Praktické informace na Slovensko

Kompletní praktické informace při cestě na Slovensko:

Vstupní podmínky

Jelikož Slovensko náleží ke státům Evropské unie, stačí vám občanský průkaz či cestovní pas platný po celou dobu pobytu. Občanský průkaz je dostačující, ať cestujete letecky nebo po zemi.

Pokud byste chtěli na Slovensku pobývat déle než tři měsíce, je potřeba si zažádat o možnost dlouhodobého pobytu na příslušném úřadě.

Vstup s dětmi na Slovensko

Občanský průkaz je chápán jako cestovní doklad pouze pro jeho držitele, nikoli pro dítě v něm zapsané. Je nezbytné, aby každé dítě, které cestuje společně s rodičem, bylo vybaveno svým vlastním pasem nebo občanským průkazem.

Měna a ceny

Měna: Euro (€) a aktuální kurz: 1 EUR = 1 CZK

Měnou Slovenska je euro.  

EURO bankovky a mince

Platba kartou a bankomaty

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Náklady a ceny na Slovensku

Cenová hladina je podobná jako u nás, i když za potraviny zaplatíte o něco více.

Výše spropitného

Spropitné se očekává v rozmezí 5-10 %.

Jídlo a pití

Madeirská kuchyně a stravování

Slovenská kuchyně je hodně podobná té naší, proto nám u našich sousedů tak často chutná. Kuchyně na jihu Slovenska je značně ovlivněna maďarskou kuchyní.

Za národní jídlo se dají považovat velmi proslulé halušky s brynzou, tedy bramborové knedlíčky s ovčím sýrem.

Bramborové knedlíky s bryndzovým ovčím sýrem a slaninou.

Bramborové knedlíky s bryndzovým ovčím sýrem a slaninou.

Speciality chorvatské kuchyně

Chcete-li okusit pravé slovenské speciality, navštivte koliby, kde si můžete plně vychutnat atmosféru Slovenska. V různých krajích se dají ochutnat různé speciality. Zkuste skopové maso typické především pro tatranské podhůří či skalický trdelník nebo šarišské placky.

Okusit můžete také pochoutku gaštanové pyré – pyré z jedlých kaštanů, často doplněné šlehačkou či čokoládou pro dokonalou chuť – tuto specialitu najdete především v jihoslovenských a bratislavských cukrárnách. Dalším oblíbeným jídlem je také kapustnica – zelná polévka s klobásou, oblíbené jsou i lokše – placky z bramborového těsta, vybrat si můžete, zda dáte přednost sladké či slané variantě.

Sýr nad zlato

Bez sýrů by slovenská kuchyně snad nemohla ani existovat. Nejznámější je asi brynza, sýr s dlouholetou tradicí vyráběný z ovčího mléka, jehož výrobou vzniká syrovátka - velmi zdravý vedlejší produkt žinčica. Dalším známým sýrem je oštěpok, uzený pařený sýr, který se vyrábí ve tvaru šišek a pochází ze severu Slovenska. Zapomenout nelze ani na parenicu, sýr typického tvaru stočené pásky v uzené i neuzené variantě. Za zmínku stojí ještě korbáčik, sýr v podobě pletených copů.

Tradiční a populární pití

I Slováci si libují v pití piva jako my, nejznámější značky jsou Zlatý bažant, Šarich či třeba Smädný Mních. Máte-li radši něco tvrdšího, jistě ochutnejte spišskou borovičku vyráběnou z plodů jalovce, naší Becherovce je podobný bylinný likér Demänovka. Z nealkoholických nápojů zkuste vineu. Milovníci vína budou mít také široký výběr ze slovenských vín, především z malokarpatské vinné oblasti.

Jazyk a kultura

Zdravotní rizika a cestovní pojištění

Při cestě na Slovensko není potřeba dbát žádných speciálních zdravotních opatření. Je důležité mít s sebou Evropský průkaz zdravotního pojištění, pokud by se vyskytly zdravotní potíže a potřebovali byste navštívit lékaře. Průkaz ovšem nelze využít ve všech zdravotních zařízení a nepokrývá veškeré možné náklady, proto doporučujeme cestujícím, aby si při cestování na Slovensko sjednali alespoň základní cestovní pojištění. 

Pokud plánujete horskou turistiku, horolezecké výpravy či vysokohorské lyžování je vhodné se připojistit pro případ, že byste potřebovali pomoc záchranných služeb, kdy musíte uhradit poskytnutí tzv. technické pomoci.

Výběr cestovního pojištění

Po porovnání nabídek doporučujeme využít stránky porovnej24, které nabízí hodně společností a tím pádem i možnost lepšího a levnějšího pojištění. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění, kde se dozvíte i o limitech evropského zdravotního průkazu.

Bezpečnost na Slovensku

Slovensko je vnímáno jako bezpečná země, ovšem i zde se můžete setkat s krádežemi, takže se vyplatí nenosit u sebe velké finanční obnosy a dávat si na věci pozor.

Kontakty na tísňové linky na Slovensku

Čísla na záchranné složky jsou stejné jako u nás, horská záchranná služba má číslo 18 300 či lze využít mezinárodní číslo záchranných složek 112.

Cestování a doprava

Jelikož Slovensko s námi sousedí, nejjednodušší způsob dopravy je auto, vlak nebo autobus. Možností by bylo letět i letadlem, ale to by vyšlo pěkně draho.

Cesta vlakem na Slovensko

Zvolíte-li vlak, tak jezdí přímé spoje Českých drah především z Prahy přes Půchov či Čadcu do Žiliny a dále do Popradu a Košic. Cesta do Košic trvá 7-9 hodin dle zvoleného vlaku. Přímý vlak jezdí také z Prahy do Zvolena. Navíc České dráhy nabízí i přepravu auta vlakem na Slovensko, pro případ, že se bez auta neobejdete, přitom ale nechcete strávit dlouhé hodiny za volantem. Do Bratislavy jezdí přímý vlak, který jezdí přes Kúty a dále pak až do Maďarska.

Cesta autobusem na Slovensko

Pokud cestujete raději autobusem i tuto variantu lze zvolit. Cesta z Prahy do Košic bude trvat minimálně osm hodin a cenově vás vyjde na 600 korun a výše. Ceny jsou závislé na místu nástupu a místu cíle. Autobusy Student Agency vás dovezou do většiny větších měst.

Cesta autem na Slovensko

Dobrá volba je i doprava autem, neboť Slovensko není daleko a navíc pak nejste závislí na veřejné dopravě. Kvalita silnic je podobná jako u nás. Pojedete-li po dálnicích, je potřeba mít platnou dálniční známku, kterou můžete zakoupit u benzínových pump, na hraničních přechodech a jinde. Cena se pohybuje okolo 10 eur na deset dní. Povinná výbava auta je prakticky totožná jako v České republice.

Cestovní kanceláří na Slovensko

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se často o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena může být v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů na Slovensko.

Doprava na Slovensku

Slovensko má hustou dopravní síť, tudíž se na většinu míst lze dostat nejen vlastním autem, ale i železniční a autobusovou dopravou. Železniční síť je poměrně hustá, tudíž se vlakem pohodlně dostanete do většiny turistických míst a kam vás nedovezou vlaky, lze využít autobusy, kterými se dostanete i do menších vesniček podobně jako u nás.

Půjčení auta na Slovensku

Pokud chcete cestovat autem pouze po Slovensku a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami na Slovensku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Na Slovensku je mírné kontinentální klima, které je hodně podobné tomu našemu. Na východě a severu země je chladněji než v ostatních částech.

Kdy jet na Slovensko

Nejvhodnější doba pro návštěvu Slovenska, plánujete-li navštěvovat města, je doba od dubna do října. Pokud se chystáte na horách lyžovat, vydejte se sem v zimních měsících od prosince do března, i když vždy si zjistěte aktuální sněhové podmínky, protože občas je tu sněhu nedostatek. Zároveň si zjistěte i informace o rizicích pádu lavin.

Při horských túrách si dávejte pozor na velkou proměnlivost počasí, protože pěkné teplé počasí se může během pár minut změnit v bouřku a déšť, kdy teplota může prudce klesnout, proto je vhodné s sebou nosit pro jistotu záložní teplejší oblečení.

Aktuální počasí v Slovensko

teeCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna