Snaefellsjökull

Jste-li milovník Vernerových románů, název Snaefellsjökull vám nutně musí alespoň něco připomínat. V knize Cesta do středu země totiž tato hora s ledovcovou špičkou poskytovala právě onu cestu do nitra planety, kterou profesor Lidenbrock absolvoval během jeho dobrodružné výpravy. Takový příběh není jediný, který podporuje mystičnost tohoto místa, starých islandských příběhů o této hoře je mnoho.

Na dřímající sopku vysokou 1 446 metrů vedou tři turistické trasy, avšak před vaší jakoukoliv výpravou na vrchol se vždy poraďte s kanceláří národního parku, kde vás informují o panujících podmínkách. Obavy byste ale měli mít jen z nenadálé mlhy, deště nebo sněžení, k sopečným erupcím zde totiž dochází jen zřídka. Ta poslední byla někdy kolem roku 250 n.l., tedy ještě před příchodem prvních osadníků Islandu.

K ledovci se můžete přiblížit po silnici F570, odkud je také možné vyjít pěšky na vrchol. Další výstupní bod leží na cestě vedoucí od silnice č. 574 v místech lávového pole Neshraun, tedy severozápadního pobřeží poloostrova.

Na cestu se vždy vybavte cepíny a mačkami, a pokud nejste zkušení v takovýchto výpravách, máte možnost si domluvit průvodce. S ním pak dokonce ledovec můžete navštívit třeba na sněžných skútrech.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku: