Chrám Narození Panny Marie a augustiniánský klášter

1 recenze

Podobně jako mnoho českých měst se může i Roudnice nad Labem pochlubit vlastním klášterem, jež navíc skrývá mnoho malých, ale o to hezčích překvapení, které zaujmou nejednoho návštěvníka.

Roudnický klášter zasvěcený řádu Augustiniánů byl založen na příkaz biskupa Jana z Dražic již ve 14. století. Základem celého komplexu a zároveň jeho nepřehlédnutelným a výrazným symbolem je chrám Narození Panny Marie, dnes významná ukázka gotického a barokně gotického umění. Bazilika je trojlodní, s dvěma mohutnými věžemi, jejichž průčelí tvoří neopomenutelnou dominantu města.

Není to ale jen chrám, co milovníky památek zaujme. Taktéž vlastní konvent s rajskou zahradou plnou květin s barokním sousoším, klášterní knihovna i kapitulní síň stojí za prohlídku. Na návštěvníky zde však čeká i několik překvapení. Kdo se nebojí, může projít tajemnými dvířky do sklepení s podzemním jezírkem, kde podle pověsti žije zlatá kachnička, která jednou za čas snese zlaté vajíčko. Druhým neméně zajímavým místem je Rudný pramen, podle kterého získala Roudnice své jméno.

Byl jsi zde? Ohodnoť to!

Přihlaš se Přihlaš se nebo se zaregistuj během pár vteřin a zbavíme tě navždy vyplňování dalších potřebných údajů!
Opište znaky z obrázku:
Recenzováno: 04.02.2018

Prohlídka byla moc zajímavá, procházka křížovou chodbou, rajská zahrada, ale i tajemné jezírko ve sklepě. Zajímavý byl pohled do kostela ze shora či nahlédnutí do knihovny. Klášter i chrám stojí rozhodně za prohlídku, má nádech tajemna a kouzla místa. Všude pod chrámem je mnoho spodní vody, což způsobovalo i bude způsobovat nemalé problémy, zvlášť při povodních.

Tvé jméno
Doporučuji navštívit ...
Napiš vlastní recenzi