Praktické informace

Zde najdete praktické cestovní informace, které se vám můžou hodit při cestě do Bosny a Hercegoviny:

Vstupní podmínky

Pro pobyt v zemi vám postačí platný cestovní doklad, ať už občanský průkaz či platný pas. Bez víza je možné v zemi strávit až 90 dní za jakýmkoli účelem. Chcete-li na území Bosny a Hercegoviny pracovat, na místní policejní stanici získáte potřebná povolení.

Měna a ceny

Oficiální měnou země je konvertibilní marka, která se v přepočtu pohybuje okolo 14 korun českých. Ačkoli ve větších městech snadno seženete směnárny, potřebnou částku si raději zajistěte již před odjezdem. V Sarajevu je na mnoha místech možné platit eury, v menších městech na ně však raději nespoléhejte.

Bosna a Hercegovina patří k levnějším zemím a zdejší ceny se pohybují níže než v českých obchodech a službách. Můžete si proto vychutnat poměrně luxusní dovolenou s ochutnávkou místních specialit, večerním drinkem i pěkným ubytováním za velmi rozumnou cenu.

Zdraví a bezpečí

Na rozdíl od očekávání mnoha návštěvníků je Bosna velmi bezpečnou zemí s nízkou úrovní kriminality. Potíží se nemusíte obávat ani při vyjednávání s úřady, na většině stanic se již domluvíte anglicky. Před cestou se nezapomeňte připojistit pro případ úrazu či krádeží.

Jediným pozůstatkem po zuřící válce a také nebezpečím pro toulavé turisty, jsou pozůstalé nášlapné miny. Zatímco města a jejich okolí jsou pečlivě prozkoumaná a bezpečná, v odlehlých oblastech se, zejména mimo civilizaci, držte vyznačených cest.

Jazyk a kultura

V zemi se ve vysokém počtu vyskytují jak ortodoxní křesťané a katolíci, tak i bosenští muslimové. Máte-li v plánu navštívit místní kostely, pamatujte na střídmější oblečení zakrývající větší část kůže. S nedávnými boji v paměti je nevraživost mezi nimi stále poněkud choulostivé téma, o kterém se ne každý místní občan rád pobaví nad skleničkou pití. Drobné nesváry pokračují také mezi oběma geografickými oblastmi – Bosnou a Hercegovinou. Zejména při návštěvě druhé části státu si proto dejte záležet na poctivém vyslovování celého oficiálního názvu země.

Jídlo a pití

Místní kuchyně je jednoznačně ovlivněna staletým působením Otomanské nadvlády a také velmi dobře stravitelná. Zelenina, brambory, houby, sýr a mleté maso tvoří základní suroviny všech typických jídel. Téměř na každém rohu si můžete dát pro občerstvení čevapčiči s pečivem. Stejně tak běžné je pečivo plněné masem, sýrem a špenátem – Burek. Velmi běžným jídlem v mnoha chutných podobách jsou polévky či masovo-zeleninové směsi. Z masa seženete zejména jehněčí či hovězí pochoutky, často v mleté podobě. Stejně jako v Turecku i zde patří mezi tradiční sladkosti baklava či tepelně zpracované ovocné dezerty.

Oblíbeným místním nápojem je káva, jejíž přípravu dotáhli Bosňané prakticky k dokonalosti. Co se týče alkoholu, nenechte si ujít ochutnávku místního piva a vína, zejména červeného. Chcete-li vyzkoušet něco ostřejšího, nechte se prohřát vynikající rakií. 

zobrazit více

Vkládej nový obsah

Čím více informací máme, tím lépe můžeme sloužit tobě i ostatním s výběrem zajímavých míst a turistických cílů.
Už jsme rozdali 27962 pírek.

1 pírko = 1 koruna