Jak cestovat zeleně a chránit planetu

S téměř 1.5 miliardou turistů, kteří každý rok křižují planetu, je důležitější než kdy jindy minimalizovat individuální dopad na přírodní a kulturní bohatství země. Nenávratné změny způsobené turismem zanechávají černou kaňku na všem úžasném okolo cestování.

Ekologický styl cestování vyžaduje na začátku trochu úsilí, ale během chvíle zjistíte, že je jednoduší, než si myslíte, a stane se vaší přirozeností. Nejenže se budete cítit lépe na cestách, navíc odpovědné cestování často přispívá k autentičtějším zážitkům a povzbuzuje hlubší spojení s lidmi a místy, které navštěvujete.

Není nutné zůstat doma, platit více, obětovat své pohodlí nebo cestovat zcela mimo civilizaci, abyste podporovali udržitelné cestování. Vše, co je potřeba, je snaha o:

 • Ochranu a zachování prostředí, které navštěvujete – Environmentální pilíř.
 • Podporu místní ekonomiky – Ekonomický pilíř.
 • Podporu kulturních projektů – Sociální pilíř.

Zde je pár jednoduchých tipů, jak uvést tři pilíře do praxe a začít cestovat zeleně:

Plánování dovolené

Vše začíná při plánování dovolené. Buďte součástí nejnovějšího trendu pomalého cestování. Platí zde jednoduché pravidlo; čím vzdáleněji cestujete, tím déle zde zůstaňte. Poznejte blíže destinaci, cestujte po okolí vlakem a buďte víc spontánní.

Výběr etické destinace

Méně objevené destinace jsou zpravidla autentičtější, dechberoucí a stále ještě bez nekonečných zástupů turistů. Nezávislá organizace Ethical Traveler vybírá každoročně nejlepší destinace z téměř 200 rozvojových zemích podle ochrany životního prostředí, sociálního zabezpečení a lidských práv.

Při návštěvě zemí na těchto seznamech podporujete finančně jejich úsilí o vytvoření udržitelného cestovního ruchu a zároveň vybízíte další destinace, aby se jimi řídily.

Doprava

Doprava – zejména letecká – je aktivita s největším dopadem na životní prostředí při cestování. Pro kratší cesty se proto vyhněte cestování letadlem a volte raději autobus, ideálně vlak – zejména v Evropě nebo v jiných regionech, kde je vlaková doprava velmi rychlá a frekventovaná.

Pokud musíte letět, doporučujeme vybírat přímé lety, které mnohdy vychází dráž, ale ušetří vám čas, starosti a zároveň snížíte velké množství emisí vyprodukované letadlem během vzletu a přistání.

Máte rádi první nebo business třídu? Větší prostor zní lákavě, nese ovšem s sebou až 5x větší uhlíkovou stopou.

Pří výběru letu se ujistěte, že letecká společnost je členem IATA a poskytuje při nákupu letenky programy ke kompenzaci vyprodukovaných emisí. Letecká společnost investuje vybrané finance ke snížení vámi vyprodukovaných emisí, udržitelného rozvoje a obnovitelných zdrojů energie.

Cestujete ve více lidech daleko a chcete cestovat autem? Pokud je vaše osobní vozidlo málo úsporné, zkuste zvážit raději pronájem menšího a ekologičtějšího automobilu. Ušetříte tak palivo a kilometry na vašem tachometru.

Výběr ekologického hotelu

S rostoucím zájmem o udržitelné cestování se hotely přizpůsobují poptávce a stávají se zelené. Při výběru se proto zaměřte na certifikované ekologické hotely.

Existují desítky certifikací jako například Green Globe, EU Ecolabel atd. Buďte přesto opatrní a prověřte si, že se jedná o pravý certifikát, který byl schválen organizací Global Sustainable Tourism Council. Poskytovatelé ubytování splňují minimální požadavky na:

 • Udržitelnost včetně recyklace a využívání obnovitelných zdrojů.
 • Maximalizaci sociálních a ekonomických výhod pro místní komunity.
 • Snižování negativních dopadů na životní prostředí.

Místo mezinárodních hotelů či velkých all inclusive resortů vlastněných cizinci volte raději pobyt v menších a lokálně provozovaných hotelech a ubytovacích zařízení. Často se jedná o nejzelenější možností cestování a zároveň přispíváte místní ekonomice.

Pokud máte rádi stylové ubytování, ecolodge je moderní druh ubytování zaměřený na minimalizaci škod na životním prostředí a vzdělávání hostů o místní ekologii.

Východ slunce z Lapa Rios Ecolodge v Kostarice

Východ slunce z Lapa Rios Ecolodge v Kostarice - photo by: Matthew Paulson (Flickr), CC BY-NC-ND 2.0

Balení co nejméně

Cestuje lehce a sbalte se co nejméně. Při létání se počítá každý kilogram. Vaše dovolená bude nejen příjemnější s menším zavazadlem, ale také snížíte množství emisí vyprodukovaný během letu.

Vyprat si můžete téměř kdekoliv, proto se sbalte rozumně a pouze to nejnutnější. Zde je přehledný seznam věcí na dovolenou, který se vám bude hodit při balení.

Zanechte lehkou stopu během vašeho pobytu

Ubytování

I když netrávíte noc v ekologickém hotelu, můžete udělat několik jednoduchých kroků, aby váš pobyt byl ekologičtější:

 • Místo koupání se krátce sprchujte a vypínejte vodu, zatímco si čistíte zuby.
 • Když opustíte místnost, vypněte klimatizaci, topení, televizi, světla nebo jiná elektrická zařízení.
 • Opakovaně používejte prostěradla a ručníky místo toho, abyste je každý den měnily. Mnoho hotelů ručníky nenahradí, pokud je necháte pěkně zavěšené. Pokud si nejste jisti, napište poznámku pro personál úklidu nebo informujte recepci.
 • Po celou dobu pobytu v hotelu nechte na dveřích nápis „Nerušit“, pokud skutečně nepotřebujete uklidit pokoj. Snížíte tím vyprání ložního prádla a využití chemických čisticích prostředků při úklidu a elektřiny při vysávání.
 • Přineste si vlastní toaletní potřeby. Pokud používáte toaletní potřeby hotelu, vezměte si je s sebou a používejte je doma nebo po zbytek cesty, jinak budou vyhozené.
 • Třiďte odpad podle možností hotelu. Pokud váš hotel nerecykluje, zkuste se zeptat na řešení situace a odneste odpad jinam. Mnoho rozvojových zemí nemá prostředky k likvidaci předmětů, jako je stará elektronika nebo použité baterie. Pokud je vyhodíte, mohou zde zůstat stovky let poté, co jste odešli. Vezměte je raději s sebou zpátky domů.
 • Nepoužívejte hotelovou prádelnu, pokud máte na vyprání jen pár položek. Hotely obvykle perou oblečení každého hosta zvlášť – i když se jedná pouze o jednu či dvě položky.
 • Zjistěte, zda se vaše destinace nepotýká s problémy se zdroji, jako je voda nebo energie a jak je vyráběná.

Nakonec dejte zpětnou vazbu hotelu a napište recenzi. Recenze pomáhají ostatním cestovatelům ve správném výběru a hotelům ke zlepšení služeb. Vyjádřete své uznání, případně povzbuďte management, aby v budoucnu zezelenal.

Vyberte si odpovědnou společnost

Při rezervací túry hledejte akreditované lokální společnosti, které můžete podpořit svými penězi. Přečtěte si pozitivní a převážně negativní recenze na webových stránkách třetích stran, jako jsou Google nebo TripAdvisor. Negativní recenze často upozorňují na reálné obavy.

Při hledání společnosti se zaměřte na následující body:

 • Společnost hrdě propaguje své etické praktiky.
 • Nabízí výlety s menším počtem lidí, které mají menší dopad na životní prostředí.
 • Respektuje místní flóru a faunu.
 • Zaměstnává místní průvodce.

Důkladně si prostudujte veškeré túry zahrnující blízké setkání s domorodým kmenem nebo exotickými zvířaty. Možnost se jich dotýkat, mazlit se s nimi nebo na nich jezdit je výstražné znamení, že je něco špatně. Zvířata jsou často zdrogovaná nebo týraná.

Pokud máte rádi divoká zvířata a chcete se ocitnout v jejich blízkosti, navštivte jejich přirozené prostředí. Ve světě existují tisíce rezervací, které pomáhají s ochranou zvířat a které můžete podpořit. Zkušenosti nezapomeňte sdílet dál.

Přírodní rezervace Muthanga Wildlife Sanctuary v Wayanad

Přírodní rezervace Muthanga Wildlife Sanctuary v Wayanad - photo by: Nagesh Jayaraman (Flickr), CC BY 2.0

Používejte veřejnou dopravu, kolo nebo chůzi

Namísto taxi či půjčení automobilu, využijte místní dopravu nebo spolujízdu. Dopad na životní prostředí bude nižší a naskytne se vám možnost potkat místní obyvatele a zažít autentický zážitek.

Ze všeho nejlepší je ovšem zdravá chůze; vydejte se na procházku po okolí nebo si pučte kolo a udělejte si výlet po krajině. Na velké vzdálenosti zvažte autobusy nebo vlaky, které vám umožní vidět zemi z oken a poznat blíže místní obyvatele.

Nepoužívejte plastové lahve

Plastový odpad má obrovský dopad na životní prostředí. Jeho recyklace je ve světě velmi nízká až nulová. Přesto, ač se to nezdá, jeho eliminace při cestování může být celkem snadná.

Filtry, jako jsou například mechanický filtr Sawyer nebo UV filtr SteriPEN se vejdou snadno do batohu nebo kabelky a umožní pít bezpečně vodu z kohoutku a tím snížit spotřebu plastových láhví. SteriPEN lze použít i pro bezpečnější pití studených nápojů v restauraci.

Na cestách využívejte znova použitelné tašky a sáčky na potraviny. Snížíte vyprodukování stovek sáčků a jiných plastů, které jinak po vás můžou zůstat na místě až pět set let či skončit v oceánu.

Jíst, pít a nakupovat z místních zdrojů

Podobně jako u ubytování, podporujte lokální ekonomiku nakupováním produktů a ochutnávání pokrmů vyráběnými místními obyvateli. Pouliční jídla a lokální trhy jsou zpravidla ideálním místem, kde vidíte i samotnou přípravu pokrmu. Vyhýbejte se dováženým potravinám a mezinárodním řetězcům, kde se potraviny přepravují z velké vzdálenosti. Snižujete tím znatelně uhlíkovou stopu.

Ač to může být pro někoho obtížné. Vyhněte se nákupu dovážené vody nebo oblíbené značky piva. Rozšiřte si obzory a pijte místní pivo a vodu.

Podporovat lokální ekonomiku lze i nákupem suvenýrů. Dejte ovšem přednost suvenýru vyrobeným místními lidmi, i za potencionálně vyšší cenu. Pozor si dejte na nákup předmětů vyrobených z ohrožených živočichů nebo rostlin. V některých zemích se jedná o zločin, který vás může dostat i do vězení.

Pokud rádi nakupujete. Vyhněte se prosím nákupu zbytečného oblečení, které je mnohdy vyráběné v nelidských podmínkách a na úkor zdraví lidí. Pokud je to možné, kupujte kvalitnější a odolnější tkaniny, které vydrží déle.

Dalším způsobem, jak znatelně minimalizovat dopad na životní prostředí, je jíst méně masa na cestách a i doma. Hospodářský chov zvířat je stále největší příčinou vzniku emisí CO2 na světě.

Odpovědné prohlížení památek

Při návštěvě nejkrásnějších míst na světě platí rčení: Odneste si fotky a zážitky, zanechte jen stopy.

Při pěší turistice vždy zůstaňte na označených cestách, abyste nepoškodili původní flóru, a udržujte bezpečnou vzdálenost od všech zvířat, se kterými se setkáte. Odložte svůj odpad do vyhrazených míst nebo si ho vezměte s sebou, když odcházíte.

Při šnorchlováni nebo potápění se nedotýkejte korálů ani nevyvolávejte sedimenty, protože mohou poškodit křehký ekosystém útesu. Pečlivě vybírejte opalovací krém; Oxybenzon, octinoxate a další látky jsou jedovaté, a to i v malém množství, pro veškerý mořský život a korály. Tyto chemikálie nalezené ve většině krémů na opalování, proto vybírejte krém s nejmenším újmou, ideálně se chraňte vhodným trikem před sluníčkem a nepoužívejte žádné krémy při koupání v moři.

Šnorchlování na Velkém bariérovém útesu v Queensland

Šnorchlování na Velkém bariérovém útesu v Queensland - photo by: (WT-shared) Queensland (Wikimedia), CC BY-SA 4.0

Interakce s místními lidmi

Jednejte s místními obyvateli s úctou a projevte zájem o jejich zemi. Buďte otevřeni kulturním rozdílům, naučte se pár slov v rodném jazyce a přečtěte si o zemi před cestou, abyste byli citliví na otázky ohledně oblečení a chování.

Stejně, jako nechcete, aby cizí lidé ničili vaši krajinu, tak buďte ohleduplný k místům, kde lidé žijí a budou žít i dlouho poté, co odletíte domů.

Zanechte místo lepší než jste ho navštívili

Vědět kdy a kde dobrovolničit

Máte čas a chcete dobrovolně pomáhat lidem nebo zvířatům a zároveň se dozvědět více o místním životě? Pomáhání je krásná věc. Před zapojením si ovšem prověřte společnost, abyste se ujistili, že vaše finance a čas budou dobře vynaložené a nepodporujete například sirotčince zneužívající děti za účelem zisku.

Umění dávat

Nyní, když znáte místo a víte co je nejvíce potřeba, proč nepodpořit jednu z místních komunit? Vždy existuje způsob, jak dát víc zpět.

Dělat radost a darovat sladkosti, tužky a použité oblečení dětem a vesničanům v rozvojových zemích má často nechtěné následky – může vyvolat konflikt v komunitách a podporovat žebrání.

Je lepší darovat – peníze nebo věci – renomovaným místním organizacím nebo mezinárodním skupinám, které pracují na programech sociální péče.

Buď sám tou změnou, kterou chceš vidět ve světě

Člověk dokáže sám změnit svět. Sdílejte tyto znalosti a zážitky osobně nebo skrz sociální sítě s přáteli, rodinou a blízkými lidmi. Čím více se bude mluvit o udržitelném cestování, tím více budeme cestovat zeleně a chránit to nejdůležitější co v životě máme.

1 Vložit komentář