Kappadokie

Historická oblast Kappadokie je jednou z nejkrásnějších oblastí Turecka. Za svůj, dnes již spíše neformálně používaný, název vděčí Peršanům. Kappadokie v překladu znamená „země krásných koní“, to může být však poněkud zavádějící, jelikož koní zde najdeme opravdu minimum. Místo nich je vskutku poseta různými skalními útvary, rozsedlinami až podivných tvarů, kaňony, údolími či pohádkovými „komíny“.

Oblast vznikla před neskutečnými 25 miliony lety výbuchem tří sopek. Vytvořil se zde tufový základ, na něm vrstvy různě tvrdnoucí lávy a ty postupně zvětraly. Některé části Kappadokie jsou však i dílem lidských rukou – najdeme tady totiž celá skalní města. Velké množství skalních měst se nalézá v podzemí, někdy až devět pater hluboko, a jsou propojeny kilometry chodeb. Odhaduje se, že v nich žilo přibližně dvacet tisíc obyvatel. Šlo především o křesťany, kteří zde našli úkryt i azyl před svými pronásledovateli. Zůstaly po nich kapličky pro pár lidí, ale i kostely, kláštery a chrámy bohatě vyzdobené náboženskými freskami. Zatím se jich našlo přes sto padesát a toto číslo nemusí být ani zdaleka konečné.

Kappadokie pokrývá oblast velkou asi 300 kilometrů, takže pro návštěvu si určitě rezervujte více jak jeden den. Průvodci jsou schopni návštěvníky provést po tom nejzajímavějším za jeden den, ale ochudí je tak o spoustu zážitků.

Jakousi bránou do této oblasti a výchozím místem pro plánování výletů je vesnice Göreme. Pozornost přitáhnou blízké hrady Uçhisar a Otarhisar, skalní městečko Çavuşin, muzeum Zelve a další. V Kappadokii můžeme spatřit hned tři výjimečnosti – sošku bohyně úrody, nejstarší fresku na světě a kostru první ženy, na níž byla provedena úprava lebky neboli trepanace.

Největšími městy v této oblasti jsou Nevşehir, s hradem na kopci, a Aksaray, odkud je to jen kousek do údolí Ihlara, nad nímž se vypíná vyhaslá sopka Hasan Dağı. Její vrcholek bývá často pokrytý sněhem. Na opačné straně Kappadokie se rozkládá poměrně velké město Kayseri, kde se nachází letiště poskytující dobré spojení do dalších částí Turecka.

Při návštěvě Kappadokie je nutné počítat s tím, že za vstup do nejzajímavějších míst se platí. Jak už to v Orientu bývá, domorodci se snaží nalákat turisty na různé atrakce. Nejzajímavější je let v horkovzdušném balónu, který je nezapomenutelným zážitkem! Avšak navštívit Kappadokii rozhodně stojí za to, přijedete plni očekávání a odjedete přehlceni dojmy a krásou Země překrásných koní!

zobrazit více
Praktické informace do Turecko
Pondělí
Aktuální čas
23:18
Posun -2h
GMT -1

Inspiruj lidi kolem nás. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej zde profil cestovního průvodce. Více...

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO / CÍL
Zobrazit cíle na mapě

Články & cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email redakce@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna