Hagia Sophia

Jedna z nejvýznamnějších istanbulských památek, která za své historie sloužila jako ortodoxní řecký kostel i jako mešita a v níž je již od 30. let minulého století umístěno muzeum. Budova, jejíž výstavba započala již v 6. století, patří mezi největší katedrály světa a mezi obyvateli Turecka se dodnes ozývají vášnivé hlasy, které prosazují znovuobnovení její náboženské funkce, ať už jako ortodoxního kostela či jako islámské mešity.

Jako jeden z největších divů architektury je obdivována odborníky po celém světě. Zajímavá je pro inovativní postupy použité při její výstavbě, i pro speciální efekty, kterých stavitelé dosáhli pomocí hry se světlem. Díky promyšlenému umístění oken a světel tak celá kupole působí dojmem, jako by se nad překrásnými stěnami plnými vzácných mozaiek lehce vznášela.

Uvnitř tohoto „osmého divu světa“ můžete shlédnout mnohá díla s náboženskou tematikou, kamenné práce, hrobky a vzácné mozaiky. Díky své atmosféře a velkoleposti však stojí za návštěvu Hagia Sophia sama o sobě.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi