Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám můžou hodit při cestě do Bulharska:

Vstupní podmínky

Pro vstup do této země vám postačí pouze platný cestovní pas nebo občanský průkaz. Je nutné mít na paměti, že doklady musí být platné alespoň na dobu pobytu v této zemi. Pozor dávejte také na děti, neboť do 15ti let smí cestovat buď na vlastní cestovní pas, nebo musí být zapsány v cestovním pase rodičů. Pokud tedy hodláte cestovat na občanský průkaz, nezapomeňte dítěti zařídit vlastní cestovní pas. Maximální doba pobytu v Bulharsku jsou tři měsíce. Pakliže chcete pobývat na tomto území delší dobu, musíte se dostavit na příslušný orgán, aby vám vydal povolení.

Měna a ceny

V Bulharsku se k placení používají levy. Jedna leva je zhruba okolo 14ti korun, i když její hodnota se neustále mění. Ceny v Bulharsku jsou srovnatelné s našimi, můžeme říct, že jsou i o něco nižší. Levně se rozhodně najíte v restauraci. Za celé jídlo necháte v průměru okolo 10 leva na osobu. Draze nevyjde ani nákup suvenýrů, náramky z mušlí se prodávají za jedno až tři leva, košíky plné mušlí zhruba za tři leva. Překvapit vás mohou ceny jídel v supermarketech. Kilo citrónů vyjde na šest leva, kilo broskví asi dvě leva. Jednou z nejdražších položek jsou sýry. Kostka 400g sýra stojí okolo šesti leva. Nutno říct, že ceny stoupají nahoru v turistické sezóně, a tak kdybyste jeli do Bulharska například na podzim, uvidíte, že ceny rapidně klesají.

V restauracích je slušností nechávat spropitné. Na jeho výši nezáleží, neboť příjmy Bulharů jsou tak nízké, že jsou vděční za každou stotinku. A tak když při účtu 10,50 necháte v restauraci 11 leva, budou za to vděční a obdaří vás milým úsměvem.

Zdraví a bezpečí

Bulharsko je považováno za vcelku bezpečnou zemi. Nemusíte se zde bát žádného závažnějšího nebezpečí. Pozor si ale dávejte na své osobní věci, neboť v davu turistů byste o ně mohli snadno přijít. Před cestou se nezapomeňte řádně pojistit. V případě, že byste potřebovali ošetření lékaře, nechte si vystavit potvrzení a zavolejte do ČR na svou pojišťovnu. V žádném případě ale nic nehraďte! Jestliže si kupujete léky předepsané lékařem, nechte si v lékárně vystavit potvrzení, jinak vám léky pojišťovna v ČR neproplatí.

Jazyk a kultura

V Bulharsku se mluví bulharsky. Nápisy jsou psané azbukou. V posledních letech se ale začaly objevovat i anglické nápisy, někdy dokonce natrefíte i na cedule psané česky. Také Bulhaři jsou velmi ochotní s vámi mluvit lámaně česky, umí dokonce lépe česky než anglicky.

Co se týče kultury, pravoslavní tvoří 85% Bulharů. Náboženství pro Bulhary představuje důležitou součást jejich života. Nemalou roli hraje v Bulharsku také hudba.

Jídlo a pití

V bulharské kuchyni dochází k míšení několika různých kuchyní. I přesto je tato kuchyně specifická svou chutí.

Na každém rohu se zde prodávají kebaby, ve kterých jsou Bulhaři opravdoví mistři. Zakládají si také na konzumaci mořských plodů. Nejpopulárnější jsou pravděpodobně smažené grundle, které jsou opravdovou pochoutkou, navíc se prodávají opravdu za hubičku. Další specialitou je bulharský světlý chléb. Chutná výborně, když je čerstvý, proto s jeho konzumací nečekejte. Pokud budete chtít ochutnat bulharský balkánský sýr, zvažte, zda o to opravdu stojíte. Svou chutí totiž ani zdaleka nepřipomíná balkánský sýr, na který jsme zvyklí u nás.

Za národní nápoj je považována rakija. V Česku bychom tento nápoj mohli přirovnat k naší slivovici. Bulhaři jej považují nejen za vynikající nápoj, ale berou ho také jako přírodní lék.

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna