Eufraziova bazilika

1 recenze

Bazilika představuje nejhodnotnější památku v Poreči. Pochází z 6. století a je zapsána na seznamu památek UNESCO. Její jedinečnost a vysoká hodnota také tkví ve skutečnosti, že jde o jeden z nejlépe zachovaných příkladů byzantského umění v Evropě. V interiéru se nachází skvostné třpytivé nástěnné mozaiky, které zobrazují biblické scény, archanděly a také istrijské mučedníky. Mozaiky se nedochovaly na všech stěnách. K nejpůsobivějším náleží mozaika s Matkou Boží na trůně a s anděly. Pocházejí také z 6. století. Ze zvonice, která k bazilice patří, se vám otevře pěkný výhled na město.

Bazilika byla součástí většího komplexu, ke kterému patřilo i biskupství, které se nachází hned v těsné blízkosti. Jeho původní vzhled se dochoval jen zčásti. S bazilikou je biskupství spojeno úzkou chodbou.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Recenzováno: 17.06.2019

V roce 1967.Basilika je oazou klidu a mozaiky jak na stěnách tak podlaze půvabné.Z historického hlediska stojí za to vidět a porovnat s coloseem v Pule.V té doně ještě nebyly mobily a PC.Istrie stojí za to.Duško Petar.

Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi