Jak cestovat zeleně a chránit planetu

S téměř 1.5 miliardou turistů, kteří každý rok křižují planetu, je důležitější než kdy jindy minimalizovat individuální dopad na přírodní a kulturní bohatství země. Nenávratné změny způsobené turismem zanechávají černou kaňku na všem úžasném okolo cestování.

Ekologický styl cestování vyžaduje trochu úsilí na začátku, ale během chvíle zjistíte, že je jednoduší, než si myslíte, a stane se vaší přirozeností. Nejenže se budete cítit lépe na cestách, odpovědné cestování často přispívá k autentičtějším zážitkům a povzbuzuje hlubší spojení s lidmi a místy, které navštěvujete.

Není nutné zůstat doma, platit více, obětovat své pohodlí nebo cestovat zcela mimo civilizaci, abyste podporovali udržitelné cestování. Vše, co je potřeba, je snaha o:

 • Ochranu a zachování prostředí, které navštěvujete – Environmentální pilíř.
 • Podporu místní ekonomiky – Ekonomický pilíř.
 • Podporu kulturních projektů – Sociální pilíř.

Zde je pár jednoduchých tipů, jak uvést tři pilíře do praxe a začít cestovat zeleně:

Plánování dovolené

Vše začíná při plánování dovolené. Buďte součástí nejnovějšího trendu pomalého cestování. Platí zde jednoduché pravidlo, čím vzdáleněji cestujete, tím déle zde zůstanete. Navštívením méně míst máte čas cestovat vlakem místo letadla, blíže poznat destinaci a být víc spontánní.

Výběr etické destinace

Obecně méně objevená místa jsou autentičtější a krásnější bez nekonečných davy turistů. Nezávislá nezisková organizace Ethical Traveler řadí každoročně téměř 200 rozvojových zemích podle ochrany životního prostředí, sociálního zabezpečení a lidských práv.

Při návštěvě zemí na těchto seznamech podporujete finančně jejich úsilí o vytvoření udržitelného cestovního ruchu a zároveň vybízíte další destinace, aby se jimi řídily.

Doprava

Doprava – zejména letecká – je aktivita s největším dopadem na životní prostředí. Pro kratší cesty se proto vyhněte cestování letadlem a volte raději autobus, ideálně vlak – zejména v Evropě nebo v jiných regionech, kde je vlaková doprava velmi rychlá a frekventovaná.

Pokud musíte letět, doporučujeme vybírat přímé lety, které mnohdy vychází dráž, ale ušetří vám čas, starosti a zároveň snížíte velké množství emisí vyprodukované letadlem během vzletu a přistání.

Máte rádi první nebo business třídu? Větší prostor zní lákavě, nese ovšem s sebou až 5x větší uhlíkovou stopou.

Pří výběru letu se ujistěte, že letecká společnost je členem IATA a poskytuje programy ke kompenzaci vyprodukovaných emisí. Ten si vyberete při nákupu letenky a následně letecká společnost investuje finance do snížení vámi vyprodukovaných emisí, udržitelného rozvoje a obnovitelných zdrojů energie.

Cestujete ve více lidech, daleko a chcete cestovat autem? Pokud je vaše osobní vozidlo velké a málo úsporné, zkuste zvážit raději pronájem menšího a ekologičtějšího automobilu. Ušetříte tak palivo a kilometry na vašem tachometru.

Výběr ekologického hotelu

S rostoucím zájmem o udržitelné cestování se hotely přizpůsobují poptávce a stávají se zelené. Při výběru se zaměřte na certifikované ekologické hotely.

Existují desítky schválených certifikací jako Green Globe, EU Ecolabel, přesto buďte opatrní a prověřte si, že se jedná o pravý certifikát, který byl schválen organizací Global Sustainable Tourism Council. Poskytovatelé ubytování splňují minimální požadavky na:

 • Udržitelnost včetně recyklace a využívání obnovitelných zdrojů.
 • Maximalizaci sociálních a ekonomických výhod pro místní komunity.
 • Snižování negativních dopadů na životní prostředí.

Místo mezinárodních hotelů či velkých all inclusive resortů vlastněných cizinci volte raději pobyt v menších a lokálně provozovaných hotelech a ubytovacích zařízení. Často se jedná o nejzelenější možností cestování a zároveň přispíváte místní ekonomice.

Pokud máte rádi stylové ubytování, ecolodge je moderní druh ubytování zaměřený na minimalizaci škod na životním prostředí a vzdělávání hostů o místní ekologii.

Východ slunce z Lapa Rios Ecolodge v Kostarice

Východ slunce z Lapa Rios Ecolodge v Kostarice - photo by: Matthew Paulson (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Balení co nejméně

Cestuje lehce. Při létání se počítá každý kilogram. Vaše dovolená bude nejen příjemnější s menším zavazadlem, ale také snížíte množství emisí vyprodukovaný během letu.

Vyprat si můžete téměř kdekoliv, proto si sbalte pouze to nejnutnější. V případě pomoci, zde je přehledný seznam věcí na dovolenou.

Zanechte lehkou stopu během vašeho pobytu

Ubytování

I když netrávíte noc v ekologickém hotelu, můžete udělat několik jednoduchých kroků, aby váš pobyt byl ekologičtější:

 • Místo koupání se krátce sprchujte a vypínejte vodu, zatímco si čistíte zuby.
 • Když opustíte místnost, vypněte klimatizaci, topení, televizi, světla nebo jiná elektrická zařízení.
 • Opakovaně používejte prostěradla a ručníky místo toho, abyste je každý den měnily. Mnoho hotelů ručníky nenahradí, pokud je necháte pěkně zavěšené. Pokud si nejste jisti, napište poznámku pro personál úklidu nebo informujte recepci.
 • Po celou dobu pobytu v hotelu nechte na dveřích nápis „Nerušit“, pokud skutečně nepotřebujete uklidit pokoj. Snížíte tím použití chemických čisticích prostředků, elektřiny při vysávání a praní ložního prádla během vašeho pobytu.
 • Přineste si vlastní toaletní potřeby. Pokud používáte toaletní potřeby hotelu, vezměte si je s sebou a používejte je doma nebo po zbytek cesty, jinak budou vyhozené.
 • Třiďte odpad podle možností hotelu. Pokud váš hotel nerecykluje, zkuste se zeptat na řešení situace a odneste odpad jinam. Mnoho rozvojových zemí nemá prostředky k likvidaci předmětů, jako je stará elektronika nebo použité baterie. Pokud je vyhodíte, mohou zde zůstat stovky let poté, co jste odešli. Vezměte je raději s sebou zpátky domů.
 • Nepoužívejte hotelovou prádelnu, pokud máte na vyprání jen pár položek. Hotely obvykle perou oblečení každého hosta zvlášť – i když se jedná pouze o jednu či dvě položky.
 • Prozkoumejte svou destinaci, jak je na tom s vodou a výrobou energie. Zda existují problémy se zdroji, o kterých je třeba se informovat.

Nakonec dejte zpětnou vazbu hotelu a napište recenzi. Recenze pomáhají ostatním cestovatelům ve výběru a podnikatelům ke zlepšení služeb. Vyjádřete své uznání, případně povzbuďte management, aby v budoucnu zezelenal.

Vyberte si odpovědnou společnost

Při rezervací túry hledejte akreditované místní společnosti, které můžete podpořit svými penězi. Přečtěte si pozitivní a převážně negativní recenze na webových stránkách třetích stran, jako jsou Google nebo TripAdvisor. Negativní recenze často upozorňují na reálné obavy.

Při hledání společnosti se zaměřte na následující body:

 • Společnost hrdě propaguje své etické praktiky.
 • Nabízí výlety s menším počtem lidí, které mají menší dopad na životní prostředí.
 • Respektuje místní flóru a faunu.
 • Zaměstnává místní průvodce.

Důkladně si prostudujte veškeré túry zahrnující blízké setkání s domorodým kmenem nebo exotickými zvířaty. Možnost se jich dotýkat, mazlit se s nimi nebo na nich jezdit je výstražné znamení, že je něco špatně. Zvířata jsou často zdrogovaná nebo týraná.

Pokud máte rádi divoká zvířata a chcete se ocitnout v jejich blízkosti, navštivte jejich přirozené prostředí. Ve světě existují tisíce rezervací, které pomáhají s ochranou zvířat a které můžete podpořit. Pozitivní zkušenosti nezapomeňte sdílet dál.

Přírodní rezervace Muthanga Wildlife Sanctuary v Wayanad

Přírodní rezervace Muthanga Wildlife Sanctuary v Wayanad - photo by: Nagesh Jayaraman (Flickr), CC BY 2.0

Používejte veřejnou dopravu, kolo nebo chůzi

Namísto taxi či půjčení automobilu, využijte místní dopravu nebo spolujízdu. Snížíte váš dopad na životní prostředí a naskytne se vám možnost potkat místní obyvatele a zažít autentickou atmosféru.

Ze všeho nejlepší je ovšem zdravá chůze; vydejte se na procházku po okolí nebo si pučte kolo a udělejte si výlet po krajině. Na velké vzdálenosti zvažte autobusy nebo vlaky, které vám umožní vidět zemi z oken a poznat blíže místní obyvatele.

Nepoužívejte plastové lahve

Plastový odpad má obrovský dopad na životní prostředí. Jeho recyklace je ve světě velmi nízká až nulová. Přesto, ač se to nezdá, jeho eliminace při cestování může být celkem snadná.

Filtry, jako jsou například mechanický filtr Sawyer nebo UV filtr SteriPEN se vejdou snadno do batohu nebo kabelky a umožní pít bezpečně vodu z kohoutku a tím snížit spotřebu plastových láhví. SteriPEN lze použít i pro bezstarostné pití studených nápojů v restauraci.

