Praktické informace do Bulharska

Kompletní praktické informace při cestě do Bulharska:

Vstupní podmínky

Pro vstup do této země vám postačí pouze platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Je nutné mít na paměti, že doklady musí být platné alespoň na dobu pobytu v této zemi.

Pozor dávejte také na děti, neboť do 15ti let smí cestovat buď na vlastní cestovní pas, nebo musí být zapsány v cestovním pase rodičů. Pokud tedy hodláte cestovat na občanský průkaz, nezapomeňte dítěti zařídit vlastní cestovní pas.

Maximální doba pobytu v Bulharsku jsou tři měsíce. Pakliže chcete pobývat na tomto území delší dobu, musíte se dostavit na příslušný orgán, aby vám vydal povolení.

Měna a ceny

Měna: Bulharský lev (Лв) a aktuální kurz: 1 BGN = 1 CZK

Náklady a ceny v Bulharsku

Ceny v Bulharsku jsou srovnatelné s našimi, můžeme říct, že jsou i o něco nižší. Levně se rozhodně najíte v restauraci. Za celé jídlo necháte v průměru okolo 10 leva na osobu. Draze nevyjde ani nákup suvenýrů, náramky z mušlí se prodávají za jedno až tři leva, košíky plné mušlí zhruba za tři leva. Překvapit vás mohou ceny jídel v supermarketech. Kilo citrónů vyjde na šest leva, kilo broskví asi dvě leva. Jednou z nejdražších položek jsou sýry. Kostka 400g sýra stojí okolo šesti leva. Nutno říct, že ceny stoupají nahoru v turistické sezóně, a tak kdybyste jeli do Bulharska například na podzim, uvidíte, že ceny rapidně klesají.

Platba kartou a bankomaty

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. . Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Spropitné a smlouvání

V restauracích je slušností nechávat spropitné. Na jeho výši nezáleží, neboť příjmy Bulharů jsou tak nízké, že jsou vděční za každou stotinku. A tak když při účtu 10,50 necháte v restauraci 11 leva, budou za to vděční a obdaří vás milým úsměvem.

Jídlo a pití

V bulharské kuchyni dochází k míšení několika různých kuchyní. I přesto je tato kuchyně specifická svou chutí.

Na každém rohu se zde prodávají kebaby, ve kterých jsou Bulhaři opravdoví mistři. Zakládají si také na konzumaci mořských plodů. Nejpopulárnější jsou pravděpodobně smažené grundle, které jsou opravdovou pochoutkou, navíc se prodávají opravdu za hubičku. Další specialitou je bulharský světlý chléb. Chutná výborně, když je čerstvý, proto s jeho konzumací nečekejte. Pokud budete chtít ochutnat bulharský balkánský sýr, zvažte, zda o to opravdu stojíte. Svou chutí totiž ani zdaleka nepřipomíná balkánský sýr, na který jsme zvyklí u nás.

Tradiční a populární pití

Za národní nápoj je považována rakija. V Česku bychom tento nápoj mohli přirovnat k naší slivovici. Bulhaři jej považují nejen za vynikající nápoj, ale berou ho také jako přírodní lék.

Doprava

Do Bulharska se dá dopravit hned několika způsoby. Letadlem, autem či autobusem.

Letecky do Bulharska

Nejrychlejší a nejpohodlnější možnost je samozřejmě cesta letadlem. Ceny letenek nejsou vysoké, a když je koupíte v předstihu, je možné se dopravit za velmi nízké ceny. V sezóně zhruba od června do srpna stojí zpáteční letenka u nízkonákladových společností v průměru 7000 Kč. Letadla létají především na letiště do Burgasu, Sofie a do Varny. Z letiště se turisté dopravují taxíky. Je lépe si taxi zajistit předem, neboť ceny se markantně liší. Dopravit se například z Burgasu do Tsareva vás může vyjít na 45 leva, ale při špatném výběru se lehce dostanete i na účet o hodnotě 100 leva.

Jak vyhledat nejlevnější letenku vám pomůže článek: 3 tajemství pro pořízení nejlevnějších letenek. Nevýhoda letecké společnosti je ovšem velikost zavazadla, kdy jakákoliv nesrovnalost může prodražit letenku až o třetinu. V případě akční letenky až o polovinu. Předejděte potížím a přečtěte si předem podmínky cestování s příručním zavazadlem.

Cesta autobusem do Bulharska

Druhou možností je cesta autobusem, která trvá v průměru jeden celý den. Je tedy třeba zvážit, zda chcete dva dny z dovolené obětovat dopravování. Ceny jsou velmi příjemné, koncem října se dopravíte z Prahy do Burgasu přibližně za 1900 Kč, v sezóně se ceny pochopitelně zvedají.

Cesta autem do Bulharska

Cestu do Bulharska můžete podniknout i autem. Tuto možnost mnoho lidí nedoporučuje. Draze vás vyjde nejen benzín, ale i pokuty, které jsou často vymyšlené, a je známo, že policisté na cestě do Bulharska si schválně vybírají zahraniční turisty. Poplatky musíte zaplatit i za dálnice, mosty a jiné zpoplatněné komunikace. Zároveň i délka cesty se může protáhnout. Cizince naprosto běžně zdržují celní úředníci na hranicích jednotlivých států, a tak se může stát, že se vaše cesta protáhne třeba až na 28 hodin jen proto, že jste tři hodiny čekali na hranicích.

Pokud chcete cestovat autem pouze po Bulharsku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Bulharsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Cestovní kanceláří do Bulharska

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena je v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Bulharska.

Zdraví a bezpečí

Bezpečnost v Bulharsku

Bulharsko je považováno za vcelku bezpečnou zemi. Nemusíte se zde bát žádného závažnějšího nebezpečí. Pozor si ale dávejte na své osobní věci, neboť v davu turistů byste o ně mohli snadno přijít. 

Cestovní pojištění a zdravotní péče

Před cestou se nezapomeňte řádně pojistit. V případě, že byste potřebovali ošetření lékaře, nechte si vystavit potvrzení a zavolejte do ČR na svou pojišťovnu. V žádném případě ale nic nehraďte! Jestliže si kupujete léky předepsané lékařem, nechte si v lékárně vystavit potvrzení, jinak vám léky pojišťovna v ČR neproplatí.

Bulharsko je součástí Evropské unie a proto můžete využít v případě ošetření evropský průkaz zdravotního pojištění. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování do Bulharska sjednali alespoň základní cestovní pojištění. Po porovnání všech nabídek doporučujeme využít web porovnej24. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.  

Jazyk a kultura

V Bulharsku se mluví bulharsky. Nápisy jsou psané azbukou. V posledních letech se ale začaly objevovat i anglické nápisy, někdy dokonce natrefíte i na cedule psané česky. Také Bulhaři jsou velmi ochotní s vámi mluvit lámaně česky, umí dokonce lépe česky než anglicky.

Kultura a bulharský způsob života

Co se týče kultury, pravoslavní tvoří 85% Bulharů. Náboženství pro Bulhary představuje důležitou součást jejich života. Nemalou roli hraje v Bulharsku také hudba.

Bulharské památky zapsané v UNESCO

Bulharsko má v současné době 9 zápisů na seznamu světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

Počasí a doba návštěvy

Bulharsko leží v mírném podnebném pásu. Nachází se zde dvě klimatické zóny, jejichž předělem je Stará Planina. Stejně jako u nás se i v Bulharsku střídají čtyři roční období.

Počasí na jaře je spíše kontinentální a velmi proměnlivé. Poskytuje ale důležité podmínky pro růst ovocných dřevin a jiných stromů, které se v Evropě pěstují již po staletí a jsou důležitou součástí bulharských příjmů. Na sever Bulharska, zejména podél řeky Dunaje, jsou léta velmi horká a suchá. Naopak jih Bulharska ovlivňují přicházející vzdušné proudy od Středozemního moře. Letní teploty dosahují v průměru od 28°C do 30° C, nicméně není výjimkou, když přesáhnou i hranici 35°C.

Podzimní období v Bulharsku je velmi příjemné. Teploty jsou zde mírné, lesy se rázem změní v pestrou paletu barev a pro milovníky přírody tak nastává hotový ráj. Deště jsou zde bohužel docela časté, prší více než na jaře. Za nejdeštivější měsíce se považují právě říjen, listopad, ale i květen. Na severu země jsou zimy chladnější, naopak v jižních částech státu jsou velmi mírné. Teploty jsou příjemné, pohybují se od 0°C do zhruba -7°C. Jen zřídkakdy se stane, že by ručička teploměru spadla na 20°C pod nulou.

Kdy jet do Bulharska

Čtyři střídající se roční období dělají Bulharsko místem, které je vhodné k celoročnímu vyžití. Léta jsou horká a dlouhá, jsou tak považována za hlavní turistickou sezónu a to především pro milovníky moře. Podzim je také velmi oblíbený, hlavně pro svou úchvatnou přírodu. Návštěvníci jistě ocení, že na podzim už se zde nenachází tolik lidí jako v hlavní sezóně. V zimě Bulharsko nabízí skvělé lyžařské možnosti a na jaře můžete obdivovat probouzející se přírodu.

Aktuální počasí v Bulharsko

katie_miaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101107 pírek.

1 pírko = 1 koruna