Praktické informace do Bosny a Hercegoviny

Kompletní praktické informace při cestě do Bosny a Hercegoviny:

Vstupní podmínky

Pro pobyt v zemi vám postačí platný cestovní doklad, ať už občanský průkaz či platný pas. Bez víza je možné v zemi strávit až 90 dní za jakýmkoli účelem. Chcete-li na území Bosny a Hercegoviny pracovat, na místní policejní stanici získáte potřebná povolení.

Měna a ceny

Měna: Konvertibilní marka (KM) a aktuální kurz: 1 BAM = 1 CZK

Oficiální měnou země je konvertibilní marka. Ačkoli ve větších městech snadno seženete směnárny, potřebnou částku si raději zajistěte již před odjezdem. V Sarajevu je na mnoha místech možné platit eury, v menších městech na ně však raději nespoléhejte.

Náklady a ceny

Bosna a Hercegovina patří k levnějším zemím a zdejší ceny se pohybují níže než v českých obchodech a službách. Můžete si proto vychutnat poměrně luxusní dovolenou s ochutnávkou místních specialit, večerním drinkem i pěkným ubytováním za velmi rozumnou cenu.

Platba kartou a bankomaty

Pokud chcete platit co nejmenší směnné poplatky, doporučujeme si zařídit kartu Revolut. . Po vytvoření účtu obdržení platební karty, kterou můžete ihned využívat s nulovými poplatky a nižšími kurzy než nabízí banky nebo směnárny. Zdarma je i výběr z bankomatů všude po světě do 200 EUR měsíčně. V případě odcizení lze kartu okamžitě zmrazit přes telefon. Jedná se o revoluční projekt, který získává čím dál větší oblibu u nás a ve světě.

Jídlo a pití

Místní kuchyně je jednoznačně ovlivněna staletým působením Otomanské nadvlády a také velmi dobře stravitelná. Zelenina, brambory, houby, sýr a mleté maso tvoří základní suroviny všech typických jídel. Téměř na každém rohu si můžete dát pro občerstvení čevapčiči s pečivem. Stejně tak běžné je pečivo plněné masem, sýrem a špenátem – Burek. Velmi běžným jídlem v mnoha chutných podobách jsou polévky či masovo-zeleninové směsi. Z masa seženete zejména jehněčí či hovězí pochoutky, často v mleté podobě. Stejně jako v Turecku i zde patří mezi tradiční sladkosti baklava či tepelně zpracované ovocné dezerty.

Tradiční a populární pití

Oblíbeným místním nápojem je káva, jejíž přípravu dotáhli Bosňané prakticky k dokonalosti. Co se týče alkoholu, nenechte si ujít ochutnávku místního piva a vína, zejména červeného. Chcete-li vyzkoušet něco ostřejšího, nechte se prohřát vynikající rakií. 

Zdraví a bezpečí

Na rozdíl od očekávání mnoha návštěvníků je Bosna velmi bezpečnou zemí s nízkou úrovní kriminality. Potíží se nemusíte obávat ani při vyjednávání s úřady, na většině stanic se již domluvíte anglicky. Před cestou se nezapomeňte připojistit pro případ úrazu či krádeží.

Bezpečnost v Bosně a Hercegovině

Jediným pozůstatkem po zuřící válce a také nebezpečím pro toulavé turisty, jsou pozůstalé nášlapné miny. Zatímco města a jejich okolí jsou pečlivě prozkoumaná a bezpečná, v odlehlých oblastech se, zejména mimo civilizaci, držte vyznačených cest.

Cestovní pojištění

Doporučujeme všem cestujícím, aby si při cestování do Bosny a Hercegoviny sjednali základní cestovní pojištění. Po porovnání všech nabídek doporučujeme využít web porovnej24. Při výběru vhodného typu pojištění vám rovněž pomůže článek: jak vybrat cestovní pojištění.

Jazyk a kultura

Kultura a způsob života

V zemi se ve vysokém počtu vyskytují jak ortodoxní křesťané a katolíci, tak i bosenští muslimové. Máte-li v plánu navštívit místní kostely, pamatujte na střídmější oblečení zakrývající větší část kůže. S nedávnými boji v paměti je nevraživost mezi nimi stále poněkud choulostivé téma, o kterém se ne každý místní občan rád pobaví nad skleničkou pití. Drobné nesváry pokračují také mezi oběma geografickými oblastmi – Bosnou a Hercegovinou. Zejména při návštěvě druhé části státu si proto dejte záležet na poctivém vyslovování celého oficiálního názvu země.

Bosensko-hercegovinské památky zapsané v UNESCO

Bosna a Hercegovina má v současné době dva zápisy na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

Seznam památek UNESCO:

Cestování a doprava

Do země se dostanete vlastním vozem, letecky či autobusem. Chcete-li si projet více zemí najednou, můžete využít také přímých vlakových spojů mezi Sarajevem a Chorvatskem. Protože značná část místní veřejné dopravy je dodnes poznamenána válkou, není snadné procestovat celou zemi během několika málo dní. Využít můžete stále sílící síť autobusových linek, které vás na požadovaná místa dopraví daleko rychleji než místní vlaky. Ujít byste si však neměli nechat vlakovou trať ze Sarajeva do Mostaru, která vám cestou ukáže tu nejkrásnější krajinu.

Cestovní kanceláří do Bosny a Hercegoviny

Cestovní kanceláře jsou schopné domluvit hromadné slevy v rámci dopravy a ubytování. Jedná se o přímé lety se smluveným ubytováním, stravou a dopravou. Finální cena je v takovém případě levnější než při cestování po vlastní ose. Prohlédněte a porovnejte si kompletní nabídku zájezdů do Běloruska.

Cestování autem v Bosně a Hercegovině

Pokud chcete cestovat autem pouze po Bosně a Hercegovině a využít jeho benefity, auta si lze jednoduše pronajmout v každém větším městě nebo na letišti. Pro vyhledání nejlepší ceny mezi hlavními půjčovnami v Bulharsku vám pomůžou stránky Economycarrentals nebo Rentalcars. Další možnost je využít vyhledávač a zkusit najít lokální půjčovny, které občas vyjdou levněji, ale s větším rizikem.

Počasí a doba návštěvy

Ačkoli je Bosna a Hercegovina spíše menší zemí, na jejím území se setkáte s poměrně rozmanitými podnebnými podmínkami. Na západě země jsou velmi mírné podmínky s příjemnými teplotami po celý rok. Na východě v horách vás naopak čeká chladnější ovzduší s obzvláště mrazivými zimami.

Teplotně nejpříjemnější pro návštěvu spojenou s turistikou bývá jaro či podzim, kdy se současně vyhnete největšímu náporu turistů. Byla by však škoda opomenout jedinečné lyžařské příležitosti, které země nabízí, a nedoporučit její návštěvu také v zimě. 

Aktuální počasí v Bosna a Hercegovina

káťaCestovní průvodce

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 101252 pírek.

1 pírko = 1 koruna