Levoča

Historické město na východním Slovensku, které si doposud uchovalo svůj středověký urbanistický ráz. Střed města tvoří obdélníkové náměstí, které je největším obdélníkovým středověkým náměstím na světě. Centrum obklopují mohutné hradby, jež se dochovaly v celkové délce 2,5 km. Město je památkovou rezervací s poměrně velkým počtem chráněných objektů z doby od gotiky až po klasicismus a v městském muzeu se najde mnoho uměleckých skvostů. Tím patří Levoči přední místo mezi historickými městy na Slovensku.

Mezi nejvýznamnější a nejznámější památky patří renesanční radnice stojící uprostřed náměstí a nedaleko vedle ní kostel Sv. Jakuba, v němž je několik gotických oltářů, hlavní oltář měří 18,6 m a je tak nejvyšším gotickým dřevěným oltářem na světě. Oltáře jsou dílem středověkého řezbáře Pavla, který je znám jako Mistr Pavel z Levoče. Jeho dílu je v jednom měšťanském domě na náměstí věnována celá muzejní expozice.

K příjemným procházkám zve mariánský poutní kostel na kopci za městem. Vede k němu pohodlná křížová cesta a od kostela je nádherný výhled na město.

Většině lidí se v případě Levoči jako první vybaví slovenská lidová piseň: "Tam okolo Levoči, tam sa voda točí...." Ovšem stačí prozkoumat mapu, kterýpak vodní tok je v písni zmiňován, ve městě, ani v jeho blízkém okolí  žádná řeka, ani potok neteče.

HoubickaCestovní průvodce
zobrazit více

Co vidět v Levoča

Inspiruj lidi kolem sebe. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej finanční odměnu.

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO

Články a cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email inforemove@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Sbírej pírka a lítej v tom s námi

Líbí se ti náš web a baví tě cestování a psaní? Zapoj se aktivně, sbírej pírka a vydělej si na cestování: 1 pírko = 1 koruna.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

Piš s námi cestovní průvodce Piš s námi cestovní průvodce