Přidat nové místo Podřipsko
Cestovní průvodci

Podobně jako nedaleká Roudnice nad Labem či Budyně nad Ohří se mohou i severočeské Libochovice pochlubit vlastním zámkem. Zatímco k tomu roudnickému náleží také lobkovické vinné sklepy, zámek v Libochovicích se zase pyšní krásnou zahradou plnou barokních soch.

Státní zámek Libochovice dnes svým návštěvníkům nabízí výběr ze čtyř prohlídkových okruhů. Mají tak možnost podrobně se seznámit s dějinami libochovického panství, jež sahají až do raného středověku. Během prohlídky zámku postupně projdou několika historickými slohy, od baroka přes klasicismus až po rokoko. Budou moci spatřit řadu fresek s antickou řeckou i římskou tematikou od italských umělců Jacoba Tencally a Giuseppa Mattoniho, či Saturnův sál prostupující dvěma patry, dnes dějiště mnoha kulturních akcí.

Kromě původního vybavení se zájemci mohou seznámit také se životem a osudy některých obyvatel zámku. Řeč je zejména o slavném libochovickém rodákovi, přírodovědci, Janu Evangelistu Purkyně, který se zde narodil. Koho lákají dobrodružné příběhy a exotika, může naopak nahlédnout do expozice věnované hraběti Herbersteinovi. Značnou část svého života prožil v Africe, odkud dovezl řadu cenných předmětů, jako například hlavu 4,5 tisíce let staré mumie či řadu pohřebních sarkofágů.

Po prohlídce bohatě vybaveného interiéru se vyplatí zamířit také do rozlehlého zámeckého parku se vzorně udržovanou francouzskou zahradou s vodotrysky. Milovníci exotických dřevin by neměli minout skleníky s bohatou sbírkou palem, kávovníků a dalších tropických i subtropických rostlin.  

zobrazit více

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:

Navštívil jsi tento turistický cíl?

Buď jeden z prvních, kdo se podělí o své zkušenosti formou vložení recenze k turistickému cíli. Inspiruj lidi kolem nás svými zkušenostmi a znalostmi!