Levoča

Historické město na východním Slovensku, které si doposud uchovalo svůj středověký urbanistický ráz. Střed města tvoří obdélníkové náměstí, které je největším obdélníkovým středověkým náměstím na světě. Centrum obklopují mohutné hradby, jež se dochovaly v celkové délce 2,5 km. Město je památkovou rezervací s poměrně velkým počtem chráněných objektů z doby od gotiky až po klasicismus a v městském muzeu se najde mnoho uměleckých skvostů. Tím patří Levoči přední místo mezi historickými městy na Slovensku.

Mezi nejvýznamnější a nejznámější památky patří renesanční radnice stojící uprostřed náměstí a nedaleko vedle ní kostel Sv. Jakuba, v němž je několik gotických oltářů, hlavní oltář měří 18,6 m a je tak nejvyšším gotickým dřevěným oltářem na světě. Oltáře jsou dílem středověkého řezbáře Pavla, který je znám jako Mistr Pavel z Levoče. Jeho dílu je v jednom měšťanském domě na náměstí věnována celá muzejní expozice.

K příjemným procházkám zve mariánský poutní kostel na kopci za městem. Vede k němu pohodlná křížová cesta a od kostela je nádherný výhled na město.

Většině lidí se v případě Levoči jako první vybaví slovenská lidová piseň: "Tam okolo Levoči, tam sa voda točí...." Ovšem stačí prozkoumat mapu, kterýpak vodní tok je v písni zmiňován, ve městě, ani v jeho blízkém okolí  žádná řeka, ani potok neteče.

zobrazit více
Praktické informace na Slovensko
Pondělí
Aktuální čas
23:18
Posun -2h
GMT -1

Inspiruj lidi kolem nás. Vkládej nový obsah, sbírej pírka a získej zde profil cestovního průvodce. Více...

PŘIDAT NOVÉ MÍSTO / CÍL
Zobrazit cíle na mapě

Články & cestopisy

Aktuálně se zde nenachází žádný článek

Budťe první a podělte se o svůj zážitek sepsáním krátkého článku či cestopisu. Text nám pošlete na email redakce@ara.cz a v případě jeho publikování od nás dostanete krásné ara.cz tričko.

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 28612 pírek.

1 pírko = 1 koruna