Melnik

Melnik je nejmenším bulharským městem a leží v samém jihozápadním cípu země, 21 km od lázeňského města Sandanski. Jelikož centrum města tvoří 96 domů-představitelů typické bulharské lidové architektury, byl Melnik vyhlášen za národní kulturní památku. V jednom domě sídlí muzeum a ostatní jsou obydlené, město je tedy takovým živým skanzenem. V některých domech je možné se i ubytovat.

K malebnosti města přispívá jeho poloha, leží v údolí pohoří Pirin, které město obklopuje strmými pískovovými skalními srázy a skalními útvary tzv. hřiby. Nad městěm se tyčí jako pevnost zřícenina kamenného byzantského domu.

Tradice vinohradnictví v Melniku sahá do poloviny 14. století, dnes místí víno můžete ohutnat v četných restauracích umístěných v tradičích domech, nebo dokonce ve sklepích vybudovaných ve skalách, což degustaci dodává specifickou atmosféru.

Pohoří Pirin vybízí i k pěším a cyklotúrám po okolí, velmi populární a poměrně snadná je šestikilometrová trasa pro pěší z Melniku do malebného pravoslavného kláštera Roženský monastýr, která kromě tajuplného kláštera nabízí i nádheré výhledy.

V letních měsících se ve městě konají četné kulturní akce. Klima je v tomto regionu velmi teplé, teploty se leckdy vyšplhají na 30°C již v dubnu a přetrvávají až do října.

 

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Melnik

Inspiruj lidi kolem nás. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej zde profil cestovního průvodce. Více...

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO / CÍL

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Staň se cestovním průvodcem + získej finanční ohodnocení

Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělávej: 1 pírko = 1 koruna. Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním.
Už jsme rozdali 28823 pírek.

Navrhnout místo Navrhnout místo