Doprava

Doprava do Nizozemska

Země je snadno dosažitelná autem, autobusem i letadlem. Cesty do Holandska pořádá mnoho dopravních společností. Zejména s dostatečným předstihem lze sehnat letenky i jízdenky za velmi rozumnou cenu.

Cestovaní po Nizozemsku

Holandská veřejná doprava je známá svou přesností a efektivitou. Pohodlně lze cestovat vlakem či například lodí. Je zde jedna z nejhustějších sítí silnic a dálnic v Evropě. Silnice jsou velmi dobré kvality a bez mýtného, vozidla ale musí platit silniční daň. Většina cest disponuje odděleným pruhem pro kola. Země je cyklistice i cyklistům obecně velmi nakloněna.

Cestování hromadnou dopravou

Již pár let funguje v Nizozemsku skvělý systém placení za hromadnou dopravu. Mimo klasické papírové jízdenky si můžete koupit kartu OV-chipkaart, na kterou si následně dobíjíte kredit a platíte podle projetých kilometrů.

Na výběr je z osobní nebo anonymní karty. Osobní je však pouze pro rezidenty, a proto vás bude zajímat jen ta anonymní. Její platnost je pět let a je přenositelná, může s ní proto jezdit kdokoliv. Samotná koupě stojí 7,5 eur a sehnat ji můžete ve speciálních stáncích nebo v každém automatu na vlakové jízdenky, které se nacházejí snad na každé vlakové stanici. Automaty budou modrožluté s označením nizozemských drah – znakem a písmeny NS. V těchto automatech také karty můžete dobíjet a to buď mincemi, nebo kartou. Dále ji lze doplnit přes server ov-chipkaart.nl taktéž kartou.

Unikátní na tomto systému je to, že přes tuto kartu zaplatíte veškerou dopravu - metra, tramvaje, městské i meziměstské autobusy, vlaky a i některé lodní přepravy. Důležité je vždy provést check-in, když přiložíte kartu ke čtečce na stanici nebo přímo ve voze, a při vystupování zase provést check-out. Při přihlášení se vám odečte celá „boarding fare“, která u MHD činí 4 eura, ale třeba u vlaků celých 20 eur. Po odhlášení se vypočítá, kolik jste projeli, a zbylá částka se vám ihned vrátí na kartu. Pokud se odhlásit zapomenete, ztratíte celou tuto boarding fare, což je většinou více, než projedete. Znamená to také, že před nastoupením na kartě musíte mít minimálně právě tuto částku, jinak vás systém nepustí.

Nejnižší možná jízdenka na MHD je na hodinu a stojí 2,6 eura, což je při krátkých jízdách velmi nevýhodné. S touto kartou se problému vyhnete, navíc při jízdou vlakem ušetříte 1 euro, což je poplatek za samotnou papírovou jízdenku. Přesto se vám karta spíše vyplatí, až pokud zde chcete strávit více jak týden, protože je možné koupit několika denní jízdenku, a to až do sedmi dní platnosti. Na druhou stranu lze na kartu nakupovat různé slevy, jako například 40% slevu na vlakové jízdenky za 55 eur s roční platností. Zvažte tak, jakým způsobem chcete po Nizozemsku cestovat a na jak dlouho, a podle toho si určete nejvýhodnější možnost.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna