Kompletní praktické informace při cestě na Island:
Vstupní podmínky
Jako občané ze Schengenského prostoru si nemusíte pro cestu na Island vyřizovat vízum, ke vstupu do země vám postačí platný pas nejméně tři měsíce po plánovaném návratu či občanský průkaz. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.
Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.
Cestovní dokumenty
Chcete-li na ostrově zůstat déle než po dobu tří měsíců, máte možnost, pokud si po dobu minimálně dalších tří měsíců zajistíte pracovní místo. Poté se již musíte vypořádat pouze s potřebnými povoleními na místních úřadech a váš pobyt již nebude časově limitován.
Dovoz a vývoz zboží
Pokud se chcete po dobu dovolené stravovat sami, pozor si dejte na povolené limity dovezených věcí. Přivézt si můžete nanejvýš tři kilogramy jídla a omezené množství alkoholu. Stejně tak není dovoleno do země dovážet více než 200 kusů cigaret.
Měna a ceny
Měna: Islandská koruna (kr) a aktuální kurz: 1 ISK = 1 CZK
Oficiální měnou Islandu je islandská koruna. V Reykjavíku v mnoha hotelech či restauracích smíte platit eurem.
Platba kartou a bankomaty
Ačkoli jsou banky i bankomaty dostupné v každém městě i větší vesnici, vyplatí se s sebou nosit menší hotovost.
Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.
Náklady a ceny na Islandu
Island byl a dodnes je velmi drahou zemí a i když budete cestovat v levném stylu, počítejte s výraznějšími výdaji. Díky možnosti strávit dovolenou ve stanu, využívat místních kempů a samostatného vaření i stravování však můžete náklady snížit na minimum. Nemusíte však nutně spát jen pod stanem a jíst konzervy, abyste si užili velkolepou dovolenou za přijatelnou cenu. Při pečlivém výběru ubytovny, cestování hromadnou dopravou a občasné ochutnávce místní speciality se váš rozpočet příliš nenavýší.
Jídlo a pití
Stravování na Islandu
Na Island se na rozdíl od mnoha jiných zemí nejezdí na gurmánské výlety, ochutnat zde můžete jedny z nejzdravějších pokrmů v celé Evropě. Cena za zdejší lahůdky je většinou vysoká, chcete-li na jídle ušetřit, budete se muset spokojit s bufetovými pokrmy ve fast foodech.
Vzhledem k místnímu klimatu a čisté přírodě se vám dostane nejčerstvějšího masa, ryb i zeleniny. Rozmanitou kuchyni však naleznete spíše ve velkých městech. Všude jinde se budete muset spokojit s víceméně stejnou nabídkou, která vždy zahrnuje jehněčí maso a různé druhy salátů. Ty můžete prostřídat buď běžným jídlem z fast foodů či si nakoupit místní potraviny a pustit se do vaření na vlastní pěst.
Speciality islandské kuchyně
Mezi místní tradiční jídla patří například Harðifiskur, sušená treska, kterou místní obyvatelé často doslova žvýkají ke svačině samotnou či s máslem.
Mořské plody na sto způsobů
Specialitou jsou samozřejmě mořské plody, na jejichž konkrétní druhy se restaurace dokonce specializují. Narazíte zde tak na odborníky na přípravu humrů či například sleďů. Máte-li rádi v jídle výzvu, okuste Hákarl neboli maso ze žraloka, které je před podáváním 6 měsíců uskladněno, aby bylo zbaveno všech škodlivých látek. Varováním vám budiž, že výraznou chuť této delikatesy nesnese ani mnoho místních obyvatel.
Vedle ryb je národním jídlem samozřejmě jehněčí maso připravované na mnoho způsobů. Ochutnat můžete také krocana, soba či dokonce papuchalka. Trošku sporným bodem jídelníčku islanďanů jsou také velryby a tuleni, jejichž lov zde dodnes není úplnou výjimkou.
Tradiční a populární pití
Země je proslulá nabídkou vynikající kávy, kterou místní občané konzumují s velkou oblibou. Jedná se o natolik běžný nápoj, že v supermarketech jej zákazníci běžně mají volně k dispozici a při koupi šálku v kavárně se automaticky počítá s tím, že si jej znovu zdarma doplníte.
Pokud po dobu dovolené nevydržíte bez přípitku, počítejte s výraznějšími výdaji, neboť cena alkoholu je zde neobvykle vysoká. Paradoxně je však nezřízené pití oblíbenou zábavou místních obyvatel.
Zdraví a bezpečí
Cestovní pojištění a zdravotní péče
Stejně jako do ostatních zemí je i před cestou na Island důležité uzavřít cestovní pojištění pro případ nutnosti využití zdravotní péče stejně jako pro případnou ztrátu zavazadel. Systém zdravotní péče na Islandu je, jak můžete čekat, na skvělé úrovni a většinou také dobře dostupný v každém městě. Anglicky mluvící personál je samozřejmostí stejně jako lékárna, která bývá ve větších městech otevřena i v nočních hodinách. Aby vás v případě nutnosti ošetřili bezplatně, postačí vám prokázat se platným průkazem pojišťovny a pasem.
Cestovní pojištění
Island je součástí Evropského hospodářského prostoru a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování na Island sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání nabídek doporučujeme využít web porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.
Zdravotní rizika
Island je zemí volné krajiny, nezapomínejte tak na základní potřeby první pomoci, které byste s sebou měli vozit na každý delší výlet.
Vzhledem k místnímu klimatu může být největším rizikem prochladnutí či nepříjemnosti způsobené studeným suchým vzduchem. Nepodceňte proto výbavu a noste s sebou teplé oblečení, pleťový krém a balzám na rty.
Bezpečnost na Islandu
Co se týče rizik v ostatních oblastech, Island je velmi klidnou a bezpečnou zemí, kde nepříjemnosti nehrozí vám ani dětem. K obecným doporučením však patří například obezřetnost při stopování či při nočním pohybu po temnějších ulicích Reykjavíku. Pokud byste se přeci jen setkali například s kapsářem, jednání s místní policií se nemusíte obávat. Stejně jako ostatní občané bývají i strážníci velmi ochotní a běžně znalí angličtiny.
Jazyk a kultura
Oficiálním jazykem země je Islandština. Podle někoho krkolomný, pro jiné však velmi půvabný jazyk, z nějž však smysl řečeného odhadnete jen velmi těžko. Vzhledem k tomu, že kromě samotného Islandu se touto řečí jinde nemluví, se místní děti již odmala učí také anglicky. S domluvou tak na většině míst nebudete mít problémy, jako všude se však i zde vyplatí mít v kapse drobný slovník s nejpoužívanějšími frázemi.
Kultura a islandský způsob života
Islanďané jsou hrdým národem, který je právem pyšný na svůj původ sahající hluboko do historie. Přátelsky se zde však zachází se všemi turisty i návštěvníky.
Islandské svátky
Svátky se zde slaví jak křesťanské, tak i pohanské, s hostinami se tedy setkáte tradičně o Vánocích či Velikonocích, ale také při typicky místních oslavách. Mezi ně patří například únorové oslavy boha počasí Þorri, červnové slavnosti moře či divoký svátek Jónsmessa. Při něm se v červnu oslavují kouzelné bytosti a v těchto dnech nebuďte překvapení, pokud potkáte místní obyvatele pobíhat zcela nahé.
Islandské památky zapsané v UNESCO
Na Islandu se nachází 3 památky zapsané na Seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.
Seznam památek UNESCO:
- Národní park Þingvellir
- Ostrov Surtsey
- Národní park Vatnajökull – dynamická povaha ohně a ledu
Cestování a doprava
Letecky na Island
Do Reykjavíku létají pravidelné linky z celé Evropy, od června do srpna je cena letenek nejvyšší.
Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.
Trajektem na Island
Chcete-li si dopřát luxusnější zážitek, můžete se na Island dostat výletní plavbou obrovským trajektem Norröna.
Cestovní kanceláří na Island
Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může v takovém případě občas vyjít levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů na Island.
Doprava na Islandu
Island je poměrně malý, a proto je možné jej procestovat celý. Do většiny míst se dostanete například z Reykjavíku autobusem či letadlem. V zimních měsících je však autobusová doprava značně omezena a po zemi se nejsnáze dopravíte letadlem či pronajatým vozem. Vzhledem k charakteru krajiny si zde na své v létě přijdou také vášniví cyklisté. Jediná větší silnice - Ringroad je velmi dobře sjízdná, u menších cest počítejte s horším terénem.
Půjčení auta na Islandu
Pokud chcete cestovat autem pouze po Islandu a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami na Islandu vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.
Počasí a doba návštěvy
Počasí na Islandu se vyznačuje zejména naprostou nepředvídatelností.
Kdy jet na Island
V létě se můžete vydat do slunečného dne s příjemnou teplotou až kolem dvaceti stupňů, a zaskočí vás náhlá mlha, déšť a chlad. I z tohoto důvodu je většina turistických atrakcí otevřena pouze přes letní měsíce. Pokud však snesete rozmary islandského podzimu a přijedete například v říjnu, odměnou vám může být překrásná polární záře. Zimní teploty většinou neklesají pod deset stupňů pod nulou, slunce se však na obloze v těchto měsících ukazuje pouze na pár hodin.