Praktické informace do Chorvatska

Kompletní praktické informace při cestě do Chorvatska:

Vstupní podmínky

Občané České republiky mohou projíždět a pobývat na území Chorvatské republiky bez omezení. Jako členům Evropské unie vám ke vstupu do země postačí platný pas či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi. 

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Cestovní dokumenty

Nezletilé dítě, jež necestuje společně s rodiči, nemusí být vybaveno jejich souhlasem (souhlasem zákonného zástupce) s cestou v doprovodu jiné osoby, nicméně v případě mimořádných událostí je praktické takový písemný souhlas mít u sebe.

Při cestě motorovým vozidlem může být od občanů ČR požadován platný řidičský průkaz, technický průkaz od motorového vozidla a zelená karta. Při cestě zapůjčeným vozidlem se doporučuje mít při sobě písemný souhlas vlastníka s použitím vozidla.

Vaši chlupatí miláčci vás mohou bez potíží doprovázet za předpokladu, že jim obstaráte platný očkovací průkaz.

Dovoz a vývoz zboží

Na hraničním přechodu je nutné nahlásit dovoz nebo vývoz peněžních prostředků v hodnotě 10.000,- Euro a víc. Dovezené zboží ze zemí mimo EU (Srbsko, Bosnu a Hercegovinu a Černou Horu) podléhá spotřební dani ve větším množství než:

  • 200 ks cigaret (250 g tabáku ke kouření)
  • 1 litr alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu vyšším než 22 %
  • 2 litry alkoholu a alkoholických nápojů o obsahu alkoholu nejvýše 22 %
  • 4 litry vína a 16 litrů piva

Do Chorvatska je zakázán dovoz jakéhokoliv množství drog a jiných omamných prostředků, byť i pro osobní potřebu.

Odkazy na oficiální zdroje

Veškeré důležité a aktuální informace do Chorvatska najdete na oficiálních stránkách ministerstva zahraničních věcí.

Měna a ceny

Měna: Chorvatská kuna (kn) a aktuální kurz: 1 HRK = 1 CZK

Oficiální měnou v Chorvatsku je kuna. Setkat se můžete s bankovkami v hodnotách 500, 200, 100, 50, 20, 10 a pěti kun, na nichž jsou vyobrazeny chorvatští hrdinové. Každá kuna je se skládá ze 100 lip. Najdete stříbrné 50 a 20 lipové mince a bronzové 10 lipové mince.

Chorvatské bankovky a mince kuna

Platba kartou a bankomaty

Směnárny či banky naleznete v každém městě, stejně jako bankomaty. Soukromé bankomaty, které často naleznete stát opuštěné a téměr kdekoliv, si účtují jednorázový poplatek za výběr. V takovém případě je lepší vybrat najednou co nejvyšší částku.  

V hotelech a luxusnějších restauracích je možné platit kartou, stejně jako ve větších obchodech. Menší restaurace, obchody a majitelé soukromých ubytování často přijímají pouze hotovost, proto vždy mějte s sebou alespoň menší částku v hotovosti.

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. . Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny v Chorvatsku

Chorvatsko obecně nepatří mezi nejlevnější země, a připlatíte si tak například za ubytování, a to zejména v letních měsících. Ceny za jídlo a pití jsou však na většině míst velmi rozumné a srovnatelné s našimi poměry. Země nabízí také spoustu možností pro nízkorozpočtové ubytování.

Denní náklady

Levné cestování
do 1.000 Kč
  • Sdílený pokoj na hostelu: 500 Kč
  • Kempování: 150 Kč
  • Jídlo v místní taverně: 150–250 Kč
  • Lokální doprava: 40–500 Kč
Středně drahé cestování
1.000–2.500 Kč
  • Dvoulůžkový pokoj v hotelu střední třídy: 2.000 Kč
  • Oběd nebo večeře v lepší restauraci: 400 Kč
  • Krátký výlet taxíkem: 100 Kč
Luxusní cestování
2.500 Kč a více
  • Čtyřhvězdičkový hotelový pokoj: od 3.000 Kč
  • Jídlo v luxusní restauraci: 1.000 Kč
  • Pronájem auta na den: 850 Kč

Spropitné a smlouvání

Účty v restauracích nezahrnují poplatek za služby a je proto běžné cenu zaokrouhlit nahoru, stejně jako u nás. Pokud jste spokojený s obsluhou a jídlem, očekává se spropitné okolo 10 % z celkové částky. V lepších restauracích vám obsluha přinese knížku, kam vložíte peníze. Obsluha si vyzvedne peníze a vrátím vám přesně zpátky. Spropitné necháte v knížce při odchodu. Pokud platíte kartou, tak je dobré nechat spropitné v hotovosti, případně nahlásit částku i se spropitným.

U stánkách vám vyjednávání může ušetřit pár korun, přesto není v Chorvatsku zvykem a očekává se od vás, že zaplatíte plnou cenu.

Jídlo a pití

Široká nabídka jídel a nápojů v Chorvatsku přirozeně odráží geografickou polohu země, kdy se mísí středoevrospký vliv s jedinečně širokou paletou mořských plodů a ryb středomoří. Ochutnat tak můžete jak místní speciality, tak i klasické těstoviny, řízek, pizzu či jiná univerzální jídla. Ve většině měst naleznete velký výběr restaurací či tavern, které vám k jídlu nabídnou o něco lidovější atmosféru.

Stravování v Chorvatsku

Díky horku je zvykem oběd v pozdějších hodinách, kolem poledne tak ještě stále na většině míst narazíte na vynikající svačiny či brunche v nejrůznějším provedení. V dopoledních hodinách také narazíte na mnoha náměstích na trhy, kde si můžete koupit to nejlepší sezónní ovoce, zeleninu, čerstvé pečivo a také ryby a mořské plody.

Příprava a vaření chobotnice a kuřecího masa tradičním způsobem Peka

Speciality chorvatské kuchyně

Mezi místní speciality patří jednoznačně šunka „pršut“, polotvrdé sýry či ostřejší paprikové klobásy. Sýr je oblíbenou ingrediencí i ve vařených pokrmech a najdete ho ve všech možných podobách téměř všude – ať už čerstvý, grilovaný či zapečený a nejčastěji v kombinaci s vepřovým masem. Oblíbené je i maso jehněčí, které se nejčastěji připravuje na rožni a již zdálky svou vůní a křupavou kůrčičkou láká mnohé kolemjdoucí. 

Populární chorvatské pokrmy:

  • Pršut - vepřová šunka naložená v soli, dochucená přirodním kořením a sušená na vzduchu 
  • Janjetina / teletina ispod pećnice - příprava jehněčího nebo telecího masa v hrnci na žhavém popelu nebo uhlím
  • Blitva s krumpirom - brambory s mangoldem na oleji a česneku
  • Ćevapi a pljeskavice - lahodné mleté maso ve formě válečků (čevapčiči) nebo karbenátku (pljeskavice)
  • Zagorski strukli - závin z těsta a čerstvého kravského sýra pečeného v troubě

Mořské plody na sto způsobů

Nejspokojenější zde budou jednoznačně milovníci mořských plodů, kteří mohou ochutnat vše od salátu s chobotnicí, přes humra na mnoho způsobů, mušle či kraby, až po grilované čerstvé ryby mnoha druhů. V mnoha restauracích si dokonce můžete sami ukázat, kterou rybu si přejete ochutnat.

Talíř mořských plodů složený rybami, mušlemi, krevetami a chobotnicí

Populární chorvatské pokrmy z mořských plodů:

  • Crni rižot - černé rizoto z chobotnice, sépie nebo olihně - základní rybí pokrm po celé zemi
  • Salata od hobotnice - salát z chobotnice
  • Brodet sa palentom - guláš z mořských plodů a ryb, který se nejčastěji jí s kukuřičnou polentou
  • Škampi na buzaru - celé krevety vařené na oleji, rajčatech a červeném víně
  • Riba sa žaru - grilovaná čerstvá ryba například typu mořský vlk, jazyk obecný nebo pilobřich ostnitý podávaný s regionálními přílohami

Předkrmy a zákusky

Nejoblíbenějším dezertem je pochopitelně jadranská zmrzlina, kterou si můžete dát téměř na každém rohu samotnou či například s tenoučkou palačinkou. Zapomenout nelze ani na lahodný a nadýchaný Kremšnite, krémový zákusek vyšlehaný žloutkovým krémem a ochucený vanilkou. Ochutnat byste měli i slavnostní zákusek Fritule, měkké voňavé koblížky posypané moučkovým cukrem.

Smažené sladké koblížky Fritule typické pro pobřeží Jaderského moře

Tradiční a populární pití

V Chorvatsku najdete jak širokou nabídku piv, mezi nejznámější Ožujsko a Karlovačko, tak i velký výběr vín, která v posledních letech pocházejí čím dál více z domácí produkce. Levné stolní víno najdete všude, ale pokud si chcete užít lepší víno, zkuste červené víno Dingač nebo bílé Pošip.

Pokud milujete kávu, tak jste na správném místě. Káva je pro Chorvaty existenčně důležitá a kavárny najdete na všech místech včetně venkova. Jedná se o místo, kde se setkávají přátelé a kde se diskutuje vše důležité.

Nejznámějším tvrdým alkoholem je místní Rakije, tedy pálenka vyráběná většinou z hroznů. Za vyzkoušení však stojí i ostatní druhy pálenek vyráběné z nejrůznějších druhů bylinek či ovoce. Mezi oblíbené patří zejména Travarica, destilát s přísadou bylinek a trav.

Výběr istrijských vín v Chorvatsku

Ať už se rozhodnete ochutnat jakýkoli nápoj, nezapomeňte se naučit kouzelné slovo: Živjeli! - Na zdraví!

Cesta

Chorvatsko leží v poměrně příjemné vzdálenosti, kterou je možné překonat autem. Vydáte-li se svým vlastním vozem, máte možnost se již po cestě kochat krásami okolních zemí. Jednoznačnou výhodu také budete mít při prozkoumávaní odlehlejších koutů země. Mnoho cestovních kanceláří se však předhání ve výhodnějších nabídkách, a vyrazit tak můžete i autobusem, letadlem či dokonce vlakem.

Cesta autem do Chorvatska

Oblíbeným dopravním prostředkem při cestě do Chorvatska je bezesporu auto. Cestu si plánujete sami, nejste omezený velikostí zavazadla a ve více lidech se můžete dostat na cenu podobnou akční jízdence autobusu nebo vlaku.

Při cestování autem je nutné mít platný řidičský průkaz, technický průkaz a doklad o pojištění vozidla (zelenou kartu).

Hlavní cesty do Chorvatska

Nejpopulárnější průjezdy jsou přes Rakousko a Slovinsko. Stále oblíbenější je ovšem trasa přes Slovensko a Maďarsko, která není o tolik delší a ušetříte na poplatcích.

Přes Rakousko a Slovinsko (oranžová, modrá a fialová na mapě)

Praha - Split Vzdálenost Známka/mýto Platnost
Rakousko (přes Linec) 1.030 km (10,5 hodin) 250 Kč + 790 Kč (tunely tam a zpět) 10 dní
Rakousko (přes Vídeň) 1.100 km (11 hodin) 250 Kč 10 dní
Slovinsko   400 Kč / 800 Kč 7 dní / 30 dní
Chorvatsko   1.360 Kč tam a zpět
Celkem (přes Vídeň)   2.260 Kč  7 dní
Praha - Pula Vzdálenost Známka/mýto Platnost
Rakousko 860 km (9 hodin) 250 Kč + 1.060 Kč (tunely tam a zpět) 10 dní
Slovinsko   400 Kč / 800 Kč 7 dní / 30 dní
Chorvatsko   320 Kč tam a zpět
Celkem   2.030 Kč 7 dní

Přes Slovensko a Maďarsko (zelená na mapě)

Praha - Split Vzdálenost Známka/mýto Platnost
Slovensko 1.100 km (11 hodin) 260 Kč 10 dní
Maďarsko   260 Kč 10 dní
Chorvatsko   1.500 Kč tam a zpět
Celkem   2.020 Kč 10 dní

Poplatky

Nikdo rád neplatí poplatky, nicméně dálniční známkou a mýtným si výrazně zkrátíte čas cesty, zjednodušíte a ušetříte na pohonných hmotách. Pokud chcete ušetřit, zvolte raději levnější trasu, než vše složitě objíždět.

Poplatky v Rakousku

Dálniční známka pro osobní vůz stojí 250 Kč na 10 dní a lze jí zakoupit online na webu asfinag.at. Zvláštní mýtné se platí v tunelech směrem na Linec (Bosruck tunel: 145 Kč a Gleinalm tunel: 250 Kč) a směrem na Pula (Katschberg tunel: 330 Kč a Karawanken tunel: 200 Kč). Platit lze kartou nebo hotově.

Poplatky ve Slovinsku

Dálniční známka pro osobní vůz stojí 400 Kč na týden nebo dvojnásobek 800 Kč na měsíc.

Poplatky na Slovensku

Dálniční známka pro osobní vůz stojí 260 Kč na 10 dní a lze jí zakoupit online na webu eznamka.sk.

Poplatky v Maďarsku

Dálniční známka pro osobní vůz stojí 260 Kč na 10 dní nebo 350 Kč na měsíc. Známku lze zakoupit online na webu nemzetiutdij.hu.

Užitečné informace

  • Čerpací stanice ve větších městech a na hlavních cestovních tazích jsou otevřeny 24 hodin denně, ostatní jsou obvykle otevřeny od 7:00 do 17:00 nebo až do 20:00 hod. Aktuální cenu v zemích najdete na stránkách globalpetrolprices.com.
  • V Chorvatsku je zavedená nulová hranice obsahu alkoholu v krvi řidiče
  • Používání mobilních telefonů během řízení je zakázáno
  • Během letní sezóny, o víkendech a svátcích lze očekávat zácpy. Využitím google navigace nebo aplikací Waze vše včas odhalíte. 
  • Cesta na jih může být dlouhá přes 1.300 km. Doporučujeme vyjet brzo ráno a dělat pravidelné zastávky. Protáhnout se, občerstvit se, případně se vyměnit v řízení.
  • Povolená maximální rychlost
    • Dálnice: 130 km/h
    • Rychlostní silnice a silnice určené výlučně pro motorová vozidla: 110 km/h
    • Ostatní silnice mimo obec: 90 km/h
    • V obci: 50 km/h
Platební brána za jízdu po chorvatské dálnici.

Cesta autobusem do Chorvatska

Autobusovou dopravu do Chorvatska zajišťuje několik společností. Jedná se často o jednu z nejlevnějších variant, jak se jednoduše dostat k vytouženému moři do Chorvatska. Cesta trvá přibližně 17 hodin do Splitu a obousměrná jízdenka stojí přibližně 2 500 Kč. Mnoho společností operují pouze v sezóně. 

Mezi hlavní provozovatele autobusové dopravy patří:

  • Flixbus: Jezdí na nejoblíbenější rekreační místa v Chorvatsku
  • Regio Jet: Linka jezdí v sezóně směr Zadar až Split

Cesta vlakem do Chorvatska

Společnost RegioJet spustila do 25. září 2020 přímé vlakové spojení z Prahy do Rijeky se zastávkami v Pardubicích, Brně a Břeclavi. Cesta trvá přibližně 15 hodin a v Rijece bude možné přestoupit na autobusy, které by měly cestující rozvážet přímo do cílových destinací. Jízdenky na vlak i navazující autobusy můžete zakoupit na webu regiojet.cz.

Cena jízdenky na sedačce začíná na 590 korunách, v lůžkovém kupé na 790 korunách.

Kromě akčních jízdenek patří vlak mezi méně oblíbené dopravní prostředky do Chorvatska. Ceny jsou vysoké a cesta do Splitu může trvat až 20 hodin.

Letecky do Chorvatska

Výhodou letecké dopravy je časová úspora, kdy samotný let trvá přibližně dvě hodiny. V případě akční ceny a nízkonákladových společností se cena může pohybovat okolo dvou až tří tisíc. Z Prahy létá společnost Smartwings do Splitu a Dubrovníku a RyanAir léta do Zadaru. Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek.

Nevýhoda letecké společnosti je velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Zdraví a bezpečí

V Chorvatsku vám nehrozí žádné výjimečné zdravotní nebezpečí v podobě zákeřných nemocí či otravy z jídla nebo vody. Voda z kohoutku je pitná, pokud není uvedeno jinak.

Nejdůležitější je pochopitelně ochrana před ostrým sluncem, a to zejména když se odráží od mořské hladiny. Dobré krémy a pokrývku hlavy nepodceňujte, stejně jako dostatečné zásoby vody.

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Zdravotní péče v Chorvatsku je na dobré úrovni a snadno dostupná. V lékárně je možné koupit léky na drobné nemoci a lékárníci vám rádi poskytnou radu. V každém městě by měla být alespoň jedna otevřená i přes noc a o víkendech. 

V případě bolesti zubů je standardní péče zpravidla dobrá, mějte ovšem představu o limitu plnění vašeho cestovního pojištění. Případně nechte prohlídku na doma.

Chorvatsko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Chorvatska sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky Porovenj24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.  

Pro vyhledání zdravotních služeb (nemocnice, zdravotní střediska, lékárny a další) lze využít přehlednou mapu. Najděte svojí polohu a vlevo vyberte konkrétní kategorii.

Vstup do nemocnice „Firule“ v chorvatském Splitu.

Zdravotní rizika 

Snažte se vždy pít dostatek vody. Dehydratace již probíhá, jakmile cítíte žízeň. Vyčerpání z tepla je způsobeno nadměrnou ztrátou a nedostatkem tekutin a solí. Mezi hlavní příznaky patří bolest hlavy, závratě a únava. V případě pocitu únavy z přehřátí se schovejte ihned před sluncem a doplňte ztracené tekutiny pitnou vodou a ovocnými nápoji. Polévka či slané pokrmy nahradí ztrátu soli.

V extrémních případech má úpal za následek iracionální a hyperaktivní chování, případně ztrátu vědomí a smrt. Studená sprcha, chládek a fén jsou v tomto případě ideální řešení. V případě ztráty vědomí volat ihned pohotovost.

Kolem skalnatých pláží dávejte pozor na mořské ježky. Pokud se vám jejich jehly zaryjí do kůže, pomůže vám olivový olej k jejich uvolnění a odstranění.

Pozor si dejte na rozpálených kamenitých stezkách a trhlinách ve skálách, kde se mohou vyhřívat hadi. Pokud vás kousne had, nepropadejte panice. Kousnutí může být bolestivé, ale neznamená to, že had značně aplikoval jed. Nesnažte se nic škrtit, řezat nebo sát. Můžete použít bandáž, tak aby se pod ní ideálně stále vešel jeden prst. Kontaktujte nebo vyhledejte lékařskou pomoc.

Při kempování nebo turistice v přírodě si dejte pozor na klíšťata a na konci se vždy zkontrolujte.

Bezpečnost v Chorvatsku

Kriminalita je v Chorvatsku velmi nízká, obávat se nemusíte ani v nočních ulicích měst. Rizikem jsou v podstatě jen drobné pouliční krádeže. Klidněji se vám bude spát a cestovat, když necháte luxusní a drahé doplňky doma. V případě jakýchkoli problémů se obraťte na policii, který vám pomůže. Jednání s policií vás nemusí děsit, její příslušníci jsou většinou velmi ochotní a zdvořilí.

Ačkoliv je nepravděpodobné, že vás policie bude legitimovat, měli byste mít stále s sebou občanský průkaz nebo pas. Pokud se bojíte ztráty dokladu, tak si doklad okopírujete a originál nechte na pokoji. Ačkoliv to není ideální řešení, tak je stále lepší, než být zcela bez dokladu v cizině.

V průběhu války na počátku 90. let bylo více než milion min položeno ve východní Slavonii kolem Osijeku a v zázemí severně od Zadaru. Přestože vláda značně investovala do jejich odstranění a nehrozí přímé ohrožení, není doporučené chodit v této oblasti zcela mimo označená místa.

Cestování s dětmi

S bezpečnými plážemi, uzpůsobenými turistickými a cyklistickými stezkami, interaktivními muzei a spoustou starobylých měst a pevností, které nadchnou malé rytíře a princezny, Chorvatsko nabízí spoustu zábavy pro rodiče s dětmi.

Pláže vhodně pro děti a batolata

  • Lopar, Ostrov Rab - mělké, písečné pláže, které jsou ideální pro batolata
  • Baška, Ostrov Krk - 2 km dlouhý půlměsíc pláže s malým aquaparkem na jednom konci
  • Ostrov Mljet - malé slané jezero je teplé a ideální pro kojence
  • Ostrovy Cres a Lošinj - spousta rodinných kempů umístěných přímo na pláži
  • Crveni Otok, Rovinj - dva spojené ostrůvky se táhnou oblázkovými plážemi

Více o dovolené s dětmi v Chorvatsku se dočtete v článku: dovolená v Chorvatsku s dětmi.

Kontakty na tísňové linky v Chorvatsku

Číslo 112 slouží pro jakoukoli naléhavou situaci v Chorvatsku, bez ohledu na to, zda potřebujete sanitku, policii nebo hasiče. Číslo funguje na jakémkoliv zařízení, i když je zamčené.

Pro konkrétní službu můžete využít číslo:

  • 194 pro sanitku
  • 192 pro policii
  • 193 pro hasiče
  • 9155 pro záchranu na moři
  • 1987 pro silniční asistenci

Jazyk a kultura

Oficiální jazyk země – chorvatština, je jedním z jihoslovanských jazyků. V mnohém je tedy podobná i naší mateřštině a význam spousty slov pro nás nebývá natolik těžké odhadnout. Po pár dnech si přivyknete na trochu krkolomnější znělost jazyka a postupně budete rozumět stále lépe jak nápisům, tak i mluvené řeči obchodníků a místních obyvatel.

Chorvatsko je země turisticky velmi populární, zejména ve větších městech tak často uspějete i s angličtinou či němčinou. Počítat však musíte s tím, že, například i při jednání s úřady či policií, ovládají zaměstnanci pouhé základy světových řečí.

Minislovník a základy chorvatštiny

Naučte se pár jednoduchých frází a udělejte dobrý dojem na místní obyvatele:

Česky Chorvatsky
Ano / Ne Da / Ne
Ahoj Bok
Dobré ráno / Dobrý den / Dobrý večer Dobro jutro / Dobar dan / Dobra večer
Dobrou noc Laku noć ("ć" se vyslovuje jako měkké "č")
Na shledanou Doviđenja ("đ" se vyslovuje jako "dě" a "nj" jako "ň")
Vítáme vás Dobrodošli
Děkuji Hvala ("h" se vyslovuje jako "ch") 
Děkuji mnohokrát Hvala puno
Promiňte, prosím! Odprostite, molim!
Omlouvám se Žao mi je
jedna / dva / tři / čtyři / pět jedan / dva / tri / četiri / pet
šest / sedm / osm / devět / deset šest / sedam / osam / devet / deset
dvacet / třicet / čtyřicet / sto / tisíc dvadeset / trideset / četrdeset / sto / tisuću
Mluvíte anglicky? Govoriteli engleski?
Nemluvím chorvatsky Ne govorim hrvatski
Nevím Ne znam
Kolik to stojí? Koliko košta?
Mohu platit kartou? Mogu li platiti karticom?
Účet, prosím! Račun, molim!
Zákaz vstupu / kouření Zabranjen ulaz / pušenje!
Na zdraví! Živjeli!

Kultura a chorvatský způsob života

Čas v Chorvatsku plyne pomalu, zejména na vesnicích. Lidé si usrkávají kávu, jako by se na světě neměli čeho bát.

Země prošla dlouhou cestou od počátku 90. let, kdy zažila kolaps komunismu, válku o národní přežití a vyhlášení nezávislosti. Doteď se setkáte se silným pocitem hrdosti u místních lidí, kterou nezávislá státu přinesla.

Tradiční karnevalový průvod procházející ulicí Matulji v Chorvatsku

Národní kultura není ovšem zdaleka jednosměrná záležitost, geografická poloha dělí zemi na středoevropskou ctnost tvrdé práce a pořádku, která naráží na spontánnost a živost charakterizující země jižní Evropy. 

Náboženství v Chorvatsku

Chorvatsko je katolická země a své náboženství bere opravdu vážně. Náboženství je velkým faktorem v kultuře lidí. Je to jeden z rysů, který definuje chorvatské etnikum a odlišuje je od Bosňanů a Srbů.

Pokud nejste katolík, ale chcete navštívit kostely, budete vždy vřele přivítáni. Buďte nicméně ohleduplný a správně se oblékněte.

Gayové a lesbičky (LGBT)

Homosexualita je v Chorvatsku legální od roku 1977 a ačkoliv je tolerovaná, tak není všude vítána s otevřenou náručí. Veřejné projevy náklonnosti mezi páry stejného pohlaví se mohou setkávat s nepřátelstvím, zejména mimo velká města.

Záhřeb, Rovinj, Hvar, Split a Dubrovník patří mezi oblíbené destinace v Chorvatsku. V Záhřebu je poslední sobota v červnu dnem Gay Pride Záhřeb.

Připojení k internetu v Chorvatsku

Chorvatsko je členem EU, takže mobilní data, která máte ve svém tarifu, můžete bez starostí čerpat bez dodatečných poplatků. V rámci zóny EU voláte i posíláte SMS za stejných podmínek jako v ČR.

Většina kaváren, restaurací a barů po celém Chorvatsku má bezplatné wi-fi; stačí požádat o heslo. Pokud cestujete s rodinou nebo potřebujete neomezená data, tak doporučujeme si zakoupit na první čerpací stanici předplacenou místní kartu, která vychází levněji, než u nás.  

Elektrický proud a zásuvky

Zásuvky a napětí v elektrické síti je v Chorvatsku stejné jako v České republice (230V/50Hz). Není nutné kupovat nebo cestovat s vlastním adaptérem.

Chorvatské památky zapsané v seznamu UNESCO

Chorvatsko má v současné době deset zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO. Poslední tři zápisy jsou sdílené s dalšími zeměmi.

Seznam památek UNESCO:

Zachovalé římské antické Koloseum v Pule na Istrii

Státní svátky

Chorvaté berou svátky velmi vážně. Obchody a muzea jsou zavřená a lodní doprava je omezená. O náboženských svátcích očekávejte plné kostely.

  • Nový rok: 1. ledna
  • Tři králové: 6. ledna
  • Velikonoční neděle a pondělí: v období březen / duben
  • Svátek práce: 1. května
  • Boží tělo: 60 dní po Velikonocích
  • Den boje proti fašismu: 22. června
  • Den státnosti: 25. června
  • Den vítězství a díkuvzdání vlasti: 5. srpna
  • Svátek nanebevzetí Panny Marie: 15. srpna
  • Den nezávislosti: 8. října
  • Svátek Všech svatých: 1. listopadu
  • Vánoce: 25. a 26. prosince

Cestování a doprava

Pokud nemáte vlastní auto nebo si nechcete půjči dopravní prostředek, nemusíte smutnit. Doprava v Chorvatsku je za rozumnou cenu, rychlá a obecně efektivní. Po vnitrozemí se na většinu zajímavých míst dostanete vlakem či autobusovou dopravou. Krásným zážitkem je však i cesta lodí, které vás dopraví na všechny ostrovy i pobřežní místa dle vašeho výběru.

Cestování autem v Chorvatsku

Užitečné pro cestování vlastním tempem nebo pro návštěvu regionů s minimální hromadnou dopravou. Pokud cestujete autem, přečtěte si vše důležité o cestování vlastním autem do Chorvatska. Auta si lze samozřejmě jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Chorvatsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji. 

Poplatky za využívání dálnice v Chorvatsku

V Chorvatsku se platí mýto za konkrétní úsek dálnice. Na nájezdu obdržíte lístek, který odevzdáte na sjedu a zaplatíte za ujetou trasu. Cenu si můžete spočítat na stránkách hac.hr. Poloostrov Istria má svůj vlastní systém mýtného. Cenu je možné si spočítat na webu bina-istra.com.

Užitečné informace

  • Čerpací stanice ve větších městech a na hlavních cestovních tazích jsou otevřeny 24 hodin denně, ostatní jsou obvykle otevřeny od 7:00 do 17:00 nebo až do 20:00 hod. Aktuální cenu v zemích najdete na stránkách globalpetrolprices.com.
  • V Chorvatsku je zavedená nulová hranice obsahu alkoholu v krvi řidiče
  • Používání mobilních telefonů během řízení je zakázáno
  • Povolená maximální rychlost
    • Dálnice: 130 km/h
    • Rychlostní silnice a silnice určené výlučně pro motorová vozidla: 110 km/h
    • Ostatní silnice mimo obec: 90 km/h
    • V obci: 50 km/h

Cestování autobusem v Chorvatsku

Autobusová doprava je vynikající a relativně levná. Jedná se o nejpoužívanější formu veřejné dopravy v Chorvatsku. Rozsáhlá síť spojů pokrývá celou zemi a dá se spolehnout na časy odjezdů. Každou trasu obsluhuje řada různých společností, takže se ceny mohou výrazně lišit.

Autobusy mezi nejoblíbenějšími místy jsou zcela nové a většina dálkových autobusů je vybavena pohodlným posezením a klimatizací. Většina řidičů je přátelská a ochotná pomoci i v případě nedorozumění.

Jízdenku na autobus je možné si zakoupit u řidiče při nastupování

Vstupenky a jízdní řády

Ve větších autobusových stanicích se lístky kupují u přepážky, nikoliv u řidiče. Vyplatí si rezervovat sedadla dopředu, zejména v letním období. Zavazadla uložená v zavazadlovém prostoru stojí navíc cca 40 korun včetně pojištění, proto mějte pár kun vždy u sebe. Ve srovnání s jinými dopravními prostředky je autobus poměrně levný, cena vychází přibližně na 2 koruny za kilometr.

