze studia v San Franciscu na jankonas.cz

Pokud poletíte do San Francisca z Evropy, počítejte, že první dva dny můžete bojovat s časovým posunem.  Proto bych doporučoval se ubytovat někde v centru a první den či dva strávit jeho procházením. Ačkoliv to v současné době nemusí být nejpříjemnější kvůli velkému množství lidí bez domova, kteří váš pocit můžou negativně ovlivnit, přes den je centrum bezpečné a určitě stojí za to navštívit taková místa jako je Chinatown, Financial district, City Hall a Union Square Park. Tam určitě zajděte do nejvyššího poschodí obchoďáku Macy’s, kde se nachází kavárna, odkud budete mít překrásný výhled na celé náměstí. Hned vedle náměstí si můžete vzít historickou jízdu Cable cars až k Fisherman’s Wharf, kde najdete plno restaurací, obchůdků a možná lachtany u přístaviště 39, pokud budete mít to štěstí. Po cestě zpátky na hotel se stavte navštívit světoznámou uličku Lombard street. Jestliže vás láká nakupování, tak podél Market street najdete jedny z největších místních obchodních středisek. Celá tahle oblast se nazývá američany anglicky downtown.

Cable Car v San Franciscu

Cable Car v San Franciscu - photo by: Peter Gorges (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Jestliže jste se rozhodli jet do San Francisca, tak určitě máte v plánu vidět světoznámý Golden Gate Bridge. K tomu abyste se tam dostali je už většinou dobré znát místní dopravu, která se netěší velké oblibě, ale za mě osobně mohu říci, že funguje dobře.  Pokud nevíte jak se kam dostat, tak Google nedávno spustil nové mapy a San Francisco bylo první město, kde se testovala funkcionalita hromadné dopravy. Google v tomhle pohledu udělal hodně dobrý kus práce a navigovat se ve městě už nemůže být jednodušší. Pokud se rozhodnete cestovat místní dopravou, doporučuji si zařídit clipper card či mít pokaždé alespoň dva dolary v peněžence, lístky se platí přímo u řidiče a jejich automaty nevrací. Řidiči většinou nehlásí zastávky a v případě, že nezatáhnete za lanko, tak neočekávejte, že vám řidič sám od sebe zastaví. V tomto případě, pokud nevlastníte internet v mobilu, doporučuji si stáhnout offline google mapu San Francisca do vašeho mobilu a pomocí GPS pouze sledovat, kde se v danou chvíli pohybujete a v pravou chvíli pouze zatáhnout za lanko. Až se k mostu dostanete, osobně doporučuji se po něm projít alespoň k prvnímu pilíři, a ne ho pouze vidět z dálky. Možností vidět most z pěkného místa je opravdu hodně, mě se nejvíce libí pláž Baker Beach.

Golden Gate Bridge v mlze

Golden Gate Bridge v mlze - photo by: annso t (Flickr), CC BY-ND 2.0

Další místo, které je určitě třeba navštívit, když už jedete do San Francisca, je Alcatraz. Plavby na tento ostrov má pod záštitou pouze jedna společnost, a proto sehnat lístek se občas může jevit jako prekérní situace. Víte-li už dopředu, kdy pojedete do SF, rezervujte si místo v předstihu na stránkách Alcatraz cruises, jelikož vyprodané lístky měsíc dopředu není nic neobvyklého. Co jsem se dočetl, tak k nejlepším prohlídkám Alcatrazu patří ta noční, která patří zároveň k těm prvním z vyprodaných. Pokud ale nebudete mít štěstí a lístky budou kompletně vyprodané, nezoufejte, stále je tu možnost zakoupit lístky přímo na pokladně. Jediná nevýhoda je, že musíte vstát brzy ráno a jít si vystát frontu na zbylé lístky těsně před otvíračkou. Čím dřív přijdete, tím máte větší šanci, že na vás nějaké zbydou. Na ostrově můžete zůstat, jak chcete dlouho, tím pádem, pokud si vezmete tour  mezi prvními, ostrov bude skoro váš, v pozdějších hodinách se může jevit trochu přelidněný.  Za zvážení stojí určitě  i možnost kombinace prohlídky s ostrovem Angel Island.

Alcatraz Island

Alcatraz Island - photo by: WPPilot (Wikimedia), CC BY-SA 3.0

Co moc turistů neví, a může si nechat ujít, jsou dvě nejznámější čtvrtě v San Franciscu. Castro a Mission.  Rezervujte si proto jeden celý den pouze na procházení se v uličkách a odpočívání v místních parcích. Jednak se zde nachází nejstarší místní budovy, také zde potkáte komunity lidí, od hipstrů až po gaye. Zároveň také nezapomeňte na jídlo, jelikož zde narazíte na kuchyně ze všech koutů světa, které patří k jednim z hlavních atrakcí města. Já sám jsem se zamiloval do mexického jídla a místního burrita, bez toho abyste ho zkusili, se rozhodně nevracejte domů. Stejně tak, pokud budete mít čas, najděte pod tímto odkazem, kde se zrovna vyskytují kaminy s jídlem zvané Off the Grid a zajděte ochutnat nepřeberné množství jídla, které nikde jinde takhle pohromadě neuvidíte.

Jedno z nejznámějších míst, kam lidé chodí odpočívat, je Dolores Park. Piknik zde, s překrásným výhledem na město, se určitě pozitivně zapíše do vaší paměti. Ve chvíli, kdy se budete potřebovat schladit, skočte si na místní vyhlášenou zmrzlinu do Bi-Rite Creamery.  Pokud sledujete filmy a seriály, možná vám něco řekne výraz Painted ladies, jedná se o řadu domků , které se často vyskytují v seriálech a filmech. Tyto domky můžete spatřit u parku Alamo Square. Pokud budete mít ještě sílu ten den, tak se běžte podívat na Twin Peaks, kde budete mít úchvatný výhled na celé město. Hned vedle je nenápadně zapadnutý Tank Hill Park, místo, kde můžete relaxovat neklidně bez toho, abyste byli neustále rušeni turisty. Jedná se o takové moje oblíbené místo. Večer strávíte asi nejlépe, pokud zajdete do místního historického divadla Castro Theatre na jednu z nočních her a hned poté naproti do Qbaru, ačkoliv je to gay bar, tak zde najdete celkem férové ceny za pití.

Mission Dolores Park

Mission Dolores Park - photo by: A Name Like Shields Can Make You Defensive (Flickr), CC BY 2.0

Pokud máte rádi muzea, tak v San Franciscu si určitě přijdete na své. Za mě bych mohl doporučit California Academy of Sciences a jeho planetarium. Dále  Exploratorium, kde si můžete vyzkoušet všelijaké fyzikální jevy, či Legion of Honor.

Rádi byste si projeli Golden Gate Bridge, či pouze pobřeží San Francisca? Za zvážení určitě stojí vypůjčení kola na jeden den. Kola jsou zde populární a jejich půjčení vás nevyjde na extra velkou částku. Doporučuji si je většinou rezervovat dopředu přes webové stránky, kdy na ně můžete dostat slevu a zároveň budete mít jisté, že až příjdete do půjčovny, nějaká na vás zbydou. Pokud chcete zažít skvělý den a poznat jak to vypadá na druhém konci Golden Gate Bridge, rozhodně si udělejte výlet na kole až do Sausalita, které je doslova malebné. Cestu zpátky si zkraťte trajektem, který vás odveze přímo do San Francisca kolem Alcatrazu.

Poslední věc k tomu, abyste zažili tu správnou místní atmosféru, je navštívit alespoň jeden ze sportů, kterými město doslova žije. Buď americký fotbalový tým San Francisco 49ers nebo baseballový tým San Francisco Giants.

Baseballový stadion v SF a fanynka místního týmu GIANTS

Baseballový stadion v SF a fanynka místního týmu GIANTS

Jestliže se rozhodnete si půjčit auto a není vám 25 let, vyhněte se poplatkům za věk a rezervujte si auto na stránkách www.supercheapcar.com. Jejich pobočka se nenachází přimo ve městě, ale pomocí městské dopravy se tam dostanete velmi jednoduše. Jejich cena je nepřekonatelná.  Zároveň pokud budete hledat levné ubytování po Americe, tak doporučuji řetezec Motelů 6. Najdete je skoro kdekoliv a ve srovnání ceny a kvality nenajdete lepší variantu. Případně, že budete hledat jiné ubytování, tak pomocí www.hostels.com či www.hostelworld.com najdete ubytování přesně podle svých představ.

Zde vám hodím pár tipů, které určitě stojí zato navštívit, pokud se rozhodnete jezdit pouze kolem San Francisca:
Silicon Valley, Santa Cruz, Monterey (17 Mile Drive), Big Sure (McWay Falls, Pfeiffer Beach),  Yosemite park (doporučuji vidět), Sacramento (Capitol Park), Napa Valley a Sonoma (nejznámější vinařské oblasti v USA), Tamalpais East Peak (úžasný výhled), Muir Woods.

Abych vás opravdu přesvědčil, že Californie je považována za nejhezčí stát v Americe a že zmiňované tipy stojí za to vidět, zde najdete pár fotek míst, které můžete vidět sami naživo.

Pokud máte jakékoliv otázky či vás zajímá něco konkrétního, tak mě neváhejte kontaktovat  a já se vám pokusím poradit, co nejlépe to půjde. Zároveň, pokud byste chtěli vidět více fotek míst, které jsem zmínil v článku, či podrobnější informace, zkuste Google a ten vám najde obrovské množství dalších informací.

Naposled už jenom zmínit, abyste se nepokoušeli nazývat San Francisco zkráceně pouze Frisco či San Fran, když už, tak jedině SF. Mistní to nemají rádi, jelikož tím prokazujete neúctu k městu samotnému.  :) Teď už víte všechno, takže stačí  si drobet oprášit angličtinu a hůráá do SF!

Článek převzat z blogu: www.jankonas.cz

0 Vložit komentář