Na cestách používejte opakovaně využitelné tašky a sáčky na potraviny. Snížíte vyprodukování stovek sáčků a jiných plastů, které jinak po vás můžou zůstat na místě až pět set let či skončit v oceánu.

Jíst, pít a nakupovat z místních zdrojů

Podobně jako u ubytování, podporujte místní zemědělce a ekonomiku nakupováním produktů a ochutnáváním tradičních pokrmů vyráběnými místními obyvateli. Pouliční jídla a lokální trhy jsou zpravidla ideálním místem, kde vidíte i přípravu pokrmu. Vyhýbejte se dováženým potravinám a mezinárodním řetězcům, kde se potraviny přepravují z velké vzdálenosti. Snižujete tím znatelně uhlíkovou stopu.

Ač to může být pro někoho obtížné. Vyhněte se nákupu dovážené vody nebo oblíbené značky piva. Rozšiřte si obzory a ochutnávejte pouze místní piva.

Podporovat lokální ekonomiku lze i nákupem suvenýrů. Dejte ovšem přednost suvenýru vyrobeným místními lidmi, i za potencionálně vyšší cenu. Pozor si dejte na nákup předmětů vyrobených z ohrožených živočichů nebo rostlin. V některých zemích se jedná o zločin, který vás může dostat i do vězení.

Vyhněte se nákupu zbytečného oblečení, které je mnohdy vyráběné v nelidských podmínkách a na úkor zdraví lidí. Pokud je to možné, kupujte kvalitnější a odolnější tkaniny, které vydrží déle.

Dalším způsobem, jak minimalizovat dopad na životní prostředí, je jíst méně masa na cestách – ideálně i doma. Hospodářský chov zvířat je stále největší příčinou vzniku emisí CO2 na světě.

Odpovědné prohlížení památek

Při návštěvě nejkrásnějších míst na světě platí rčení: Odneste si jen fotky a zážitky, zanechte jen stopy.

Při pěší turistice vždy zůstaňte na označených cestách, abyste nepoškodili původní flóru, a udržujte bezpečnou vzdálenost od všech zvířat, se kterými se setkáte. Odložte svůj odpad do vyhrazených míst nebo si ho vezměte s sebou, když odcházíte.

Při šnorchlováni nebo potápění se nedotýkejte korálů ani nevyvolávejte sedimenty, protože mohou poškodit křehký ekosystém útesu. Pečlivě vybírejte opalovací krém; Oxybenzon, oxid titaničitý a další látky jsou jedovaté, a to i v malém množství, pro veškerý mořský život a korály. Tyto chemikálie nalezené ve většině krémů na opalování, proto vybírejte krém s nejmenším újmou, ideálně nepoužívejte vůbec při koupání v moři.

Šnorchlování na Velkém bariérovém útesu v Queensland

Šnorchlování na Velkém bariérovém útesu v Queensland - photo by: (WT-shared) Queensland (Wikimedia), CC BY-SA 4.0

Interakce s místními lidmi

Jednejte s místními obyvateli s úctou a projevte zájem o jejich zemi. Naučte se pár slov v rodném jazyce, buďte otevřeni kulturním rozdílům a přečtěte si o této oblasti před cestou, abyste byli citliví na otázky oblečení a chování.

Stejně, jako nechcete, aby cizí lidé ničili vaši krajinu, tak buďte ohleduplný k místům, kde lidé žijí a budou žít i dlouho poté, co odletíte domů.

Zanechte místo lepší než jste ho navštívili

Vědět kdy a kde dobrovolničit

Existují úžasné možnosti, jak pomáhat lidem a zvířatům a zároveň se dozvědět více o místním životě. Přesto si vždy prověřte společnost, abyste se ujistili, že vaše finance a čas budou dobře vynaložené a nepodporujete například sirotčince zneužívající děti za účelem zisku.

Umění dávat

Nyní, když znáte místo, setkali jste se lidmi a viděli, co je nejvíce potřeba, proč nepodpořit jednu z místních komunit? Vždy existuje způsob, jak dát víc zpět.

Záměr udělat radost a darovat sladkosti, tužky a použité oblečení dětem a vesničanům v rozvojových zemích má často nechtěné následky – může vyvolat konflikt v komunitách a podporovat žebrání.

Je lepší darovat – peníze nebo věci – renomovaným místním organizacím nebo mezinárodním skupinám, které pracují na programech sociální péče.

Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě

Člověk dokáže sám změnit svět. Sdílejte své tento článek, znalosti a zážitky osobně nebo skrz sociální sítě s přáteli, rodinou a blízkými lidmi. Čím více se bude mluvit o udržitelném cestování, tím více budeme cestovat zeleně a chránit to nejdůležitější co v životě máme.

0 Vložit komentář