Časy odjezdů autobusů zjistíte u přepážky, kde si lístek můžete rovnou zakoupit, nebo na oficiálních stránkách společností. Některé autobusové jízdenky lze zakoupit například přes Getbybus.com. Obecně jízdní řády nejsou lehce dostupné na internetu, kromě několika velkých měst. Hlavní autobusové uzly v Chorvatsku, odkud se dostanete téměr kamkoliv:

Cestování lodí v Chorvatsku

Oblíbeným dopravním prostředkem je cestování na lodích všech velikostí. Od velkých trajektů, přes výletní parníky až po drobnější plachetnice či motorové čluny. Lodí můžete projet moře a navštívit ostrovy v okolí Chorvatska. Několik společností sdílí trh a nabízí rozsáhlou síť trajektů a běžných lodí.

Nejrozsáhlejší síť podél pobřeží Jaderského moře provozuje společnost Jadrolinija. Lodě jsou velmi pohodlné, cenově o něco dražší než autobusy. Rezervace je doporučené provádět dopředu.

Místní trajekty a katamarány spojují důležité přístavy s většinou ostrovů. Vstupenky většinou nelze rezervovat online a musí být zakoupené v místních pobočkách Jadrolinija nebo soukromými přepravní společnostmi.

Během hlavní sezóny a o víkendech může čas strávený na palubě trvat několik hodin a doporučuje se dorazit co nejdříve, zvlášť pokud máte v úmyslu cestovat s osobním vozidlem.

Cestování vlakem v Chorvatsku

Cestování vlakem není běžné v Chorvatsku. Ve většině případů cesta trvá podstatně déle než u autobusů a železniční síť není tak rozsáhlá. Vlaky jezdí proto méně často, ale za to jsou pohodlnější. 

Centrem chorvatského vlakového systému je Záhřeb, který je spojený jen s několika městy u pobřeží. Jedná se o následující směry:

  • Záhřeb – Osijek
  • Záhřeb – Rijeka – Pula
  • Záhřeb – Varaždin – Koprivnica
  • Záhřeb – Zadar – Šibenik – Split

Podél pobřeží nejezdí žádné vlaky. Informace o jízdních řádech, cenách a službách vám poskytne web chorvatské železnice.

Nádraží ve Splitu je vzdálené pár kroků od pláže Bačvice a 5 minut chůze od Diokleciánova paláce

Cestování letecky v Chorvatsku

Ač se to na první pohled nemusí zdát, tak letadlo patří mezi cenově dostupný dopravní prostředky v Chorvatsku. Národní letecká společnost Croatia Airlines má vnitrostátní lety mezi velkými letišti v Chorvatsku, jmenovitě Záhřebem, Splitem, Dubrovníkem, Pulou, Rijekou, Zadarem a Osijekem. Ceny jsou celkem rozumné, například letenka mezi Záhřebem a Dubrovníkem může stát kolem 1.300 Kč.

Další operující společností je Trade Air, která má vnitrostátní lety do Splitu, Rijeky, Osijeku, Dubrovníku a Záhřebu.

Počasí a doba návštěvy

Pobřežní část Chorvatska má středomořské klima a čekají vás zde horká léta a velmi mírné, i když deštivější zimy. Vnitrozemní klima je naopak kontinentální, v létě vám poskytne příjemné teploty pro podnikání náročnějších výletů, zimy zde jsou však velmi tuhé a mrazivé.

Kdy jet do Chorvatska

Ideální doba do Chorvatska je: Květen - Září

1
Led
2
Úno
3
Bře
4
Dub
5
Kvě
6
Čvn
7
Čvc
8
Srp
9
Zář
10
Řij
11
Lis
12
Pro
Hlavní turistická sezóna (červenec–srpen)
Hlavní sezóna (květen-září)
Období mimo sezónu (říjen–duben)

Hlavní turistická sezóna

Od června do srpna se na pobřeží vyšplhají teploty mnohdy až ke 40 °C a pláže i kavárny se do posledního místa zaplní turisty. Na vrcholku sezóny je proto lepší vychutnat si krásy vnitrozemního Chorvatska.

Hlavní sezóna

Chcete-li si vychutnat prohřáté moře a vyprázdněnější pláže, navštivte zemi na samotném sklonku léta. Málo turistů je zde také na přelomu května a června, koupání v té době je však pro skutečné otužilce, neboť slunce ještě nestihne dostatečně prohřát průzračné moře.

Období mimo sezónu

Zimy jsou v Chorvatsku spíše mírné a chladné, teploty se málokdy dostanou pod 5°C. Ceny jsou v tomto období na svém minimum. Prosinec a vánoční atmosféra přináší vzruch do ulic a občas i sněhovou nadílku.

Aktuální počasí v Chorvatsko

jankonaskáťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna