Litoměřice

Jedno z nejstarších českých měst leží na soutoku řek Labe a Ohře. Královské město bylo založeno ve třináctém století, ale již dříve zde stálo významné přemyslovské hradiště. Litoměřice během staletí získaly řadu privilegií a tak měly v regionu výsostné postavení a díky nim také město zbohatlo. Po několik staletí bylo město významným přístavem na Labi. 

Litoměřice mají velmi zachovalé historické centrum, jemuž dominuje katedrála na Dómském náměstí. Památkovou rezervací jsou již od roku 1950. V centru města je i několik pěkně upravených parků a Litoměřice jsou prvním českým městem, které se mohlo pyšnit parkem pojmenovaným po V. Havlovi, v němž jsou Havlova busta i lavička. Po několik let zde žil a tvořil i známý český básník K. H. Mácha, jehož odkazem se město pyšní. Kromě velkého počtu kostelů a historických měšťanských domů, především renesančních, nabízí město i poměrně velké množství muzeí, galerií a výstavních síní. V hradu bylo zřízeno centrum českého vinařství, které návštěvníky populárně-naučnou formou seznamuje s pěstováním vína v Čechách (nikoliv na Moravě).  Litoměřice nabízejí i velmi bohatý kulturní život. Ať přijedete kdykoliv, nudit se zde nebudete a jeden den jen na město bude málo. Zábavu zde najde opravdu každý.

Město leží v Českém středohoří a tak je i dobrým výchozím místem pro túry a cyklistické výlety po krásách tohoto atraktivního regionu.

Tvé jménoCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Litoměřice

Inspiruj lidi kolem nás. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej zde profil cestovního průvodce. Více...

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO / CÍL

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Praktické informace do Česká republika

Staň se cestovním průvodcem + získej finanční ohodnocení

Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělávej: 1 pírko = 1 koruna. Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním.
Už jsme rozdali 28823 pírek.

Navrhnout místo Navrhnout místo