Katedrála sv. Jakuba

Bledá kamenná kopule tyčící se nad městem dalmatského pobřeží a nesporné mistrovské dílo hlavního návrháře Juraje Dalmatince. Katedrála sv. Jakuba patří do světového dědictví UNESCO a je jednou z nejkrásnějších staveb evropského pozdního středověku propojující úspěšně gotiku a renesanci. Katedrála byla postavena výhradně z kamene těženého na ostrovech Brač, Korčula, Rab a Krk, a je pokládána za největší světový kostel postavený zcela z kamene bez cihel nebo dřevěných podpěr. Struktura je také jedinečná v tom, že vnitřní tvar budovy odpovídá přesně exteriéru.

Nejznámější prvek katedrály je vlys 71 hlav na vnější zdi v zadní části budovy. Tyto portréty vypadají jako karikatury, ale vyobrazují běžné lidi z 15. století. Za povšimnutí stojí také Lví portál na severní straně, vytvořený sochaři Dalmatinacem a Bonino da Milano, ve které dva lvi podpírají sloupy obsahující postavy Adama a Evy.

Při vstupu do katedrály si vezměte vhodnou brožuru, která poskytuje informace o uměleckých dílech a architektonických prvcích uvnitř budovy.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku: